Results

Achievements at
orienteering events

Northern night championships, 17/02/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at sroc.org/menu2/2018/Feb/170218.htm

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 3.8km, climb: 180m, 12 controls)
Point calculations
1,107.97 + (101.84 x (3,233.89 - T)) / 912.54
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Orange


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Embrey DEE M 1958 00:34:11 1240
2 Mike Johnson SROC M 1960 00:35:21 1232
3 Peter Haines AIRE M 1954 00:35:47 1229
4 Hannah Hateley DEE F 2000 00:35:52 1229
5 Anna Harris DEE F 2003 00:36:57
6 Jon Hateley DEE M 1963 00:37:37 1217
7 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:39:57 1201
8 Andy Creber NGOC M 1958 00:41:30 1191
9 Christopher Calow DEE M 1952 00:42:06 1187
10 Ian Marshall AIRE M 1962 00:44:04 1174
11 Iain Bell DEE M 1963 00:44:11 1173
12 Timothy Martland MDOC M 1963 00:45:28 1164
13 Julian Lailey SROC M 1946 00:46:49 1155
14 Graham Capper LOC M 1958 00:47:22 1152
15 Richard Tiley LOC M 1958 00:47:54 1148
16 Robert King AIRE M 1959 00:47:56 1148
17 Susan Skinner WCOC F 1964 00:48:05 1147
18 John Britton MDOC M 1951 00:48:24 1145
19 Eric Burton SELOC M 1959 00:48:51 1142
20 Cliff Etherden LOC M 1948 00:49:25 1138
21 Ange Jackson WCOC F 1975 00:49:43 1136
22 David Downes WCOC M 1954 00:50:36 1130
23 Jessica Breeze WCOC F 2002 00:51:01 1127
24 Stephen Richards SELOC M 1953 00:52:21 1118
25 David McCann MDOC M 1963 00:52:37 1117
26 Simon Cane LOC M 1947 00:52:51 1115
27 Robin Thomas BL M 1951 00:52:51 1115
28 Carys Thomas WCOC F 2003 00:54:28
29 Roger Thomas WCOC M 1960 00:54:50 1102
30 Dave Hewitt WAROC M 1963 00:54:52
31 Karen Crawford BOK F 1969 00:54:59 1101
32 Derek Fryer LOC M 1954 00:55:36 1097
33 Chris Rostron MDOC M 1947 00:56:52 1088
34 Paul Ferguson SROC M 1951 00:57:49 1082
35 Rick Houghton SROC M 1961 00:58:30 1077
36 Andrew Payne DEE M 1951 01:01:24 1058
37 Michael Smith IND M 1968 01:03:00
38 Stephen Fellbaum MDOC M 1960 01:03:20 1045
39 George Crawford-Smith PFO M 1944 01:07:28 1017
40 Simon Filmore LOC M 1956 01:11:02 993
41 Raymond Pickett SROC M 1950 01:11:50 988
42 Lorna Hewitt WAROC W 1973 01:16:11
43 Elaine Sutton DEE F 1967 01:17:42 949
44 Richard Davies SROC M 1958 01:20:14 932
45 Stephen Round SELOC M 1951 01:23:07 912
46 Dave Walton LOC M 1951 01:28:07 879
47 Juliet Bentley SROC F 1967 01:29:31 869
48 Bob Elmes DEE M 1945 01:34:22 837
49 Saskia Jones DEE F 2001 01:35:12 831
- Dominic Green CLOK M 2003 01:22:51
- Stewart Forsyth SROC M 1959 01:30:12
Showing results 1 - 51 of 51