Results

Achievements at
orienteering events

NWO Galoppen, 21/01/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.northwilts.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.5km, climb: 105m, 10 controls)
Point calculations
991.87 + (101.76 x (3,444.37 - T)) / 742.42
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Orton NWO M 1954 00:41:01 1127
2 Mike Wimpenny DEVON M 1948 00:41:25 1123
3 Rachel Collins DFOK F 1993 00:42:21 1116
4 Jackie Hallett BOK F 1957 00:43:01 1110
5 Brian Johnson WIM M 1951 00:43:43 1104
6 Peter Watson NGOC M 2001 00:44:02 1102
7 Mike Christopher WIM M 1955 00:46:25 1082
8 Roger Moore WIM M 1955 00:46:44 1080
9 Ian Prowse NGOC M 1952 00:46:47 1079
10 Joe House SO M 1954 00:47:46 1071
11 Stephen Beal NWO M 1983 00:49:14 1059
12 Mark Dyer BOK M 1948 00:49:28 1057
13 Jim Graham BOF M 1951 00:49:39 1056
14 Suzanne Harding NGOC F 1964 00:50:26 1049
15 David Potter BOK M 1962 00:50:55 1045
16 Elisabeth Dickson BAOC F 1958 00:52:37 1031
17 Wendy Bullen WIM F 1968 00:52:43 1030
18 Carol House SO F 1956 00:53:17 1026
19 Peter Wilson BKO M 1959 00:53:37 1023
20 John Chesters DEVON M 1951 00:53:41 1022
21 Roy Heselden BADO M 1947 00:54:06 1019
22 Louise Tonge BOK F 1969 00:54:08 1019
23 Elizabeth Horsler WIM F 2003 00:54:37
24 Howard Thomas BOK M 1945 00:55:02 1011
25 Phil Warry BOK M 1953 00:55:31 1007
26 Magnus Davidson TVOC M 1966 00:55:32 1007
27 Tony Hext QO M 1948 00:55:52 1005
28 Alasdair Forsyth BOK M 1968 00:56:03 1003
29 Carol Prosser BAOC F 1961 00:58:21 984
30 Julie Astin WSX F 1953 00:59:01 979
31 Christopher Moon BOK M 1950 00:59:39 973
32 Richard Rae BKO M 1946 01:00:09 969
33 Ted McDonald BOK M 1943 01:00:26 967
34 Rebecca Ward NGOC F 2003 01:00:55
35 Allan Darwell BOK M 1951 01:01:29 958
36 Guy Marson QO M 1969 01:01:36 957
37 Katy Dyer BOK F 1949 01:03:22 943
38 Robin Baker POTOC M 1949 01:07:32 909
39 John Trayler QO M 1944 01:08:16 903
40 Adell Cooper NWO F 1961 01:09:26 893
41 Toni Whittle BKO F 1970 01:09:47 890
42 Sue Parker BKO F 1960 01:10:30 884
43 Pete Akers QO M 1953 01:12:55 864
44 Michelle Ward NGOC F 1970 01:14:27 852
45 Duncan Liddle NWO M 1958 01:16:18 836
46 Neil Johnson NWO M 1957 01:16:29 835
47 Ruth Chesters DEVON F 1950 01:17:26 827
48 Caroline Potter BOK F 1962 01:18:34 818
49 Nigel Britton JOK M 1949 01:22:54 782
50 Mike Kite WIM M 1947 01:26:57 749
51 Helen Wheelwright SOC F 1958 01:38:44 652
52 Tim Jones NWO M 2003 01:51:29
Showing results 1 - 52 of 52