Results

Achievements at
orienteering events

TVOC Chiltern Challenge Level C Event (Re-scheduled from 15th April), 20/05/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.tvoc.org.uk/application/documents/events/2018%20events/CC18/event_page.php

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Short Blue (length: 5.4km, climb: 165m, 18 controls)
Point calculations
1,005.88 + (66.65 x (5,423.72 - T)) / 1,006.28
Other courses: White | Yellow | Orange | Light Green | Very Short Green | Short Green | Green | Blue | Short Brown | Brown | Black

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:59:15 1130
2 Martin Ricketts TVOC M 1948 01:05:24 1105
3 Mark Glaisher SAX M 1951 01:06:01 1103
4 Geoff Trewin HOC M 1951 01:07:41 1096
5 Alan Williamson SO M 1949 01:09:54 1087
6 Keith Banham TVOC M 1958 01:10:00 1087
7 John Tzanetis SN M 1967 01:10:33 1085
8 Sue Bett SN F 1967 01:10:58 1083
9 Jill Emmerson OD F 1964 01:12:38 1076
10 Ian Prowse NGOC M 1952 01:12:53 1075
11 Gary Mills TVOC M 1955 01:14:04 1071
12 Ginny Hudson NGOC F 1962 01:15:00 1067
13 Dougie Cochran TVOC M 1969 01:16:12 1062
14 Phil Warry BOK M 1953 01:19:19 1050
15 Geoff Wright GO M 1945 01:20:11 1046
16 Serena Ludford BADO F 1964 01:20:19 1046
17 Barry Houghton HOC M 1947 01:22:24 1038
18 Ali Kempson TVOC F 1965 01:24:34 1029
19 Bruce Marshall WAOC M 1952 01:24:40 1029
20 Allan Darwell BOK M 1951 01:25:26 1026
21 David Hanstock BOK M 1956 01:26:57 1020
22 Jon Darley GO M 1966 01:27:59 1015
23 Peter Wilson BKO M 1959 01:28:00 1015
24 Hedley Calderbank HH M 1951 01:28:42 1013
25 Camille Roux SLOW F 2001 01:29:44 1009
26 Bill Child TVOC M 1961 01:31:22 1002
27 Paul Kilpin TVOC M 1949 01:32:58 996
28 Mike Bolton MV M 1950 01:34:49 988
29 Helen Nisbet SMOC F 1961 01:35:14 987
30 Dominic Bowers HH M 2003 01:35:36
31 Phil Stradling BKO M 1958 01:36:32 981
32 Gillian Bowers HH F 1971 01:37:24 978
33 Tony Ludford BADO M 1944 01:38:24 974
34 Peter Entwistle BKO M 1950 01:38:27 974
35 Terence Hosking BKO M 1965 01:39:15 971
36 Jane Lambert SO F 1960 01:44:02 952
37 Gerry Spalton OD M 1946 01:44:02 952
38 Paul Greenough TVOC M 1948 01:44:17 951
39 Carolyn Dent BOK F 1962 01:44:46 949
40 Katie Clarke SN F 1971 01:47:35 938
41 Laurence Gossage BOK M 1950 01:47:46 937
42 Gillian Hanson HH F 1967 01:51:40 921
43 Boryana Peeva SLOW F 1969 01:52:13 919
44 Alan Bowers HH M 1970 01:55:03 908
45 Sandra Mather SMOC F 1966 01:55:39 906
46 Alan Richards NGOC M 1946 01:56:06 904
47 Toni Whittle BKO F 1970 01:56:18 903
48 Paul Hearn HH M 1964 01:58:14 895
49 Nicolas ROUX SLOW M 1975 01:58:38 894
50 Mélanie ROUX SLOW F 1975 02:09:30 850
51 Anna Fowler OUOC F 1999 02:09:31 850
- Emma Cochrane HH F 1984 00:21:09
- Stefan Stasiuk BKO M 1951 00:57:14
- Sarah Howes SAX F 1959 01:02:47
- Martin Cook SMOC M 1956 01:02:56
- Jim Prowting TVOC M 1946 01:11:53
- Judith Taylor NGOC F 1965 02:11:27
Showing results 1 - 57 of 57