Results

Achievements at
orienteering events

British Sprint Championships - Finals, 30/09/2017

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sportident.co.uk/results/2017/BritishSprintMiddle/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

F07 (length: 2.7km, climb: 60m, 22 controls)
Point calculations
1,106.36 + (111.29 x (1,210.92 - T)) / 232.52
Other courses: F01 | F02 | F03 | F04 | F05 | F08 | F09 | F10 | F11 | F12 | F13 | F14 | F16 | F17 | F18 | F19 | F21 | F22 | F23 | F24 | F25 | F26

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Juraj Hammer M 1977 00:15:53
2 Paul Gebbett BOK M 1969 00:15:54 1229
3 Ian Marsden HH M 1976 00:16:16 1219
4 Ian Hargreaves SOS M 1976 00:16:20 1217
5 Anne Edwards TVOC F 1989 00:16:41 1207
6 Hannah Hateley DEE F 2000 00:16:43 1206
7 David Frampton HH M 1970 00:17:07 1194
8 John Methven BKO M 1970 00:17:15 1191
9 Jeremy Tonge BOK M 1970 00:17:21 1188
10 Helen Gardner SLOW F 1986 00:17:25 1186
11 Tony Udris SYO M 1969 00:17:31 1183
12 Harriet Lawson OD F 1995 00:17:36 1181
13 Stephen Borrill WAOC M 1971 00:17:38 1180
14 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 00:17:42 1178
15 John Oakes WIM M 1972 00:17:45 1176
16 Paul Todd LOK M 1975 00:18:25 1157
17 Stuart Ebbrell BAOC M 1974 00:18:27 1156
18 Bethany Kippin TVOC F 2000 00:18:33 1153
19 John Ward NOR M 1968 00:18:38 1151
20 Sue Carter SLOW F 1967 00:18:56 1142
21 Simon Kippin TVOC M 1970 00:18:59 1141
22 Daisy Partridge SOS F 2000 00:19:19 1131
23 Fiona Tam SLOW F 1989 00:19:26 1128
24 Allan Williams WCH M 1969 00:19:26 1128
25 Keith Bennett DFOK M 1972 00:19:52 1115
26 Alice Campbell WAOC F 1993 00:19:59 1112
27 Ashleigh Howells RAFO F 2000 00:20:28 1098
28 Laura Parkes HH F 1992 00:20:36 1094
29 Leah Williams LUOC F 1997 00:20:43 1091
30 Rob Smart OD M 1968 00:20:51 1087
31 Richard Jones SLOW M 1970 00:21:49 1059
32 Alison Fryer MDOC F 1991 00:22:03 1053
33 Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 00:22:23 1043
34 Keith Lowthian NOC M 1969 00:23:01 1025
35 Rob Askham SMOC M 1974 00:24:20 987
36 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 00:25:17 960
37 Seen Yee Ho W 1997 00:25:36
38 Lucy Fryer AROS F 1989 00:25:49 945
39 Clare Skidmore TVOC F 1984 00:27:22 900
40 David Harrison EPOC M 1971 00:27:34 894
41 Emma Giddis DEE F 2000 00:29:45 832
42 Peter Tryner SYO M 1974 00:31:21 786
43 Simon Lott BOK M 1977 00:34:51 685
Showing results 1 - 43 of 43