Results

Achievements at
orienteering events

SO Tilgate Forest Level C event, 18/11/2018

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southdowns-orienteers.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6.5km, climb: 170m, 14 controls)
Point calculations
1,057.61 + (140.58 x (4,056.84 - T)) / 1,209.52
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Stanley Heap SO M 2001 00:40:36 1246
2 Frank Townley SN M 2003 00:40:39
3 Thomas Howell SN M 2001 00:41:24 1240
4 Laurence Townley SN M 1971 00:41:49 1238
5 Richard Barrett BAOC M 1970 00:42:59 1229
6 Barry Jones SO M 1967 00:48:13 1193
7 Cameron Lamond SN M 1970 00:49:55 1181
8 Paul Fox SN M 1962 00:50:43 1175
9 Steve Jarvis SO M 1963 00:50:58 1174
10 Lucy Carrington SO F 1986 00:51:20 1171
11 Steve Bailey SN M 1959 00:51:22 1171
12 Anna Chapman SO F 1973 00:51:57 1167
13 Tom MacKenzie SO M 1992 00:51:58 1167
14 David Lobley DFOK M 1965 00:52:14 1165
15 Andrew Parkinson SO M 1952 00:52:18 1164
16 Tom Frost SN M 1967 00:52:44 1161
17 Ian Ditchfield MV M 1956 00:53:01 1159
18 Justin Farhall MV M 1974 00:53:02 1159
19 Paul Martin SN M 1967 00:53:04 1159
20 Zlatko Peev SLOW M 1970 00:53:57 1153
21 Ross MacLagan SN M 1974 00:53:59 1153
22 Lyudmila Gotseva SLOW F 1971 00:54:39 1148
23 Stefan Peykov SLOW M 1965 00:54:54 1146
24 Robin Smith SO M 1952 00:55:15 1144
25 Dave Chapman SN M 1953 00:57:00 1132
26 Jill Blount SO F 1960 00:57:41 1127
27 Peter Martin SAX M 1949 00:59:20 1115
28 Amy Hulley SO F 1991 01:00:04 1110
29 Tim Bartlett SO M 1963 01:00:16 1109
30 Graham Denney SAX M 1969 01:01:25 1101
31 Mike Jones SMOC M 1954 01:01:44 1099
32 Ronan Cleary LOK M 1960 01:02:54 1090
33 David Marsh SO M 1963 01:03:06 1089
34 Nigel Bush MV M 1955 01:05:50 1070
35 Clive Hawkes SO M 1959 01:05:54 1070
36 Joe House SO M 1954 01:05:56 1069
37 Zsolt Podolyak SN M 1968 01:05:57 1069
38 David Dawson DFOK M 1958 01:06:01 1069
39 Simon Greenwood SAX M 1955 01:06:45 1064
40 Edward Cox SO M 1959 01:07:12 1060
41 John Tzanetis SN M 1967 01:07:24 1059
42 Robin Wilson SO M 1959 01:07:49 1056
43 Ffion Jones SO F 2002 01:08:09 1054
44 Rod Harrington DFOK M 1966 01:09:02 1048
45 Neill Wates DFOK M 1974 01:09:46 1043
46 David Funnell SO M 1964 01:13:18 1018
47 Justin Gatherole M 1988 01:16:24
48 Peter Dudman SO M 1951 01:18:03 985
49 Paul Oates DFOK M 1949 01:18:10 984
50 Mike Bray SN M 1955 01:19:07 977
51 Simon Ling MV M 1945 01:19:48 973
52 Jane Lambert SO F 1960 01:21:11 963
53 Richard Whitaker SAX M 1952 01:22:40 953
54 Anna Bartlett SO F 1965 01:23:22 948
55 Mike Turner SO M 1950 01:26:24 927
56 Mike Elliot MV M 1951 01:27:25 920
57 David Cave-Ayland DFOK M 1953 01:27:44 917
58 Roger Maher SO M 1938 01:28:18 913
59 Paul Wilson SO M 1962 01:30:10 900
60 Angie Hulley AIRE F 1962 01:32:07 887
61 Gethyn Lewis SO M 1966 01:36:46 854
62 Ruth Rhodes SO F 1942 01:42:00 818
63 Darren Warner-Swann SO M 1969 01:48:44 771
64 Bill Alexander MV M 1942 01:48:45 771
65 John Pittam SO M 1950 01:53:16 739
66 Jon Wallace SO M 1957 02:00:09 691
67 Michael White MV M 1937 02:38:47 422
- Rob Parkinson DEVON M 1956 00:55:03
- Mark Glaisher SAX M 1951 00:57:55
- Simon Dunkley SN M 1965 01:00:26
- Tim Hulley SO M 1961 01:01:45
- Makoto Ueki M 01:14:17
- Nigel Hulley AIRE M 1959 01:14:29
- Chris McDonald MV M 1942 01:21:31
- Penny Marsh SO F 1963 01:27:05
- Linda Hulley SO F 1956 01:33:10
Showing results 1 - 76 of 76