Results

Achievements at
orienteering events

LOC Cumbrian Galoppen & Yvette Baker Trophy Heat, 13/05/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/events/nwoa-gallopen-newton-fell

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 5.3km, climb: 340m, 21 controls)
Point calculations
1,123.44 + (78.54 x (5,143.00 - T)) / 1,219.01
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Mark Simmonds LOC M 1963 00:58:58 1227
2 David Spencer WCOC M 1969 01:00:02 1223
3 Heather Heppenstall LOC F 1981 01:00:57 1219
4 Nick Howlett LOC M 1967 01:01:13 1218
5 John Slater WCOC M 1971 01:01:45 1216
6 Chris Heppenstall LOC M 1979 01:01:49 1216
7 Jon Hateley DEE M 1963 01:03:24 1210
8 Keith Tonkin BL M 1958 01:04:40 1205
9 Charles Mayes CLOK M 1966 01:07:35 1194
10 Steve Holmes WCOC M 1969 01:08:59 1188
11 Johanna Cleary LOC F 1964 01:09:38 1186
12 Chris Emerson WCOC M 1954 01:10:34 1182
13 Alex Finch SROC M 1959 01:13:50 1169
14 Julia Laverack WAROC F 1962 01:13:51 1169
15 Ian Marshall AIRE M 1962 01:14:03 1169
16 Richard Tiley LOC M 1958 01:14:26 1167
17 Graham Capper LOC M 1958 01:15:38 1162
18 Jeff Goodwin WCOC M 1963 01:17:00 1157
19 Ange Jackson WCOC F 1975 01:18:09 1153
20 Lucie Todhunter SROC F 1980 01:19:11 1149
21 Chris Pollitt WCOC M 1961 01:21:17 1141
22 Mike Wimpenny DEVON M 1948 01:21:40 1139
23 Julian Lailey SROC M 1946 01:22:37 1135
24 David Vincent DVO M 1961 01:23:54 1130
25 Lindsey Bayles LOC F 1961 01:24:30 1128
26 Duncan Conway LOC M 1967 01:25:45 1123
27 Paul Ferguson SROC M 1951 01:26:43 1120
28 Debbie Thompson BL F 1956 01:27:11 1118
29 Mike Hooper LOC M 1971 01:28:11 1114
30 Christopher Calow DEE M 1952 01:29:41 1108
31 Joanne Taylor SROC F 1963 01:30:15 1106
32 Howard Leslie WCOC M 1962 01:30:32 1105
33 Adele Newall KERNO F 1961 01:33:09 1095
34 Cliff Etherden LOC M 1948 01:36:12 1083
35 Roger Smith LOC M 1948 01:36:36 1081
36 John Taylor SROC M 1949 01:37:45 1077
37 James Todhunter SROC M 1979 01:40:13 1067
38 Ray Johnstone WCOC M 1951 01:46:14 1044
39 Jenny Wren BL F 1950 01:47:42 1038
40 Rowena Browne SROC F 1962 01:49:49 1030
41 John Nash LOC M 1950 01:52:12 1021
42 Ann Cummings WCOC F 1959 01:57:48 999
43 Ian Weaver DEE M 1964 02:11:18 947
44 Amy Majumdar DEE F 1980 02:20:05 913
45 Mike Cumpstey BL M 1946 02:20:14 913
- David Downes WCOC M 1954 01:12:47
- Andy Sykes DVO M 1965 01:18:07
- Joseph Murphy SROC M 1965 01:25:28
- Lynne Thomas WCOC F 1970 01:30:25
- Rebekah Beadle LOC F 1963 01:32:19
- Mike Hind CLARO M 1951 01:34:34
- Christine Goulding BL F 1963 01:46:37
- Richard Evans BL M 1953 01:55:58
- Jerry Purkis LOC M 1956 02:06:31
- Julia Sier LOC F 1971 02:08:21
- Ian Teasdale WCOC M 1960 02:33:21
Showing results 1 - 56 of 56