Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - Day 6 (UKOL), 03/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL C39 (M20,M35) (length: 4.4km, climb: 130m, 18 controls)
Point calculations
1,246.78 + (80.23 x (2,525.63 - T)) / 768.71
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | UKOL C5 (W85) | UKOL C6 (M85,W80) | UKOL C7 (M80,W75) | C8 | C9 | C10 | C14 | C15 | C16 | C17 | UKOL C18 (W70) | C19 | UKOL C20 (M75,W65) | C21 | C22 | UKOL C23 (W60) | UKOL C24 (M70,W55) | UKOL C25 (W16) | C26 | UKOL C27 (W50) | UKOL C28 (M65) | UKOL C29 (W45) | UKOL C30 (M60,W40) | UKOL C31 (W18,W20,W35) | UKOL C34 (M16) | UKOL C35 (M55) | UKOL C36 (M18,M50) | UKOL C37 (M45) | UKOL C38 (M40) | UKOL C40 (W21) | UKOL C41 (M21)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Joseph Wright EUOC M 2000 00:23:56 1361
2 Alastair Thomas EUOC M 2000 00:24:12 1359
3 Alasdair Pedley EUOC M 1999 00:25:21 1352
4 Tom Lines EUOC M 1999 00:26:05 1347
5 Harry Scott SHUOC M 2000 00:27:01 1341
6 Eddie Norbett EUOC M 00:27:17
7 Alastair George Big Foot M 00:28:40
8 Thomas Laraia EUOC M 2000 00:28:52 1330
9 Daniel Spencer EUOC M 2000 00:28:54 1329
10 Max Bloor INT M 2000 00:29:35 1325
11 Nicholas Morgan Malvik IL M 1984 00:29:38
12 David Roome SROC M 1982 00:29:47 1324
13 Freddie Carcas INT M 1999 00:30:05 1322
14 Mark Bown CLOK M 1980 00:30:47 1318
15 Ryan Elliot SYO M 2000 00:31:05 1316
16 Connor Cleary PAPO M 00:31:18
17 Michael Stanwix EUOC M 1998 00:33:23 1301
18 Rhys Manning SWOC M 1982 00:33:32 1300
19 Ben Breeze WCOC M 2000 00:33:51 1298
20 Klas Johansson OK Kolmården M 1998 00:34:05
21 Lachlan Chavasse QO M 1999 00:34:10 1296
22 Joel Hallberg Hedemora OK M 1998 00:34:18
23 Daniel Orn IK Hakarpspojkarna M 1998 00:34:29
24 Duncan Currie Garingal M 00:34:56
25 Robert Sandberg OK Roslagen M 1998 00:35:23
26 Sam Yates LOC M 1999 00:35:29 1288
27 Andrew Powell DVO M 1982 00:35:35 1288
28 Terence Desmond Dickinson BAOC M 1984 00:35:35
29 Tom Wood ERYRI M 2000 00:35:44 1287
30 William Bouvier BOK M 1971 00:36:45 1280
31 Tim Scarbrough MV M 1984 00:37:48 1274
32 Andrew Hobson AIRE M 1984 00:38:09 1271
33 Matthew Galloway INT M 1998 00:38:16
34 Thomas Eriksen STAG M 1988 00:39:24 1264
35 Joseph Goodwin WCOC M 2000 00:39:36 1262
36 Alexander O'Donovan LOC M 2000 00:40:06 1259
37 Lawrence Jones NGOC M 1996 00:40:33 1256
38 Peter Dobra UBOC M 1999 00:40:51 1255
39 Alan Finlay BAOC M 1998 00:41:48
40 Matthew Pickering UBOC M 1994 00:42:33 1244
41 Rudi Paul STAG M 00:42:38
42 James Breed M 1998 00:42:43
43 Joe Uprichard DVO M 1999 00:42:49 1242
44 Barnaby Warren NN M 1996 00:43:07 1240
45 Robert Ashton BAOC M 1984 00:43:32 1238
46 James Nisbet SMOC M 1999 00:44:08 1234
47 Christopher Embrey MDOC M 1989 00:44:16 1233
48 Tom Nichol AYROC M 1998 00:44:32 1232
49 Birbahadur Rai RSOC M 1984 00:45:04 1228
50 Graham Parkes HH M 1989 00:45:05 1228
51 Ashok Gurung EBOR M 1978 00:45:43 1224
52 Bjørn Johannessen Field GNEIST M 1998 00:45:45
53 Daniel Weaver UBOC M 2000 00:45:52 1223
54 Chris Mitchell PFO M 1998 00:48:02
55 Dave Murgatroyd AIRE M 1989 00:48:04 1209
56 Thomas Raftery HH M 1980 00:48:57 1204
57 Arsac-England Tom Altaïr C.O. M 00:50:06
58 Roderick Mansel SUFFOC M 1997 00:51:09 1190
59 Edward Stott SLOW M 1983 00:52:35 1181
60 Gareth Radcliffe BAOC M 1980 00:53:47 1174
61 Robert Atkins HOC M 1980 00:56:04 1159
62 Suman Gurung RSOC M 1998 00:57:10
63 Callum Tyler ESOC M 1993 00:59:34 1137
64 Ingwahang Jabegu RSOC M 1982 01:01:10 1127
65 River Edis-Smith MDOC M 1999 01:01:49 1123
66 Chaitanya Ijam RSOC M 1982 01:02:33 1119
67 Joseph Twigg LUOC M 1999 01:03:23 1113
68 Fergus Smith AYROC M 1998 01:03:36 1112
69 Sam Leadley OD M 2000 01:04:15 1108
70 Sandesh Gurung EBOR M 1986 01:14:24 1044
71 Thomas Doyle SYO M 2000 01:16:41 1030
72 Doug Stimson NWO M 1982 01:30:06 946
73 Harry Boswell M 1998 01:39:34
- Daniel Gray Ugly Gully M 00:35:01
Showing results 1 - 74 of 74