Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 3, 30/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C30 (length: 2.8km, climb: 175m, 14 controls)
Point calculations
1,121.16 + (76.08 x (2,895.59 - T)) / 916.39
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C39 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Tullie RR M 1957 00:28:14 1221
2 John Embrey DEE M 1958 00:29:15 1216
3 Martin Dean FVO M 1957 00:29:17 1216
4 Jenny Johnson SYO F 1978 00:31:24 1205
5 Sarah Rollins SN F 1976 00:31:29 1205
6 Rob Parkinson DEVON M 1956 00:32:28 1200
7 Ian Ditchfield MV M 1956 00:32:32 1199
8 Donald Petrie CLYDE M 1957 00:32:52 1198
9 Thomas Ericson Alfta-Ösa OK M 1959 00:32:53
10 Roger Coombs MAROC M 1957 00:33:32 1195
11 Barry Elkington OD M 1956 00:33:38 1194
12 Richard Zeiner-Gundersen Aker Brygge Orienter M 1959 00:34:03
13 Toni O'Donovan LEI F 1978 00:35:27 1185
14 Nick Hale MAROC M 1958 00:35:29 1185
15 Andrew Evans DFOK M 1955 00:36:35 1179
16 Alex Finch SROC M 1959 00:37:04 1177
17 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:37:13 1176
18 Keith Tonkin BL M 1958 00:37:15 1176
19 Richard Tiley LOC M 1958 00:37:43 1174
20 Birgit Konrad-Frey OL KUFSTEIN F 1979 00:38:28
21 Robert Daly GRAMP M 1957 00:38:32 1170
22 Robert King AIRE M 1959 00:38:39 1169
23 Peter Jones AIRE M 1956 00:38:46 1168
24 Per Willads Torgersen Oddersjaa M 1959 00:38:46
25 Paul Bradbury SYO M 1957 00:38:47 1168
26 Stefan Carlsson Alfta-Ösa OK M 1959 00:38:53
27 Helen Marsden HH F 1976 00:38:56 1168
28 Simon Filmore LOC M 1956 00:40:06 1162
29 Christopher Wright CLOK M 1958 00:40:30 1160
30 Olga Simerkova SK Praga F 1979 00:40:31
31 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 00:40:33 1160
32 Mick Lucking NOC M 1957 00:40:41 1159
33 Christopher Kelsey BOK M 1957 00:41:03 1157
34 Mark Holliday FVO M 1956 00:41:24 1155
35 Graham McIntyre INT M 1958 00:41:28 1155
36 Jonathan Gilbert NOR M 1959 00:41:29 1155
37 Graham Pring KERNO M 1955 00:41:31 1155
38 Peter Woods WAOC M 1957 00:41:33 1155
39 Kerina Lake SBOC F 1978 00:42:20 1151
40 Charles Daniel BOK M 1956 00:42:32 1150
41 Keith Roberts MAROC M 1959 00:42:35 1149
42 Digby Mercer WOW M 1959 00:42:37
43 Peter Haynes WAOC M 1958 00:43:09 1147
44 Peter Foster BOK M 1957 00:43:21 1146
45 Abel Hegedus BEAC M 1959 00:43:45
46 Werner Kraemer Post SV Dresden M 1959 00:44:12
47 Joanna Abbott NATO F 1976 00:44:23 1140
48 Andrew Quickfall SROC M 1957 00:44:24 1140
49 Andy Emmerson OD M 1956 00:45:06 1137
50 David Roach SLOW M 1956 00:45:07 1137
51 Alan Wallis SN M 1956 00:45:12 1136
52 Eric Burton SELOC M 1959 00:46:30 1130
53 Sabine Marques BROS F 1979 00:47:01
54 Russell Blatchford IKO M 1959 00:47:07
55 Andrew Clough WRE M 1957 00:48:14 1121
56 Dave Bales POTOC M 1955 00:49:42 1114
57 Graham Capper LOC M 1958 00:50:34 1110
58 Colin West SOS M 1955 00:50:57 1108
59 Steve Williams NGOC M 1955 00:51:02 1107
60 Crawford Lindsay ESOC M 1955 00:51:09 1107
61 Sandy Burgon BOK M 1956 00:51:24 1106
62 Adrian Taylor DEVON M 1955 00:51:32 1105
63 Mike Capper WAOC M 1955 00:51:51 1103
64 Rudolf Hochwarter HSV Pinkafeld M 1959 00:52:17
65 Andy Lewsley BL M 1955 00:52:32 1100
66 Catherine Isherwood FVO F 1976 00:52:58 1098
67 Pedro Mayol MURCIA-O M 1959 00:53:27
68 Clive Tant SOS M 1955 00:54:06 1092
69 Huw Lewis DEE M 1959 00:54:18 1091
70 Colin Swallow SN M 1957 00:56:07 1082
71 Hanne Veggerby Rold Skov OK F 1979 00:56:12
72 Nigel Bush MV M 1955 00:56:49 1079
73 Ian Davidson CLYDE M 1957 00:57:44 1074
74 Brent Hill AIRE M 1958 00:57:51 1073
75 Rod Mansel SUFFOC M 1959 00:58:02 1072
76 Paul Williams LOC M 1955 00:59:24 1066
77 Jenny Hammond FVO F 1975 00:59:29 1065
78 Kevin Bush SWOC M 1958 00:59:58 1063
79 Diane Mitson POTOC F 1975 01:01:42 1054
80 John Hurley DVO M 1955 01:02:12 1052
81 Elanor McNamara AYROC F 1975 01:02:43 1049
82 Ros Jennings F 1979 01:04:34
83 Graham Johnson DVO M 1955 01:05:13 1037
84 Steve Bailey SN M 1959 01:07:18 1026
85 Nigel Hulley AIRE M 1959 01:08:53 1018
86 Jennifer Atkinson ELO F 1979 01:10:23 1011
87 Selwyn Wright LOC M 1955 01:14:41 990
88 Gordon Stephens LVO M 1958 01:17:16 977
89 Robert Graieg LOST M 1959 01:18:41
90 Pete Younger ELO M 1955 01:22:10 952
91 Mike Snell OD M 1956 01:23:04 948
92 Iris Lueke SLOW F 1976 01:24:38 940
93 James Purves RR M 1957 01:40:02 863
94 Karen Fraser MOR F 1976 01:45:35 836
95 James Morrison ESOC M 1955 01:46:54 829
- Callum Scott BASOC M 1956 00:38:38
- Peter Carter AIRE M 1957 00:49:45
- Kevin Parkes HH M 1958 01:16:44
Showing results 1 - 98 of 98