Results

Achievements at
orienteering events

Urban Event, 05/05/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.ngoc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 2 (length: 6.5km, climb: 150m, 15 controls)
Point calculations
1,167.96 + (93.24 x (3,494.70 - T)) / 553.34
Other courses: Course 1 | Course 3 | Course 4 | Course 5 | Course 6 | Course 7


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Richard Mawer BAOC M 1972 00:45:49 1294
2 Richard Barrett BAOC M 1970 00:45:50 1293
3 Duncan Harris DEE M 1966 00:47:26 1277
4 Megan Carter-Davies MWOC F 1996 00:48:26 1267
5 Andrew Monro NGOC M 1969 00:48:38 1265
6 Liam Corner MDOC M 1970 00:49:27 1257
7 Martin Ward SYO M 1967 00:49:35 1256
8 Paul Gebbett BOK M 1969 00:50:29 1246
9 Paul Taylor TVOC M 1976 00:51:17 1238
10 Dmitry Ushakov LOK M 1973 00:53:40 1214
11 Chris McCartney OD M 1969 00:54:13 1209
12 Graeme Addison CLOK M 1967 00:55:19 1198
13 Ian Hopkins WRE M 1966 00:55:23 1197
14 Clive Richardson WRE M 1966 00:56:18 1188
15 Russell Finch SWOC M 1965 00:57:03 1180
16 Diane Mitson POTOC F 1975 00:58:28 1166
17 Paul Fox SN M 1962 00:59:56 1151
18 Rebecca Dal Bon SLOW F 1994 01:00:05 1149
19 Allan McCall NGOC M 1967 01:01:00 1140
20 Tony Udris SYO M 1969 01:01:05 1139
21 Scott Bailey BOK M 1972 01:02:09 1128
22 Simon Thompson HOC M 1965 01:04:19 1107
23 Kath Atkins HOC F 1981 01:05:21 1096
24 Kevin Brooker NGOC M 01:08:54
25 Tim Brett NGOC M 1975 01:09:58 1049
26 Ellis Maguire BOF F 1993 01:10:12 1047
27 Fiona Tam SLOW F 1989 01:11:41 1032
28 Neil Frankum BKO M 1969 01:12:02 1029
29 Debbie Lamb SWOC F 1992 01:16:59 979
30 John Marsh SO M 1967 01:17:44 971
31 Olivia Pierce IND F 1988 01:18:39
32 Guy Cooper NGOC M 1965 01:21:19 935
33 David Pal WRE M 1966 01:26:29 882
34 Steven Harris NGOC M 1977 01:34:08 805
35 Gill Taylor TVOC F 1980 01:44:03 705
36 Simon Lott BOK M 1977 01:50:24 641
37 Phillip White LOC M 1972 01:53:35 608
Showing results 1 - 37 of 37