Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 3, 30/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C39 (length: 4km, climb: 200m, 20 controls)
Point calculations
1,239.98 + (78.18 x (2,762.42 - T)) / 624.72
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22 | C23 | C24 | C25 | C26 | C27 | C28 | C29 | C30 | C31 | C34 | C35 | C36 | C37 | C38 | C40 | C41

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Joseph Wright EUOC M 2000 00:29:28 1364
2 Eddie Norbett EUOC M 00:30:54
3 Alastair George Big Foot M 00:31:16
4 Tom Wood ERYRI M 2000 00:31:36 1348
5 Daniel Spencer EUOC M 2000 00:31:49 1347
6 Andrew Llewellyn FVO M 1987 00:32:03 1345
7 Harry Scott LOC M 2000 00:32:11 1344
8 Alasdair Pedley EUOC M 1999 00:34:24 1327
9 Ryan Elliot SYO M 2000 00:34:56 1323
10 Joel Hallberg Hedemora OK M 1998 00:35:10
11 Thomas Laraia EUOC M 2000 00:35:41 1318
12 David Roome SROC M 1982 00:36:03 1315
13 Matt Whipple SWOC M 1989 00:36:59 1308
14 Matthew Pickering UBOC M 1994 00:37:00 1308
15 Lachlan Chavasse QO M 1999 00:37:23 1305
16 Nick Taylor MDOC M 1980 00:37:52 1301
17 Freddie Carcas INT M 1999 00:37:53 1301
18 Klas Johansson OK Kolmården M 1998 00:38:18
19 Andrew Powell DVO M 1982 00:38:29 1297
20 Mark Bown CLOK M 1980 00:38:40 1295
21 Robert Ashton BAOC M 1984 00:38:45 1295
22 Max Bloor INT M 2000 00:39:05 1292
23 Tom Lines EUOC M 1999 00:39:08 1292
24 Daniel Gardner TVOC M 1993 00:39:32 1289
25 Rhys Manning SWOC M 1982 00:39:35 1288
26 Ben Breeze WCOC M 2000 00:41:06 1277
27 Sam Leadley OD M 2000 00:41:28 1274
28 Duncan Currie Garingal M 00:42:00
29 Melinda Riley SYO F 1956 00:42:51 1264
30 Daniel Gray Ugly Gully M 00:42:53
31 Joseph Goodwin WCOC M 2000 00:43:45 1257
32 Sam Yates LOC M 1999 00:43:47 1257
33 James Nisbet SMOC M 1999 00:44:36 1251
34 Daniel Orn IK Hakarpspojkarna M 1998 00:44:46
35 Christopher Embrey MDOC M 1989 00:44:49 1249
36 Alexander O'Donovan LOC M 2000 00:44:56 1248
37 Dave Murgatroyd AIRE M 1989 00:45:05 1247
38 Dan Cope SARUM M 1982 00:45:10 1247
39 Andrew Hobson AIRE M 1984 00:45:12 1246
40 William Bouvier BOK M 1971 00:45:16 1246
41 Michael Stanwix EUOC M 1998 00:45:39 1243
42 Daniel Weaver UBOC M 2000 00:47:17 1231
43 Alan Finlay BAOC M 1998 00:47:40
44 Samuel Galloway INT M 1998 00:47:44 1227
45 Tom Nichol AYROC M 1998 00:47:46 1227
46 Tim Scarbrough MV M 1984 00:48:02 1225
47 Barnaby Warren NN M 1996 00:48:11 1224
48 Birbahadur Rai RSOC M 1984 00:48:20 1223
49 Thomas Raftery HH M 1980 00:49:09 1217
50 Edward Stott SLOW M 1983 00:49:10 1217
51 River Edis-Smith MDOC M 1999 00:49:48 1212
52 Terence Desmond Dickinson BAOC M 1984 00:49:48
53 Lawrence Jones NGOC M 1996 00:50:47 1204
54 Peter Dobra UBOC M 1999 00:50:52 1204
55 Connor Cleary PAPO M 00:51:11
56 Thomas Jarvis RAFO M 1999 00:51:28 1199
57 Roderick Mansel SUFFOC M 1997 00:52:06 1194
58 Dan Font DEE M 1993 00:52:58 1188
59 Arsac-England Tom Altaïr C.O. M 00:53:39
60 Suman Gurung RSOC M 1998 00:55:27
61 Chaitanya Ijam RSOC M 1982 00:56:15 1163
62 Doug Stimson NWO M 1982 00:58:20 1148
63 Graham Parkes HH M 1989 00:58:35 1146
64 Gareth Radcliffe BAOC M 1980 00:59:22 1140
65 Fergus Smith AYROC M 1998 01:04:04 1105
66 Ashok Gurung EBOR M 1978 01:04:31 1101
67 Joe Uprichard DVO M 1999 01:05:32 1094
68 Sandesh Gurung EBOR M 1986 01:08:30 1071
69 Joseph Twigg LUOC M 1999 01:08:32 1071
70 Kaji Limbu EBOR M 1985 01:09:23 1065
71 Robert Atkins HOC M 1980 01:09:48 1062
72 James Breed M 1998 01:10:58
73 David Gosney BAOC M 1984 01:11:34
74 Daniel Muñoz Carrasco SURCO (Spain) M 1998 01:14:23
75 Ingwahang Jabegu RSOC M 1982 01:17:38 1003
76 Adam Cook BAOC M 1998 01:26:55
77 Luke Williamson BAOC M 1998 01:30:31
78 Finlay Downie TAY M 2000 01:39:18 840
79 Stefan Meyer BSV Halle-Ammendorf M 1984 02:00:15
80 Harry Boswell M 1998 02:05:59
Showing results 1 - 80 of 80