Results

Achievements at
orienteering events

SCOL2 BADO League Event, 29/10/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.bado.org.uk/results.php

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7km, climb: 125m, 17 controls)
Point calculations
1,105.20 + (76.94 x (4,502.83 - T)) / 661.74
Other courses: White | Yellow | Orange | Brown | Green | Short Green | Light Green


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Frank Townley SN M 2003 00:50:14
2 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:51:49 1267
3 Roger Thetford TVOC M 1962 00:56:14 1236
4 Paul Lane BAOC M 1957 00:57:09 1230
5 Colin Dickson BAOC M 1955 00:57:54 1225
6 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:59:18 1215
7 Axel Blomquist BAOC M 1952 01:00:35 1206
8 Julian Hartwell SOC M 1955 01:02:53 1190
9 Ian Cooper BKO M 1943 01:04:27 1179
10 Dave Ryder SN M 1961 01:04:55 1176
11 Dave Kingham TVOC M 1956 01:05:15 1174
12 Brian Johnson WIM M 1951 01:05:47 1170
13 David Watkins BADO M 1958 01:05:59 1168
14 Richard Sharp TVOC M 1964 01:06:29 1165
15 Howard Waller TVOC M 1964 01:06:34 1164
16 Stephen McKinley SN M 1964 01:06:38 1164
17 John Harrison BADO M 1947 01:07:29 1158
18 Alun Jones TVOC M 1954 01:08:07 1154
19 James Cunnane TVOC M 1963 01:08:37 1150
20 Bethany Kippin TVOC F 2000 01:08:48 1149
21 Ian Moran SOC M 1958 01:09:44 1142
22 Steve Robertson QO M 1953 01:11:20 1131
23 Chris Poole TVOC M 1961 01:12:22 1124
24 Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:12:34 1123
25 Jon Chandler LOK M 1967 01:12:35 1122
26 Stefan Peykov SLOW M 1965 01:13:35 1115
27 Doug Greenwood BKO M 1973 01:13:40 1115
28 Zlatko Peev SLOW M 1970 01:14:09 1111
29 GEORGI GOSPODINOV BKO M 1965 01:14:29 1109
30 Peter Smith SOC M 1965 01:14:44 1107
31 John Dalton TVOC M 1961 01:15:08 1105
32 Trevor Griffiths BOK M 1948 01:15:29 1102
33 Dimitar Gospodinov BKO M 1992 01:16:30 1095
34 Terry Smith SOC M 1950 01:17:14 1090
35 Tom Edelsten GO M 1943 01:18:04 1084
36 Jessica Stanfield SOC F 1964 01:18:33 1081
37 Ian Buxton TVOC M 1965 01:18:58 1078
38 Nick Dennis BOK M 1960 01:19:13 1076
39 Rachel Dennis BOK F 1967 01:19:35 1074
40 Andrew Cummings HH M 1952 01:22:00 1057
41 Terence Hosking BKO M 1965 01:23:22 1047
42 Derick Mercer BKO M 1964 01:24:20 1040
43 Martin Lock GO M 1948 01:24:21 1040
44 Paul Oldfield BAOC M 1956 01:24:23 1040
45 Debra Robinson SN F 1966 01:25:17 1034
46 Andy Parker BADO M 1958 01:25:32 1032
47 Serena Ludford BADO F 1964 01:26:09 1028
48 Roman Kotecky OD M 1949 01:27:12 1020
49 Bernie Newitt SOC F 1965 01:30:42 996
50 Norman Wilson SOC M 1951 01:30:48 995
51 Peter Davis SOC M 1955 01:30:51 995
52 Eddie Whittle BKO M 1969 01:31:12 993
53 Roger Moulding HH M 1946 01:32:02 987
54 Ali Kempson TVOC F 1965 01:32:04 986
55 Colin Swallow SN M 1957 01:33:09 979
56 Laurie Rose WRE M 1953 01:40:25 928
57 Chris Evans SLOW M 1967 01:40:49 925
58 Lisa Methven BKO F 1969 01:53:19 838
59 Colin Godbold BKO M 1957 01:59:45 793
- David Mullins SARUM M 1949 01:20:58
Showing results 1 - 60 of 60