Results

Achievements at
orienteering events

LOC Cumbrian Galoppen , 24/11/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.lakeland-orienteering.org.uk/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 5.8km, climb: 250m, 14 controls)
Point calculations
1,129.01 + (75.83 x (4,066.66 - T)) / 869.11
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Noah Howlett LOC M 1998 00:39:13 1279
2 Daniel Spencer EUOC M 2000 00:41:06 1269
3 Michael Billinghurst WCOC M 1960 00:45:25 1246
4 Heather Roome SROC F 1983 00:47:51 1233
5 Ian Maxwell RR M 1960 00:49:32 1225
6 Keith Tonkin BL M 1958 00:51:39 1213
7 John Slater WCOC M 1971 00:52:09 1211
8 Toni O'Donovan LEI F 1978 00:52:16 1210
9 Christopher Calow DEE M 1952 00:52:40 1208
10 Steve Holmes WCOC M 1969 00:53:00 1206
11 Pippa Archer CLOK F 1978 00:53:48 1202
12 Claire Ward INT F 1977 00:54:48 1197
13 Graham Lloyd EPOC M 1962 00:54:53 1197
14 Jeff Goodwin WCOC M 1963 00:56:59 1186
15 Max Carcas INT M 1968 00:57:36 1182
16 George Hare NATO M 1964 00:57:50 1181
17 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 00:59:11 1174
18 Colin Valentine WCOC M 1960 01:00:44 1166
19 Alex Finch SROC M 1959 01:01:43 1161
20 Richard Tiley LOC M 1958 01:01:46 1160
21 John Ferris-Worth BL M 1965 01:01:58 1159
22 Jonathan Gilbert NOR M 1959 01:02:00 1159
23 Howard Leslie WCOC M 1962 01:02:25 1157
24 Ange Jackson WCOC F 1975 01:03:09 1153
25 Chloƫ Cracknell SUFFOC F 2001 01:03:25 1152
26 David Gray MDOC M 1979 01:04:13 1148
27 Mike Hooper LOC M 1971 01:04:18 1147
28 Joanne Larty LOC F 1973 01:04:31 1146
29 Sal Chaffey DVO F 1965 01:04:50 1144
30 Mark Simmonds LOC M 1963 01:04:53 1144
31 Adam Bushnell POTOC M 1989 01:04:55 1144
32 Liam Green CLOK M 2005 01:05:00
33 Deb Murrell SROC F 1966 01:05:16 1142
34 James Meredith EBOR M 1978 01:05:38 1140
35 Darren Baker DEE M 1967 01:05:40 1140
36 Lorna Eades INT F 1967 01:06:06 1138
37 David McCann MDOC M 1963 01:06:32 1136
38 Andrew Clough WRE M 1957 01:07:05 1133
39 Simon Filmore LOC M 1956 01:07:11 1132
40 Juliette Soulard OD F 1971 01:07:25 1131
41 Lucy Gibson LOC F 2003 01:07:41 1130
42 Daniel Roth OD M 1971 01:07:59 1128
43 Alison O'Neil ESOC F 1985 01:08:25 1126
44 Joanne Taylor SROC F 1963 01:09:12 1122
45 Oliver Heron-Southward WCOC M 2004 01:09:56
46 Julian Warren NN M 1963 01:10:19 1116
47 Philippa Bell LOC F 2002 01:11:01 1112
48 Kate Charles WCOC F 1969 01:11:23 1110
49 Ian Teasdale WCOC M 1960 01:12:34 1104
50 Robin Thomas BL M 1951 01:12:49 1103
51 Ian Murgatroyd SOLWAY M 1962 01:13:14 1100
52 Alice Fellbaum IND F 1998 01:13:40
53 Barry Young NN M 1960 01:14:34 1093
54 Jonty Goodwin WCOC M 2003 01:15:54 1086
55 Helen Meredith EBOR F 1979 01:19:11 1069
56 Debbie Thompson BL F 1956 01:19:15 1069
57 Ronny Lardner IND M 1959 01:20:20
58 Anne Burbidge WCOC F 1961 01:20:36 1062
59 Liz Heaton LOC F 1981 01:26:16 1032
60 Jennifer Lau LVO F 1991 01:26:19 1032
61 John Green CLOK M 1972 01:30:02 1013
62 Tim Field LOC M 1964 01:31:01 1007
63 Simon Brook EBOR M 1956 01:32:42 999
64 Alastair Murgatroyd SOLWAY M 1992 01:34:13 991
65 Paul Williams LOC M 1955 01:40:06 960
66 Ian Turner SOLWAY M 1947 01:43:52 940
67 Nicholas Evans WCOC M 1960 01:44:17 938
68 Ellie Davies IND F 1998 01:45:16
69 Nicola Hart DVO F 1962 01:55:49 878
70 Simon Brister DVO M 1949 01:57:12 870
71 Stephen Fellbaum LOC M 1960 01:59:46 857
72 Richard Southward WCOC M 1971 02:13:51 783
73 Kim Birch SUFFOC F 1998 02:49:29
- Simon Oxley SROC M 1959 01:00:50
- Mairi Eades INT F 2001 01:03:58
- Ann Cummings WCOC F 1959 01:17:39
- Pippa Carcas INT F 2003 01:21:43
- Julian Lailey SROC M 1946 01:22:24
- Patrick Bartlett INT M 1967 01:25:39
- Stuart Crawford WCOC M 1968 01:51:06
Showing results 1 - 80 of 80