Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 3, 31/07/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

1 (length: 8.4km, climb: 290m, 18 controls)
Point calculations
1,250.57 + (67.25 x (5,453.24 - T)) / 1,116.37
Other courses: 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Nathan Lawson OD M 1997 00:59:08 1365
2 Rhys Findlay-Robinson WCH M 1986 00:59:56 1362
3 Richard Robinson NOC M 1981 01:02:26 1353
4 Iain Embrey SROC M 1987 01:03:54 1348
5 Nick Barrable SYO M 1974 01:06:28 1339
6 Mark Purkis AROS M 1995 01:08:03 1333
7 Andreas G. Polden Gneist M 1997 01:09:29
8 Joel Borner OLV Zug M 1997 01:09:32
9 Ben Stevens AIRE M 1987 01:10:33 1324
10 Duncan Taylor DEVON M 1994 01:11:49 1319
11 William White SARUM M 1994 01:12:30 1317
12 Stefan Lauenstein ANCO M 1978 01:13:01
13 Roger Goddard FVO M 1974 01:13:08 1315
14 Edvardas Šcerbavicius Fortuna M 1983 01:13:25
15 Jonathan Rhys HOC M 1980 01:14:34 1310
16 Graham Patten LOC M 1962 01:14:45 1309
17 Christian Renevey CA Rosé M 1997 01:15:31
18 Joe Taunton NOC M 1987 01:15:33 1306
19 Calvin Routledge BAOC M 1968 01:17:16 1300
20 Stéphane Renevey CA Rosé M 1997 01:18:08
21 Laurence Ball NOR M 1986 01:18:17 1296
22 Ingo Horst SC Koenigstein M 1978 01:20:06
23 Peter Tryner SYO M 1974 01:21:26 1285
24 Gints Gritans Kapa OK M 1978 01:22:48
25 Robert Ashton BAOC M 1984 01:23:37 1277
26 Jiri Martan Slavia Liberec M 1973 01:23:46
27 Richard Purkis ESOC M 1993 01:24:03 1275
28 Nicholas Jarvis SO M 1996 01:25:32 1270
29 Nigel Wright NN M 1971 01:25:44 1269
30 Bjørn Field Gneist M 1997 01:26:47
31 Graham Pigott POTOC M 1981 01:27:43 1262
32 Nick Green NATO M 1975 01:29:30 1256
33 Daniel Gardner TVOC M 1993 01:30:09 1253
34 Gatis Dzerve Kapa OK M 1978 01:31:33
35 Alan Hartley BL M 1974 01:31:49 1247
36 Ben Green TVOC M 1977 01:33:45 1240
37 Matt Driver SELOC M 1985 01:34:13 1239
38 Francis Shillitoe NATO M 1974 01:34:23 1238
39 Stephan Copes OLC Kapreolo M 1978 01:37:11
40 Daniel Longster BAOC M 1983 01:37:18
41 Mark McLeod JOK M 1997 01:37:38
42 John Dempsey SYO M 1996 01:38:13 1224
43 Ian Hargreaves SOS M 1976 01:38:13 1224
44 David Dunn RSOC M 1978 01:39:19 1220
45 Paul Hammond FVO M 1976 01:40:23 1216
46 Sturle Nordeide Gneist M 1997 01:41:41
47 Lawrence Jones NGOC M 1996 01:41:43 1211
48 Andrew Stuart DVO M 1983 01:42:30 1209
49 Dan Cope BAOC M 1982 01:43:16 1206
50 Chris Turner WIM M 1963 01:43:51 1204
51 Mark Saunders BKO M 1978 01:47:39 1190
52 François Veldekens ASUB Orientation M 1983 01:48:07
53 Roderick Mansel SUFFOC M 1997 01:50:41 1179
54 Mathieu Roth ASUB Orientation M 1983 01:51:08
55 Ray Ward INT M 1975 01:51:20 1177
56 Samuel Imriska NF Wien M 1983 01:53:45
57 Simon Hodgson SYO M 1974 01:54:52 1164
58 Ben Lonsdale RAFO M 1982 01:56:57 1156
59 Alistair Fronhoffs ASUB Orientation M 1978 01:57:20
60 Tim Gilbert BAOC M 1981 01:57:46 1153
61 Fred Boardman WCOC M 1975 01:59:50 1146
62 Oliver Nokes RNRMOC M 1983 02:01:05 1141
63 Brian Cowe WAOC M 1976 02:05:46 1125
64 Adam Hampshire BOK M 1973 02:06:18 1123
65 Nigel Wells BAOC M 1983 02:39:10
- Toby Scott OLV Steinberg M 1997 00:44:18
- Rowan Capper LOC M 1996 00:55:26
- Ondrej Kotecký Valmo M 1978 01:17:40
- Jakob Schach SV Wannweil M 1997 01:25:46
- Ian Cumpstey BL M 1977 01:29:09
- James Errington HH M 1997 01:30:22
- Dan Gallagher SARUM M 1976 01:36:30
- Alan Finlay BAOC M 1997 01:41:54
- Kevin Francis EBOR M 1982 02:02:31
Showing results 1 - 74 of 74