Results

Achievements at
orienteering events

Lakes 5 Day 3, 31/07/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at https:\\lakes5.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

12 (length: 2.4km, climb: 70m, 8 controls)
Point calculations
788.06 + (115.59 x (3,316.78 - T)) / 945.27
Other courses: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Philippa Weir MOR F 1963 00:29:17 979
2 Ida Engen Raumar Orientering W 1963 00:30:32
3 Andy Creber NGOC M 1958 00:32:34 955
4 Hans Baumgartner OLG Welsikon M 1948 00:32:55
5 Kim Eden NOR F 1957 00:32:58 952
6 Siri Scherdin Saetra Asker skiklubb W 1963 00:34:26
7 Svein - Erik Heggenes Voss IL M 1948 00:34:44
8 Kim Leslie WCOC F 1963 00:34:57 937
9 Hilary Pickering WIM F 1954 00:35:16 935
10 Joyce Brunton INVOC F 1953 00:35:57 930
11 Rudolf Kellenberger OLG SG/Appenzell M 1948 00:36:32
12 Elizabeth Borchorst Rold Skov OK W 1953 00:36:47
13 Christian Fiechter OLC Kapreolo M 1938 00:36:57
14 Odile Hoyois CARE-VEVEY W 1963 00:37:44
15 Ingrid Sandvoll Gneist W 1963 00:38:04
16 Noreen Ives WAOC F 1953 00:38:19 913
17 Jeremy Oldershaw SAX M 1938 00:38:52 908
18 Rod Shaw EPOC M 1938 00:38:56 908
19 Peter Hills DEE M 1944 00:39:10 906
20 Jane Cherry AYROC F 1962 00:39:20 905
21 Keith Parkes DFOK M 1945 00:40:46 895
22 John Butler HALO M 1943 00:41:09 892
23 Marie-Christine Blanche ASUB Orientation W 1948 00:41:32
24 Anne Hickling ESOC F 1955 00:41:50 887
25 Henri Repond CARE-VEVEY M 1933 00:42:34
26 Dave Skidmore DVO M 1946 00:42:37 881
27 Bill Vigar QO M 1935 00:43:27 875
28 Kath Speak MDOC F 1959 00:43:53 872
29 Jenny Thompson TVOC F 1938 00:44:21 868
30 Anne May SWOC F 1949 00:44:28 867
31 John Thompson TVOC M 1935 00:44:30 867
32 Nina Lokoen Knudsen GNEIST W 1963 00:44:33
33 Foss Foster GRAMP F 1951 00:45:11 862
34 Ruth Ellis DVO F 1951 00:45:42 858
35 Linda Hulley SO F 1956 00:46:20 854
36 Siren Hopland GNEIST W 1963 00:47:18
37 John Pigott POTOC M 1946 00:47:30 845
38 Donald Moir LEI M 1933 00:47:31 845
39 Ros James SMOC F 1961 00:48:38 837
40 Fiona Hanstock BOK F 1956 00:48:53 835
41 Di Turner SO F 1951 00:49:39 829
42 Carol Prosser BAOC F 1961 00:49:43 829
43 Jane Cloete Dunedin W 1953 00:49:50
44 Stan Johnston LOC M 1935 00:49:54 828
45 Margaret Dearman MOR F 1949 00:50:19 824
46 Herwig Hierzegger WienerAkadTV M 1943 00:51:07
47 Thelma Spalton OD F 1948 00:51:26 816
48 Johanne Lind Ballerup OK W 1958 00:51:28
49 Jacqui Briggs BKO F 1961 00:51:39 815
50 John Pearson ASUB Orientation M 1938 00:52:26
51 Oddmund Søvik GNEIST M 1933 00:52:31
52 Anne Palmer BOK F 1950 00:52:35 808
53 Guldborg Søvik GNEIST W 1933 00:52:47
54 Alison Sloman HOC F 1936 00:53:28 801
55 Gill Hardy CLOK F 1937 00:53:52 798
56 Pauline Olds KERNO F 1954 00:55:13 789
57 Alex Coddington NOR W 1963 00:56:12
58 Jo Thornley AIRE F 1947 00:56:49 777
59 Douglas Edwards MDOC M 1947 00:57:23 773
60 Katherine Pike WIM F 1963 00:57:30 772
61 Bridget Jardine PFO F 1960 00:57:40 771
62 Carolyn Marr OD F 1947 00:57:46 770
63 Julie Collins DFOK F 1960 00:58:36 764
64 Ute Hierzegger WienerAkadTV W 1948 00:59:20
65 Barbara Dawson Garingal W 1963 00:59:56
66 Janice Nichols BL F 1959 01:00:13 752
67 Chris Horsewill LOC F 1961 01:00:56 747
68 Jette Kreiberg OK Roskilde W 1958 01:01:23
69 John Warren WIM M 1937 01:01:29 743
70 Melinda Riley SYO F 1956 01:01:41 741
71 Derek Turner WRE M 1939 01:02:50 733
72 Susan Roberts HOC F 1949 01:03:29 728
73 Rowan Purkis LOC F 1954 01:03:45 726
74 Anne Saunders NWO F 1951 01:03:52 725
75 Joanna Stewart Auckland OC W 1953 01:04:19
76 Karen Heybrock IND W 1963 01:05:02
77 Julia Robertson QO F 1953 01:05:07 716
78 Annabel Pring KERNO F 1956 01:05:34 713
79 Jane Boyd NGOC F 1963 01:06:20 707
80 Ray Barlow SOC. (NZ) M 1948 01:06:26
81 Roger Pring SAX M 1945 01:07:57 695
82 Ann Scott Southland W 1938 01:11:28
83 Alex Kerr CHIG M 1935 01:11:30 669
84 Rodney Freeburn NOR M 1938 01:11:59 666
85 Sue Birkinshaw MDOC F 1937 01:12:56 659
86 Hazel Bickle WAOC F 1951 01:13:55 651
87 Gillian Cross WIM F 1945 01:13:58 651
88 Brian Yates ESOC M 1944 01:13:59 651
89 Robin Walker BOK M 1938 01:15:44 638
90 Barbara George NOR F 1934 01:18:20 619
91 Alwine Barlow SOC. (NZ) W 1948 01:18:21
92 Sue Gallagher SO F 1953 01:20:13 605
93 Rachel Thomas SMOC F 1955 01:20:30 603
94 Maria Marshall WAOC F 1952 01:20:51 600
95 Alan Heron SELOC M 1934 01:24:27 574
96 Mike Hardy CLOK M 1937 01:31:53 520
97 Patrick Davey MAROC M 1940 01:34:06 503
98 Alan Coddington NOR M 1934 01:50:52 380
99 Patricia Mclaughlin STAG F 1951 02:54:20
- Stephen Nightingale HOC M 1948 00:35:11
- Clare Crocker DEE F 1959 01:05:34
Showing results 1 - 101 of 101