Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 6 (UKOL), 03/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C21 (length: 2.4km, climb: 30m, 10 controls)
Point calculations
988.60 + (81.35 x (2,049.63 - T)) / 460.65
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85,W80) | UKOL C7 (M80,W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (M60,W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M18,M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C39 (M20,M35) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Rachel Sullivan RAFO F 1978 00:17:05 1170
2 Gunnar Gytri Førde M 1959 00:19:27
3 Liv Ormberg Gneist F 1979 00:21:07
4 Dave Brown EBOR M 1957 00:22:59 1107
5 Rini Hoogkamer NOR M 1959 00:23:52 1098
6 Kathryn Neill ELO F 1976 00:25:05 1085
7 Ange Jackson WCOC F 1975 00:25:42 1078
8 Donald Grassie MOR M 1956 00:25:52 1076
9 Simon Crocker DEE M 1959 00:26:12 1073
10 Maria MacKenzie EBOR F 1976 00:26:38 1068
11 Mike Goldthorpe SOC M 1958 00:26:59 1065
12 Metka Udovic Ok Bovec F 1979 00:27:20
13 David Saunders HH M 1959 00:28:04 1053
14 Gwenola De Miniac MUC F 1979 00:28:25
15 Michael Beadel KERNO M 1959 00:28:27 1049
16 Richard Cummings WCOC M 1959 00:28:28 1049
17 Blair Young TINTO M 1957 00:28:30 1049
18 Philip Nichols BL M 1957 00:29:48 1035
19 Stephen Kimberley DVO M 1958 00:30:22 1029
20 Sven-Åke Emanuelsson Helsingborgs SOK M 1959 00:30:37
21 John Broadhead WRE M 1955 00:30:55 1023
22 Marika Chandler F 1979 00:31:15
23 Lucy Mair OL KUFSTEIN F 1979 00:31:25
24 Philippa Ascough INT F 1979 00:31:38 1015
25 Osmond Gardner CLOK M 1955 00:32:02 1011
26 Bob Hill RAFO M 1956 00:32:31 1006
27 Rebecca McCreadie DEE F 1976 00:32:38 1005
28 Gerard Thomson STAG M 1956 00:32:57 1001
29 Alan Gould NOC M 1956 00:32:59 1001
30 Ian Whitehead DVO M 1955 00:33:03 1000
31 Mark Thompson TVOC M 1955 00:34:28 985
32 Patrick Murphy BOC M 1959 00:34:32
33 Katie Swalwell DVO F 1979 00:35:06 979
34 Allan Downie TAY M 1958 00:35:32 974
35 Eric Lovie GRAMP M 1959 00:36:07 968
36 Kenneth Anderson MOR M 1959 00:36:13 967
37 Peter O'Connell EBOR M 1955 00:37:17 956
38 Louise Preston SYO F 1978 00:37:35 952
39 Peter Ribbans SWOC M 1957 00:37:53 949
40 Graham Batty HAVOC M 1958 00:38:04 947
41 Mark Elder CLYDE M 1957 00:38:08 947
42 Philip Kirk OD M 1956 00:38:15 945
43 Rudolf Brogren Kungälvs OK M 1959 00:38:30
44 Arun Sahni SYO M 1955 00:39:18 934
45 Simon Schmuck CLOK M 1958 00:40:18 924
46 Ian Addis MOR M 1958 00:40:30 921
47 Catherine Slade SAX F 1976 00:41:05 915
48 Kim Sanderson NATO F 1975 00:41:33 910
49 Carolyn Cload INVOC F 1978 00:41:57 906
50 David Dann MDOC M 1956 00:42:41 898
51 Julia Rass OII F 1979 00:43:08
52 Mike Wilkinson HOC M 1957 00:44:06 883
53 Clare Whitehead MAROC F 1976 00:44:35 878
54 Colin Jackson HAVOC M 1959 00:44:58 874
55 Rachel Mather MAROC F 1975 00:47:41 845
56 Nev Myers EBOR M 1957 00:48:30 837
57 Susan Guy SYO F 1978 00:54:24 774
58 Bruce Graham MAROC M 1959 00:56:28 752
59 Robert Sneyd KERNO M 1956 00:59:37 719
60 Richard Goodwin WCOC M 1957 01:05:29 657
61 Paul Tickner WCOC M 1955 01:08:01 630
62 Alan Starling NGOC M 1955 01:08:28 625
63 Joachim Menn OLG Siegerland M 1959 01:16:40
- Andy Creber NGOC M 1958 00:30:39
- Zoe Mackenzie INVOC F 1975 00:31:29
- Simon Greenwood SAX M 1955 00:35:56
- Otte Omdal Ganddal IL M 1959 00:47:28
- Richard Oxlade ESOC M 1958 00:50:15
- Peter Wilson BKO M 1959 00:54:45
- Edward Cox SO M 1959 00:55:26
Showing results 1 - 70 of 70