Results

Achievements at
orienteering events

CompassSport Cup Heat, 15/03/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.eastpennineoc.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

7 (length: 3.5km, climb: 85m, 14 controls)
Point calculations
888.77 + (148.69 x (3,104.46 - T)) / 864.78
Other courses: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 10 | 8A | 8B | 9A | 9B | Light Green | White/Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Peter Gorvett SYO M 1947 00:30:22 1109
2 Richard Spendlove EPOC M 1946 00:31:39 1096
3 Tony Thornley AIRE M 1948 00:33:05 1081
4 Mike Godfree DVO M 1949 00:34:44 1064
5 Ann Cranke CLOK F 1956 00:35:06 1060
6 Keith MacDermott EBOR M 1949 00:35:56 1052
7 David Rose PFO M 1950 00:36:55 1042
8 Norman Hall DEE M 1948 00:38:24 1026
9 Colin Best SYO M 1947 00:38:55 1021
10 David Day CLARO M 1948 00:39:03 1020
11 Bob Cooper NN M 1945 00:39:32 1015
12 Stuart Swalwell DVO M 1950 00:39:55 1011
13 Julie Couch EPOC F 1958 00:39:58 1010
14 Mike Smithard DEE M 1949 00:40:35 1004
15 Gillian Markham EPOC F 1956 00:41:06 999
16 Derek Gale DVO M 1944 00:41:13 997
17 Roger Lott AIRE M 1950 00:41:30 994
18 Susan Stevens AIRE F 1953 00:41:59 989
19 Brian Shaw SYO M 1942 00:42:16 987
20 Allen Barnes CLARO M 1942 00:42:24 985
21 Roy Lindsell EPOC M 1944 00:43:00 979
22 Mike Ridealgh EBOR M 1949 00:43:51 970
23 Sarah Haines AIRE F 1959 00:44:04 968
24 John Padget DEE M 1943 00:44:16 966
25 John Palmer NOC M 1946 00:44:40 962
26 Jane Campbell DEE F 1957 00:45:32 953
27 Andy Hawkins DVO M 1947 00:45:40 951
28 Marcia Bradbury SYO F 1957 00:45:52 949
29 Andrew Nicoll NATO M 1941 00:46:04 947
30 Susan Birtwistle CLARO F 1957 00:46:35 942
31 Roy Bradley CLOK M 1947 00:46:43 941
32 Patricia Davies NATO F 1955 00:46:48 940
33 Gerry Symes AIRE M 1948 00:47:07 936
34 Mike Cope CLARO M 1947 00:47:12 936
35 Trudy Crosby LOG F 1959 00:47:15 935
36 Helen Smethurst PFO F 1960 00:48:03 927
37 Alan Mullock DEE M 1946 00:48:38 921
38 Val Johnson DVO F 1959 00:49:00 917
39 Dave Skidmore DVO M 1946 00:49:05 916
40 Jacqueline Edwards HALO F 1956 00:49:22 913
41 Viv Macdonald DVO F 1952 00:49:27 912
42 David Horn EBOR M 1946 00:50:03 906
43 Valerie Gilleard AIRE F 1959 00:50:54 897
44 Bridget Jardine PFO F 1960 00:53:02 875
45 Denis Murphy DEE M 1946 00:54:28 861
46 Linda Kelly CLARO F 1957 00:54:55 856
47 John Butler HALO M 1943 00:55:04 854
48 Henry Marston SYO M 1946 00:55:17 852
49 Joy Irvine DEE F 1958 00:56:21 841
50 Peter Archer CLOK M 1946 00:56:26 840
51 Pam Brown EBOR F 1959 00:57:06 833
52 Liz Carter AIRE F 1953 00:57:12 832
53 Brian Slater HALO M 1947 00:57:38 828
54 Ruth Ellis DVO F 1951 00:57:58 825
55 Graham Scott NATO M 1945 00:58:16 821
56 Wendy Taylor CLOK F 1956 00:59:25 810
57 Jim Mitchell PFO M 1942 01:00:55 794
58 Kath Etherden SELOC F 1951 01:01:14 791
59 Richard Clark EBOR M 1946 01:02:06 782
60 Neil Croasdell EPOC M 1948 01:02:18 780
61 Celia Dean CLOK F 1958 01:02:31 778
62 david cooke NOC M 1948 01:04:44 755
63 Geoff Gibbs LOG M 1941 01:10:12 698
64 Fred Ross EPOC M 1945 01:14:19 656
65 Melinda Riley SYO F 1956 01:15:18 646
66 Clare Crocker DEE F 1959 01:18:29 613
67 Pauline Wilson SYO F 1952 01:18:44 610
68 Margaret Shaw EPOC F 1951 01:19:43 600
69 Christine Williams SYO F 1956 01:22:51 568
70 Peter Firth NATO M 1945 01:25:07 544
71 Andrew McRae LOG M 1953 01:27:48 517
72 Janet Todd EBOR F 1951 01:33:01 463
73 Patricia Simmons HALO F 1951 01:48:06 307
74 Michael Wood EPOC M 1941 01:50:46 280
- Anna Nilsen DEE F 1958 00:42:39
Showing results 1 - 75 of 75