Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 2, 29/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C30 (length: 5.9km, climb: 155m, 15 controls)
Point calculations
1,115.53 + (83.36 x (4,519.31 - T)) / 1,025.28
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Stefan Carlsson Alfta-Ösa OK M 1959 00:45:46
2 Roger Coombs MAROC M 1957 00:50:19 1238
3 Thomas Ericson Alfta-Ösa OK M 1959 00:50:27
4 Sarah Rollins SN F 1976 00:50:54 1235
5 Martin Dean FVO M 1957 00:51:15 1233
6 Donald Petrie CLYDE M 1957 00:51:31 1232
7 Ian Ditchfield MV M 1956 00:51:35 1231
8 John Tullie RR M 1957 00:51:36 1231
9 John Embrey DEE M 1958 00:53:22 1223
10 Richard Zeiner-Gundersen Aker Brygge Orienter M 1959 00:57:08
11 Barry Elkington OD M 1956 00:57:17 1204
12 Keith Tonkin BL M 1958 00:58:20 1198
13 Graham McIntyre INT M 1958 00:59:02 1195
14 Rob Parkinson DEVON M 1956 01:00:37 1187
15 Christopher Kelsey BOK M 1957 01:01:26 1183
16 Andrew Stott NGOC M 1959 01:01:49 1181
17 Andrew Quickfall SROC M 1957 01:01:51 1181
18 Olga Simerkova SK Praga F 1979 01:02:18
19 Jenny Johnson SYO F 1978 01:02:41 1177
20 Nick Hale MAROC M 1958 01:02:44 1177
21 Richard Tiley LOC M 1958 01:03:25 1174
22 Robert Daly GRAMP M 1957 01:03:26 1174
23 Adrian Taylor DEVON M 1955 01:03:56 1171
24 Andrew Clough WRE M 1957 01:04:02 1171
25 Helen Marsden HH F 1976 01:04:50 1167
26 Dave Bales POTOC M 1955 01:05:52 1162
27 Graham Johnson DVO M 1955 01:06:02 1161
28 Steve Bailey SN M 1959 01:06:29 1159
29 Joanna Abbott NATO F 1976 01:07:03 1156
30 Duncan Francis BASOC M 1959 01:07:56 1152
31 Toni O'Donovan LEI F 1978 01:08:05 1151
32 Mark Holliday FVO M 1956 01:08:24 1149
33 Alex Finch SROC M 1959 01:08:24 1149
34 Graham Pring KERNO M 1955 01:08:40 1148
35 Paul Bradbury SYO M 1957 01:08:47 1147
36 Ian Davidson CLYDE M 1957 01:09:20 1145
37 Mick Lucking NOC M 1957 01:10:02 1141
38 Simon Filmore LOC M 1956 01:10:25 1139
39 Andrew Evans DFOK M 1955 01:10:31 1139
40 Kerina Lake SBOC F 1978 01:10:34 1139
41 Diane Mitson POTOC F 1975 01:10:39 1138
42 Andy Lewsley BL M 1955 01:10:44 1138
43 Charles Daniel BOK M 1956 01:10:48 1138
44 Andy Emmerson OD M 1956 01:10:56 1137
45 Jonathan Gilbert NOR M 1959 01:11:01 1137
46 Tereza Maria Rush BOK F 1979 01:12:24 1130
47 Crawford Lindsay ESOC M 1955 01:12:38 1129
48 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 01:13:18 1125
49 Pedro Mayol MURCIA-O M 1959 01:13:18
50 Nigel Hulley AIRE M 1959 01:13:48 1123
51 Graham Capper LOC M 1958 01:14:10 1121
52 Christopher Wright CLOK M 1958 01:14:20 1120
53 Christine Farr SWOC F 1975 01:14:33 1119
54 Birgit Konrad-Frey OL KUFSTEIN F 1979 01:14:53
55 Peter Foster BOK M 1957 01:15:16 1116
56 David Roach SLOW M 1956 01:15:21 1115
57 Huw Lewis DEE M 1959 01:15:34 1114
58 Colin Swallow SN M 1957 01:15:57 1112
59 Keith Roberts MAROC M 1959 01:16:13 1111
60 John Hurley DVO M 1955 01:16:58 1108
61 Abel Hegedus BEAC M 1959 01:17:08
62 Selwyn Wright LOC M 1955 01:17:46 1104
63 Sandy Burgon BOK M 1956 01:18:06 1102
64 Mike Capper WAOC M 1955 01:18:07 1102
65 Peter Haynes WAOC M 1958 01:18:26 1100
66 Peter Jones AIRE M 1956 01:18:58 1098
67 Russell Blatchford IKO M 1959 01:19:20
68 Jennifer Atkinson ELO F 1979 01:19:34 1095
69 Pete Younger ELO M 1955 01:20:23 1091
70 Kevin Parkes HH M 1958 01:20:59 1088
71 Nigel Bush MV M 1955 01:21:06 1087
72 Brent Hill AIRE M 1958 01:21:44 1084
73 Alan Wallis SN M 1956 01:21:55 1083
74 Peter Woods WAOC M 1957 01:21:59 1083
75 Per Willads Torgersen Oddersjaa M 1959 01:22:18
76 Callum Scott BASOC M 1956 01:22:50 1079
77 Sabine Marques BROS F 1979 01:23:11
78 Mike Snell OD M 1956 01:23:12 1077
79 Peter Carter AIRE M 1957 01:23:28 1076
80 Elanor McNamara AYROC F 1975 01:23:35 1075
81 Colin West SOS M 1955 01:27:35 1056
82 Catherine Isherwood FVO F 1976 01:29:33 1046
83 Werner Kraemer Post SV Dresden M 1959 01:29:54
84 Ros Jennings F 1979 01:34:34
85 Steve Williams NGOC M 1955 01:35:34 1017
86 Clive Tant SOS M 1955 01:36:14 1014
87 Ewan Cameron BOF M 1958 01:37:28 1008
88 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:41:58 986
89 Gordon Stephens LVO M 1958 01:43:53 976
90 Digby Mercer WOW M 1959 01:44:17
91 James Purves RR M 1957 01:45:13 970
92 Robert Graieg LOST M 1959 01:45:18
93 Karen Fraser MOR F 1976 01:52:37 934
94 Kevin Bush SWOC M 1958 01:57:03 912
95 James Morrison ESOC M 1955 01:59:31 900
96 Mark Kassyk ESOC M 1957 02:09:17 852
97 Jenny Hammond FVO F 1975 02:15:22 823
- Robert King AIRE M 1959 01:12:50
- Paul Williams LOC M 1955 01:32:39
Showing results 1 - 99 of 99