Results

Achievements at
orienteering events

LOC Cumbrian Galoppen, 23/03/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https://www.lakeland-orienteering.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Black (length: 4.3km, climb: 300m, 21 controls)
Point calculations
1,280.89 + (75.58 x (2,949.45 - T)) / 649.69
Other courses: Brown | Blue | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 William Gardner OD M 1993 00:29:45 1416
2 Peter Bray SN M 1993 00:31:50 1402
3 Ben Mitchell SBOC M 1993 00:35:19 1377
4 Matthew Elkington OD M 1995 00:35:43 1375
5 Murray Strain INT M 1983 00:38:19 1357
6 William Rigg EUOC M 1996 00:39:00 1352
7 Iain Embrey SROC M 1987 00:39:12 1350
8 John Ockenden DRONGO M 1994 00:39:56 1345
9 Ben Windsor DRONGO M 1990 00:40:33 1341
10 Richard Robinson NOC M 1981 00:41:29 1334
11 Ben Maliphant BOK M 1994 00:41:39 1333
12 Duncan Birtwistle OD M 1992 00:41:41 1333
13 Charlie Adams SYO M 1964 00:41:41 1333
14 Anthony Squire NOC M 1977 00:42:07 1330
15 Graham Patten WAROC M 1962 00:42:31 1327
16 David Roome SROC M 1982 00:42:37 1327
17 Peter Tryner SYO M 1974 00:43:24 1321
18 Will Hensman FVO M 1979 00:43:44 1319
19 Roger Goddard FVO M 1974 00:44:20 1315
20 Ben Breeze WCOC M 2000 00:44:43 1312
21 Duncan Archer CLOK M 1977 00:45:11 1309
22 Clive Hallett BOK M 1963 00:46:22 1300
23 Andrew Stemp WAOC M 1997 00:46:39 1298
24 Ben Stevens AIRE M 1987 00:46:41 1298
25 Alistair Landels OD M 1968 00:46:53 1297
26 Tim Tett SYO M 1960 00:47:02 1296
27 John Hartley SÖDERS M 1979 00:48:39
28 Andrew Hobson AIRE M 1984 00:49:06 1281
29 Alan Hartley BL M 1974 00:49:54 1276
30 Christopher MacKenzie CLOK M 1993 00:50:25 1272
31 Richard Purkis ESOC M 1993 00:51:07 1267
32 Mark Chapman SYO M 1965 00:51:31 1264
33 Scott Collier KERNO M 1986 00:51:44 1263
34 Jeff Powell Davies BL M 1980 00:53:00 1254
35 Pippa Archer CLOK F 1978 00:54:01 1247
36 Daniel Gardner TVOC M 1993 00:54:04 1247
37 Sam Gibbs WAROC M 1974 00:54:35
38 Nigel Wright NN M 1971 00:54:54 1241
39 Matthew Rooke LOC M 1987 00:55:17 1238
40 Barnaby Warren NN M 1996 00:58:35 1215
41 John Embrey DEE M 1958 00:59:24 1209
42 Stuart Parker WAROC M 1964 00:59:53 1206
43 Joseph Goodwin WCOC M 2000 01:00:21 1203
44 Christopher Embrey MDOC M 1989 01:02:06 1191
45 Alexander Mitchell HOC M 2002 01:02:58 1185
46 Christian Olsson FROSO I M 1979 01:03:59
47 David Maliphant DRONGO M 1992 01:05:24 1168
48 Brais Pineiro LOK M 1996 01:10:25 1133
49 Helen Elkington OD F 1993 01:14:51 1102
50 Matthew Foskett DUOC M 1997 01:16:09 1092
51 John Ferris-Worth BL M 1965 01:23:03 1044
- Adam Potter BOK M 1995 00:52:06
- Thomas Entwistle SYO M 1995 01:24:24
Showing results 1 - 53 of 53