Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 6 (UKOL), 03/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C18 (W70) (length: 2km, climb: 30m, 9 controls)
Point calculations
853.66 + (91.21 x (1,844.26 - T)) / 440.70
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85,W80) | UKOL C7 (M80,W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (M60,W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M18,M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Kjell Svihus Ganddal IL M 1949 00:18:22
2 Ian Watson MDOC M 1947 00:18:53 1001
3 Sheila Carey OD F 1946 00:19:01 999
4 Tommy Wåhlin Västerås SOK M 1949 00:20:38
5 Wendy Carlyle AIRE F 1956 00:20:42 978
6 Sue Hands WIM F 1948 00:21:08 973
7 Karen Farley LOC F 1961 00:21:12 972
8 Jill Manning SWOC F 1949 00:21:57 963
9 John Pullin LOC M 1949 00:22:18 958
10 Bill Stevenson ESOC M 1949 00:22:19 958
11 Janice Nichols BL F 1959 00:22:29 956
12 Alison Saunders HH F 1959 00:22:30 956
13 Gill Browne LOC F 1955 00:23:16 946
14 Susan Roome SROC F 1952 00:23:18 946
15 Anne May SWOC F 1949 00:24:11 935
16 Peter Lamb BASOC M 1949 00:24:19 933
17 Pam Brown EBOR F 1959 00:24:35 930
18 Sheelagh Nichol AYROC F 1957 00:24:51 927
19 Anne Hickling ESOC F 1955 00:24:51 927
20 Ann Svärm OK GISLE F 1959 00:24:54
21 Rachel Hopkins LOK F 1964 00:24:57 926
22 Anders Johansson Växjö OK M 1949 00:24:58
23 Uli Villame Esprit Raid F 1964 00:25:02
24 Oonagh Grassie GRAMP F 1955 00:25:13 922
25 Anne Stevenson ESOC F 1948 00:25:18 921
26 Kathy Whitehead DVO F 1958 00:25:22 920
27 Dave Skidmore DVO M 1946 00:25:26 920
28 Trish Carmichael TINTO F 1948 00:25:27 919
29 Eva Emanuelsson Helsingborgs SOK F 1959 00:25:28
30 Helena Mannervesi Rasti-Lukko F 1949 00:25:29
31 Elizabeth Elliott WCOC F 1949 00:25:35 918
32 Kath Speak MDOC F 1959 00:25:46 915
33 Sheila Strain ELO F 1948 00:25:54 914
34 Julie Cleary LOK F 1964 00:26:04 912
35 Helen Nisbet SMOC F 1961 00:26:05 911
36 Lindsey Hensman FVO F 1948 00:26:17 909
37 Marianne Ericson Alfta-Ösa OK M 1959 00:26:20
38 Pat Squire INT M 1947 00:26:22 908
39 Helen Neild LOC F 1947 00:26:24 908
40 Heather Smithard KFO F 1949 00:27:22 896
41 Peter Craig MAROC M 1945 00:27:25 895
42 Doug Wood FVO M 1946 00:27:28 894
43 Teresa Turner SLOW F 1948 00:27:28 894
44 Peter Guillaume SYO M 1949 00:27:56 888
45 Ian Cooper SYO M 1947 00:28:02 887
46 Julie Brook MDOC F 1947 00:28:11 885
47 Fiona Johnston RR F 1960 00:28:13 885
48 Alan Mullock DEE M 1946 00:28:31 881
49 Stephen Beresford MDOC M 1948 00:28:34 881
50 Knud Vogelius Silkeborg OK M 1949 00:28:46
51 Jan Olav Ormberg FANA IL M 1949 00:28:48
52 Carole Chapman MOR F 1962 00:29:17 872
53 Ann Smith LOC F 1948 00:29:42 867
54 Barbara Verity DEE F 1949 00:30:22 858
55 Anders Hedin Motala AIF OL M 1949 00:30:28
56 Minako Narita Irumashi OLC F 1959 00:30:38
57 Charlotte Thornton SARUM F 1945 00:30:50 852
58 Rachel Thomas SMOC F 1955 00:30:54 852
59 Elspeth Hooton CLOK F 1961 00:30:54 852
60 Karin Kirk OD F 1947 00:31:11 848
61 Beryl Pring SAX F 1946 00:31:16 847
62 Nicky Masson MV F 1964 00:31:22 846
63 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK F 1964 00:31:36
64 John Shaw SMOC M 1949 00:31:41 842
65 Kathleen Lessells ESOC F 1948 00:31:51 840
66 Caroline Hornby MOR F 1964 00:32:08 836
67 Peter Yoxall POTOC M 1946 00:32:13 835
68 Lesley Wornham WCOC F 1955 00:32:20 834
69 Ros James SMOC F 1961 00:33:04 825
70 Janet Biggs HAVOC F 1953 00:33:05 825
71 Siren Hopland GNEIST F 1964 00:33:35
72 Gill Ross EPOC F 1948 00:34:30 807
73 Neil Croasdell EPOC M 1948 00:34:47 803
74 Dick Carmichael TINTO M 1948 00:35:11 798
75 Harry Bell LVO M 1949 00:35:15 798
76 Catherine Rooney RR F 1960 00:35:17 797
77 Julia Wilkinson HOC F 1959 00:35:18 797
78 Valerie Springett INVOC F 1948 00:35:45 791
79 Sue Hallett OD F 1946 00:35:45 791
80 Terje Voll Haslum IL M 1949 00:36:46
81 jo cumming BASOC F 1946 00:37:02 775
82 Fiona Downie TAY F 1962 00:37:21 772
83 Peter Yeates Dandenong Ranges Ori M 1949 00:37:24
84 Wendy MacKinnon INVOC F 1963 00:37:30 770
85 Alison Collins LVO F 1964 00:37:49 766
86 Anthony Biggs HAVOC M 1949 00:37:49 766
87 Sheila Miklausic NGOC F 1948 00:37:58 764
88 Alex Coddington NOR F 1964 00:38:22
89 Jayne MacGregor ESOC F 1955 00:39:10 749
90 Richard Clark EBOR M 1946 00:39:25 746
91 Christine Mahony ESOC F 1959 00:39:33 744
92 Bob Elmes DEE M 1945 00:39:42 742
93 Helen Barker FVO F 1960 00:39:50 741
94 Sally Thomas BOK F 1945 00:39:52 740
95 Lorna Young TINTO F 1959 00:40:23 734
96 David Mawdsley MDOC M 1941 00:40:59 726
97 Annabel Pring KERNO F 1956 00:41:04 725
98 Terence O'Brien ELO M 1947 00:42:19 710
99 Fiona Clough BKO F 1962 00:42:33 707
100 Margaret McMillan MAROC F 1964 00:43:26 696
101 Lynda Robertson TAY F 1964 00:44:53 678
102 Linda Hulley SO F 1956 00:45:10 674
103 Anne Kimberley DVO F 1960 00:46:07 663
104 Margaret Murphy DEE F 1947 00:47:29 646
105 Ingeborg Einum Tydal il F 1959 00:47:38
106 Anne Schmuck CLOK F 1960 00:51:04 601
107 Clare Crocker DEE F 1959 00:51:12 600
108 Barbara Dawson GON F 1964 00:51:31
109 Melanie Elkington OD F 1961 00:52:47 580
110 Alison Doyle MDOC F 1949 00:53:01 577
111 Susan Roberts HOC F 1949 00:53:42 569
112 Jane Collins SROC F 1957 00:57:27 522
113 Rachel Alexander OD F 1957 00:58:16 512
114 John Cooke DVO M 1946 01:01:13 475
115 Marcella McLennan TINTO F 1947 01:03:42 444
116 Penny Parkes HH F 1957 01:07:46 394
117 María Dolores Díaz Almagro ADOL F 1959 01:33:37
- Christine Middleton DVO F 1946 00:27:38
- Marion Shipman LOK F 1961 00:39:27
- Sara Humphreys F 1964 00:40:39
Showing results 1 - 120 of 120