Results

Achievements at
orienteering events

CompassPoint Scottish Orienteering League 2 (incorporating BUCS relay), 31/03/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.rstrain.ndtilda.co.uk/results_19/fvo_spring/stage2_index.html

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6km, climb: 300m, 17 controls)
Point calculations
1,155.31 + (85.51 x (4,214.64 - T)) / 800.78
Other courses: Black | Brown | Short Brown | Short Blue | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Charlie Adams SYO M 1964 00:50:13 1284
2 Joel Gooch MAROC M 2004 00:50:52
3 Donald Petrie CLYDE M 1957 00:51:38 1275
4 Angus Ivory INT M 2004 00:51:56
5 Ewan Musgrave MAROC M 2004 00:52:13
6 Jonathan Musgrave MAROC M 1962 00:52:30 1269
7 David Weir MOR M 1960 00:52:31 1269
8 Oscar Shepherd INVOC M 2004 00:55:15
9 Martin Dean FVO M 1957 00:55:16 1251
10 John Tullie RR M 1957 00:56:04 1246
11 Evie Conway AIRE F 2002 00:56:47 1242
12 Mike Johnson SROC M 1960 00:56:49 1241
13 Sam Griffin GRAMP M 2004 00:57:09
14 Sam Gomersall GRAMP M 1961 00:57:22 1238
15 Roger Coombs MAROC M 1957 00:57:46 1235
16 Pierre Lardet FVO M 2003 00:57:52 1235
17 Gary Longhurst FVO M 1959 00:58:04 1233
18 Al McCartney CLYDE M 2004 00:58:11
19 Jamie Goddard FVO M 2004 00:58:34
20 Alice Wilson CLYDE F 2002 00:59:07 1227
21 Jura Macmillan ECKO F 2000 00:59:38 1223
22 Isobel Cox BASOC F 2002 00:59:57 1221
23 Ian Maxwell RR M 1960 01:00:42 1216
24 Nick Hale MAROC M 1958 01:00:49 1216
25 Keith Brown ESOC M 1962 01:00:51 1215
26 Duncan Francis BASOC M 1959 01:02:15 1207
27 Caitlin Irving WCOC F 2003 01:02:25 1205
28 Eilidh Campbell MAROC F 2001 01:02:38 1204
29 Janine Inman FVO F 1977 01:03:03 1201
30 Robert Daly GRAMP M 1957 01:03:18 1200
31 Lizzie Stansfield FVO F 2002 01:04:41 1191
32 Susannah Macmillan ECKO F 1968 01:04:56 1189
33 Zoe Graham SOLWAY F 2000 01:05:05 1188
34 Sarah Dunn MAROC F 1968 01:05:14 1187
35 Mark Holliday FVO M 1956 01:05:35 1185
36 Keith Roberts MAROC M 1959 01:06:21 1180
37 Ian Rowland ELO M 1962 01:08:14 1168
38 Fiona Berrow FVO F 1985 01:08:23 1167
39 Mairi Eades INT F 2001 01:08:54 1164
40 Marsela McLeod INVOC F 1964 01:09:48 1158
41 Andy Lewsley BL M 1955 01:09:53 1158
42 Anna Harris DEE F 2003 01:09:58 1157
43 Cathy Tilbrook FVO F 1967 01:10:27 1154
44 Lorna Eades INT F 1967 01:11:38 1146
45 Ian Davidson CLYDE M 1957 01:13:03 1137
46 Sarah McAdam RR F 1984 01:13:38 1134
47 Ade Chapman MOR M 1963 01:13:56 1132
48 Jonty Goodwin WCOC M 2003 01:14:38 1127
49 Iain Mennie CLYDE M 1961 01:14:50 1126
50 Finlay Ross ESOC M 1966 01:15:04 1124
51 Helena Nolan ESOC F 1966 01:15:15 1123
52 Peter Brownsort ELO M 1960 01:15:29 1122
53 Alistair Duguid TAY M 1975 01:17:11 1111
54 Julie Kovarova TAY W 1998 01:17:12 1111
55 Tim Harding ELO M 1963 01:18:42 1101
56 Jane Emslie INT F 1980 01:19:29 1096
57 Derek Kennedy SOLWAY M 1964 01:19:30 1096
58 Crawford Lindsay ESOC M 1955 01:22:06 1079
59 James Purves RR M 1957 01:22:09 1079
60 Mairi Weir MOR F 2001 01:22:24 1077
61 John Pullen MOR M 1972 01:25:57 1055
62 Ceri Vincent CLYDE W 1979 01:26:01
63 Michael Atkinson ELO M 1977 01:29:04 1035
64 Pete Younger ELO M 1955 01:29:36 1031
65 Ian McIntyre INT M 1963 01:30:10 1028
66 Timothy May ESOC M 1964 01:31:17 1021
67 Roy McGregor SROC M 1966 01:34:09 1002
68 Charlie Woodward AYROC M 1954 01:36:56 984
69 Jennifer Atkinson ELO F 1979 01:39:31 968
70 Tricia Woodward AYROC F 1957 01:39:55 965
71 Alice McDaid FVO W 1984 01:40:40 960
72 Karen Fraser MOR F 1976 01:49:07 906
73 Mark Kassyk ESOC M 1957 02:27:38 659
- Duncan Leishman ELO M 1970 01:42:55
Showing results 1 - 74 of 74