Results

Achievements at
orienteering events

CompassSport Cup Heat, 15/03/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.eastpennineoc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

4 (length: 6.6km, climb: 170m, 27 controls)
Point calculations
1,131.19 + (101.79 x (3,815.30 - T)) / 838.50
Other courses: 1 | 2 | 3 | 5 | 6 | 7 | 10 | 8A | 8B | 9A | 9B | Light Green | White/Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Simon Martland EPOC M 1965 00:40:40 1298
2 James Logue EPOC M 1968 00:41:02 1295
3 Quentin Harding CLARO M 1962 00:41:20 1293
4 Martin Ward SYO M 1967 00:42:00 1288
5 Richard Parkin DVO M 1968 00:43:51 1275
6 Paul Murgatroyd LOG M 1967 00:45:25 1264
7 Andy Thorpe EPOC M 1969 00:45:43 1261
8 Duncan Harris DEE M 1966 00:46:05 1259
9 Steve Webb AIRE M 1962 00:46:53 1253
10 Dai Bedwell DVO M 1967 00:46:57 1252
11 Neil Conway AIRE M 1968 00:49:10 1236
12 Richard Baxter SYO M 1968 00:49:33 1233
13 Jon Hateley DEE M 1963 00:49:48 1232
14 David Williams AIRE M 1962 00:50:22 1227
15 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:51:43 1218
16 Charles Mayes CLOK M 1966 00:52:56 1209
17 Tim Wiegand SYO M 1967 00:53:46 1203
18 Steve Dempsey SYO M 1963 00:54:05 1200
19 Steve Schofield NOC M 1963 00:55:10 1193
20 Steve Corrigan EBOR M 1958 00:55:12 1192
21 Colin Lynch SYO M 1968 00:55:34 1190
22 Iain Bell DEE M 1963 00:56:43 1181
23 George Hare NATO M 1964 00:56:57 1180
24 Hugh Potter NATO M 1967 00:57:01 1179
25 David Todd SYO M 1966 00:57:51 1173
26 Andy Sykes DVO M 1965 00:58:12 1170
27 Andrew Ridgway NOC M 1962 00:59:33 1161
28 Chris Penny AIRE M 1962 01:01:41 1145
29 Graeme Tiffany AIRE M 1963 01:02:05 1142
30 Ian Marshall AIRE M 1962 01:02:23 1140
31 Magnus Graham AIRE M 1968 01:02:53 1136
32 Pauly-D Jones DEE M 1965 01:04:37 1124
33 David Aspin CLOK M 1969 01:04:43 1123
34 Julian Warren NN M 1963 01:05:12 1119
35 Dave Brown EBOR M 1957 01:06:08 1113
36 Nigel Owens SYO M 1966 01:06:22 1111
37 Paul Norman SYO M 1962 01:06:58 1107
38 Andy Ellis PFO M 1960 01:07:12 1105
39 Richard Rigby CLOK M 1966 01:08:44 1094
40 Paul Goodhead DVO M 1961 01:08:53 1093
41 Timothy Evans CLARO M 1963 01:09:37 1087
42 Edward Mellor SELOC M 1969 01:10:07 1084
43 Marcus Lancastle LOG M 1966 01:10:14 1083
44 Paul Wright PFO M 1961 01:10:25 1081
45 Graham Lloyd EPOC M 1962 01:10:40 1080
46 Dennis Hooton CLOK M 1961 01:10:50 1078
47 Mark Chapman SYO M 1965 01:11:03 1077
48 Robert Howlett EBOR M 1964 01:11:17 1075
49 David Vincent DVO M 1961 01:11:31 1073
50 Brian Hostad HALO M 1967 01:12:01 1070
51 Paul Van Dam HALO M 1965 01:13:53 1056
52 Graham Ramsden CLARO M 1963 01:13:58 1056
53 Peter Avis AIRE M 1963 01:14:46 1050
54 Chris Taylor SELOC M 1968 01:15:29 1045
55 Paul Turner SELOC M 1958 01:16:10 1040
56 Eric Burton SELOC M 1959 01:18:16 1024
57 Dougie Nisbet NN M 1963 01:19:13 1017
58 Chris O'Donnell DVO M 1968 01:20:16 1010
59 Edward Jones DEE M 1969 01:21:04 1004
60 James Garnett SYO M 1968 01:23:35 986
61 John Collins DEE M 1965 01:28:46 948
62 John Mather LOG M 1970 01:30:32 935
63 John Elliott EPOC M 1961 01:33:45 912
64 Alan Gould NOC M 1956 01:36:35 891
65 Daniel Allen PFO M 1966 01:42:13 850
66 Chris Lowery PFO M 1968 01:44:18 835
- Charlie Adams SYO M 1964 00:43:26
- Richard Naish DVO M 1965 01:05:28
- Willard Wright NATO M 1964 01:06:24
Showing results 1 - 69 of 69