Results

Achievements at
orienteering events

Southern Championships and Mike Nelson BOK Trot (UKOL), 01/12/2019

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course6 (W35,W40,W18,W20) (length: 6.15km, climb: 210m, 12 controls)
Point calculations
1,101.18 + (72.14 x (268,607.14 - T)) / 59,728.92
Other courses: UKOL Course1 (M21) | UKOL Course2 (W21,M18,M20,M35,M40) | UKOL Course3 (M45,M50) | UKOL Course4 (M55) | UKOL Course5 (M60,M16) | UKOL Course7 (M65,W45,W50) | UKOL Course8 (M70,W55,W16) | 9 | UKOL Course10 (M75,W60) | UKOL Course11 (W65,W70) | UKOL Course12 (M80,W75) | UKOL Course13 (M85,M90,W80) | UKOL Course14 (W85,W90) | 15 | 16 | 17 | 18 | 19


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Capt C Barnettson AMS A M 1998 50:01:00
2 Rachel Duckworth DVO F 2003 51:03:00 1204
3 Caroline Craig NGOC F 1984 51:07:00 1203
4 Andrew Lewis BAOC M 1966 57:16:00 1177
5 SSgt M Beverley RAPTC M 1974 57:23:00 1176
6 Maj E Willcox INF M 1998 58:18:00
7 Capt A Noel RE M 1969 58:50:00
8 Bethany Kippin TVOC F 2000 58:53:00 1170
9 Lucy Tonge BOK F 2000 59:08:00 1168
10 Anne Straube OD F 1975 59:36:00 1166
11 Capt S Turner AMS A M 1998 59:45:00
12 Colin Metcalfe BAOC M 1959 61:30:00 1158
13 Sian Mitchell HH F 1978 62:31:00 1154
14 John KAY BAOC M 1960 62:39:00 1153
15 Sgt C Halton AAC M 1984 63:06:00
16 Tim Brett NGOC M 1975 63:14:00 1151
17 Maj Evans R SIGS M 1979 63:41:00
18 Steve Collinson BAOC M 1967 63:50:00 1148
19 Chloƫ Cracknell SUFFOC F 2001 64:04:00 1147
20 Mark Parrot REME V M 1964 64:04:00
21 Stuart Ebbrell BAOC M 1974 64:32:00 1145
22 Alexander Mathers CLOK M 1974 64:32:00 1145
23 Lt Col S Collinson RAPTC M 1969 65:57:00
24 Lt Col B Shaw AAC M 1969 66:05:00
25 LCpl Suman Gurung R SIGSB M 1998 66:57:00
26 Richard Tearle BAOC M 1982 67:01:00 1134
27 WO2 D Lucas RAC M 1979 68:44:00
28 Tom Birthwright NGOC M 1979 69:17:00 1124
29 Sgt Gordon R SIGS M 1979 69:19:00
30 Simon Lamen REME V M 1969 70:00:00
31 Christine Farr SWOC F 1975 70:47:00 1118
32 Capt N Gilbert AMS A M 1998 71:08:00
33 Cpl Julien R SIGS M 1998 71:35:00
34 Lt Col K Fitchett RA M 1964 71:40:00
35 Jane Baldock BOK F 1982 72:10:00 1112
36 Alan Hoff BAOC M 1966 72:21:00 1111
37 Robert Shenton BAOC M 1972 72:22:00 1111
38 Hannah Freeman HH F 2003 73:50:00 1105
39 Graham Scott NN M 1983 76:08:00 1095
40 Cpl B McNulty INF M 1998 77:28:00
41 LCpl B Hammond AAC M 1998 77:51:00
42 LCpl A Dabbs RE B M 1998 78:03:00
43 Capt J Fitt AGC M 1979 78:14:00
44 WO2 S Southwick RLC M 1984 78:53:00
45 SSgt Allen RA M 1984 78:55:00
46 Cpl N Gurung AGC M 1984 80:24:00
47 WO1 N Wells RE M 1984 80:59:00
48 Chris Atkins BOK M 1978 82:34:00 1067
49 Ellen Williams WIGHTO F 1999 82:48:00 1066
50 Lt Col E Heritage R SIGS M 1969 82:55:00
51 Phil Hall SARUM M 1953 83:16:00 1064
52 Dhankumar Magar BAOC M 1968 84:33:00 1058
53 Maj Rider RA M 1979 85:15:00
54 Maj M Davis RA M 1974 85:57:00 1052
55 Maj M Ward RE M 1974 85:59:00
56 Capt B Green AGC M 1974 87:52:00
57 WO2 Crush RA M 1979 89:33:00
58 Cpl S Burrow RAC M 1998 90:01:00
59 SSgt N Gurung AGC M 1998 92:12:00
60 Martin Jackson BAOC M 1976 92:52:00 1022
61 Philip Sorrell QO M 1977 93:31:00 1019
62 WO2 R Fisher AMS B M 1974 93:47:00
63 LCpl A Starthdee AAC M 1998 94:49:00
64 Alexander Soulsby HH M 1977 96:55:00 1004
65 Rfn J Bell INF M 1998 98:36:00
66 Sgt T Steele RAPTC M 1998 103:06:00
67 Catherine Slade SAX F 1976 106:17:00 963
68 Andy Johnson HOC M 1963 108:28:00 954
69 Sara Currie BOK F 1981 108:34:00 954
70 LCpl J Diamond RE B M 1998 109:19:00
71 Cpl B Yorke RAC M 1998 110:00:00
72 LCpl J Whittaker RAC M 1998 118:11:00
73 Cpl N Cowley RE B M 1998 121:24:00
74 Lt Flaherty R SIGSB F 1998 123:10:00
75 SSgt Harris RA M 1984 148:47:00
76 Sgt S Foot RE B M 1979 150:16:00
- SSgt Jabegu R SIGS M 1984 75:20:00
- Capt Dixon R SIGSB M 1998 77:23:00
- Capt J Begley RLC M 1984 94:32:00
- LCpl J Pennington RAC M 1998 102:01:00
Showing results 1 - 80 of 80