Results

Achievements at
orienteering events

East Midlands Urban League 2019/Race the Castles (UKOL), 18/08/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.logonline.org.uk/wp/results-menu/results-2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 3 (M55,M60,W40,W45,W50) (length: 5.63km, climb: 110m, 17 controls)
Point calculations
1,103.88 + (89.59 x (2,695.72 - T)) / 387.02
Other courses: UKOL 1 (M18,M20,M21,M35) | UKOL 2 (M40,M45,M50,W20,W21,W35) | UKOL 4 (M65,M70,W55,W60) | UKOL 5 (M75,M80,W65,W70,W75,W80,W85) | UKOL 6 (M16,W16)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Paul Caban INT M 1964 00:34:16 1252
2 Brian Ward HALO M 1962 00:34:31 1248
3 Mike Brett BAOC M 1964 00:36:14 1225
4 John Embrey DEE M 1958 00:36:39 1219
5 Keith Tonkin BL M 1958 00:36:57 1215
6 Andrew Ridgway NOC M 1962 00:37:59 1200
7 Rini Hoogkamer NOR M 1959 00:38:55 1187
8 David Williams AIRE M 1962 00:39:25 1180
9 Ian Ditchfield MV M 1956 00:39:29 1180
10 David Hodson HH M 1964 00:39:37 1178
11 Paul Morris NOC M 1957 00:40:25 1167
12 Jonathan Gilbert NOR M 1959 00:40:30 1165
13 Simon Brister DVO M 1949 00:40:42 1163
14 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 00:40:48 1161
15 Tanya Taylor LOG F 1970 00:40:55 1160
16 Graham Capper LOC M 1958 00:40:56 1159
17 Alan Honey BOK M 1960 00:41:05 1157
18 Graham Johnson DVO M 1955 00:41:12 1156
19 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:41:52 1146
20 Robert Parkinson NOC M 1957 00:41:54 1146
21 Steve Blount SO M 1960 00:42:07 1143
22 Graeme Dawson GON M 1964 00:42:25
23 Dave Chaffey DVO M 1963 00:43:14 1127
24 Graham Lloyd EPOC M 1962 00:43:50 1119
25 Stephen Kimberley DVO M 1958 00:43:59 1117
26 Alan Rosen HH M 1955 00:44:05 1116
27 Peter Harris HALO M 1958 00:44:10 1114
28 Sal Chaffey DVO F 1965 00:44:12 1114
29 Alan Hickling SAX M 1964 00:44:17 1113
30 Patrick Smyth BOF M 1957 00:44:24 1111
31 Karen French WIM F 1967 00:44:39 1108
32 Paul Hudson NOC M 1962 00:44:57 1104
33 Andy Ellis PFO M 1960 00:44:58 1103
34 Helen Parkinson NOC F 1966 00:45:21 1098
35 Timothy Evans CLARO M 1963 00:46:08 1087
36 Dave Brown EBOR M 1957 00:46:15 1086
37 Sarah Bayliss SPLOT F 1968 00:48:25 1055
38 John Duffield HH M 1947 00:49:48 1036
39 Emma Harrison EPOC F 1972 00:49:50 1036
40 Paul Van Dam HALO M 1965 00:49:59 1034
41 Helen Ellis PFO F 1972 00:50:04 1033
42 Claire Selby DVO F 1972 00:51:44 1009
43 Jane Dring-Morris LEI F 1968 00:51:57 1006
44 Richard Bonnett BAOC M 1955 00:52:12 1003
45 Hayley Fox LOG F 1974 00:52:33 998
46 David Vincent DVO M 1961 00:52:48 995
47 Brent Hill AIRE M 1958 00:53:25 986
48 Andy Portsmouth LEI M 1955 00:54:04 977
49 Clare Hanna LOG F 1965 00:54:25 972
50 Elaine Sutton DEE F 1967 00:55:21 959
51 Andrew Wallace NOC M 1957 00:58:52 910
52 Andy Furnell LOG M 1964 01:01:25
53 Lesley Ward SYO F 1969 01:03:56 840
54 Sean Harrington LOG M 1958 01:05:07 823
55 Geoff Marsh NOC M 1957 01:34:07 421
- Mick Lucking NOC M 1957 00:39:11
Showing results 1 - 56 of 56