Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 2, 29/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C39 (length: 7.6km, climb: 245m, 20 controls)
Point calculations
1,231.49 + (79.63 x (4,895.02 - T)) / 1,111.01
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Joseph Wright EUOC M 2000 00:48:38 1373
2 Alasdair Pedley EUOC M 1999 00:50:56 1363
3 Freddie Carcas INT M 1999 00:53:09 1354
4 Daniel Spencer EUOC M 2000 00:55:10 1345
5 Harry Scott SHUOC M 2000 00:56:08 1341
6 Tom Wood ERYRI M 2000 00:57:02 1337
7 David Roome SROC M 1982 00:59:12 1328
8 Alastair George Big Foot M 00:59:39
9 Joel Hallberg Hedemora OK M 1998 01:02:08
10 Andrew Llewellyn FVO M 1987 01:04:04 1307
11 Connor Cleary PAPO M 01:05:25
12 Daniel Weaver UBOC M 2000 01:05:39 1300
13 Robert Ashton BAOC M 1984 01:05:54 1299
14 Klas Johansson OK Kolmården M 1998 01:06:15
15 Daniel Orn IK Hakarpspojkarna M 1998 01:06:26
16 Matt Whipple SWOC M 1989 01:07:07 1294
17 Lachlan Chavasse QO M 1999 01:08:32 1288
18 Rhys Manning SWOC M 1982 01:08:36 1287
19 Mark Bown CLOK M 1980 01:09:07 1285
20 Ryan Elliot SYO M 2000 01:09:12 1285
21 Sam Yates LOC M 1999 01:10:08 1281
22 Nicholas Morgan Malvik IL M 1984 01:10:44
23 Tim Scarbrough MV M 1984 01:11:03 1277
24 Steve Birkinshaw WCOC M 1968 01:11:35 1274
25 Matthew Pickering UBOC M 1994 01:12:22 1271
26 Daniel Gardner TVOC M 1993 01:14:11 1263
27 Andrew Hobson AIRE M 1984 01:14:12 1263
28 Joseph Goodwin WCOC M 2000 01:14:20 1263
29 Sam Leadley OD M 2000 01:16:46 1252
30 Christopher Embrey MDOC M 1989 01:17:14 1250
31 Dan Cope SARUM M 1982 01:17:24 1249
32 Alexander O'Donovan LOC M 2000 01:18:56 1243
33 Tom Nichol AYROC M 1998 01:20:54 1234
34 Michael Stanwix EUOC M 1998 01:20:56 1234
35 Dave Murgatroyd AIRE M 1989 01:21:27 1232
36 Terence Desmond Dickinson BAOC M 1984 01:22:05
37 Ben Breeze WCOC M 2000 01:23:46 1222
38 William Bouvier BOK M 1971 01:25:33 1214
39 Doug Stimson NWO M 1982 01:26:37 1210
40 Lawrence Jones NGOC M 1996 01:26:55 1209
41 Birbahadur Rai RSOC M 1984 01:27:12 1207
42 Chaitanya Ijam RSOC M 1982 01:27:23 1207
43 Faisal Khursheed RR M 1999 01:28:54 1200
44 James Nisbet SMOC M 1999 01:29:23 1198
45 Thomas Jarvis RAFO M 1999 01:30:36 1193
46 Dan Font DEE M 1993 01:31:41 1188
47 Alan Finlay BAOC M 1998 01:31:42
48 Robert Atkins HOC M 1980 01:32:28 1185
49 James Breed M 1998 01:33:10
50 Roderick Mansel SUFFOC M 1997 01:33:55 1178
51 Gareth Radcliffe BAOC M 1980 01:34:28 1176
52 River Edis-Smith MDOC M 1999 01:36:25 1168
53 Barnaby Warren NN M 1996 01:37:28 1163
54 Arsac-England Tom Altaïr C.O. M 01:39:53
55 Kaji Limbu EBOR M 1985 01:39:56 1153
56 Suman Gurung RSOC M 1998 01:40:16
57 Edward Stott SLOW M 1983 01:40:44 1149
58 Graham Parkes HH M 1989 01:47:36 1120
59 Ashok Gurung EBOR M 1978 01:48:10 1117
60 Thomas Raftery HH M 1980 01:49:56 1110
61 Peter Dobra UBOC M 1999 01:51:19 1104
62 Rudi Paul STAG M 01:52:57
63 Joseph Twigg LUOC M 1999 01:54:50 1088
64 Sandesh Gurung EBOR M 1986 01:55:17 1087
65 Ingwahang Jabegu RSOC M 1982 01:56:28 1081
66 Luke Williamson BAOC M 1998 02:00:48
67 Finlay Downie TAY M 2000 02:02:47 1054
68 Daniel Muñoz Carrasco SURCO (Spain) M 1998 02:07:10
69 Fergus Smith AYROC M 1998 02:08:15 1031
70 Stefan Meyer BSV Halle-Ammendorf M 1984 02:15:01
71 Harry Boswell M 1998 03:07:24
- Duncan Currie Garingal M 00:56:04
Showing results 1 - 72 of 72