Results

Achievements at
orienteering events

High Pike Cumbrian Galloppen, 03/11/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.bl-orienteering.org.uk/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 4.4km, climb: 170m, 11 controls)
Point calculations
1,018.36 + (94.71 x (3,225.93 - T)) / 580.59
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Ian Cumpstey BL M 1977 00:35:14 1200
2 Nick Howlett LOC M 1967 00:36:39 1186
3 Owain Rice BL M 1990 00:39:17 1160
4 Thomas Rawle BL M 2004 00:39:24
5 Pete Winterbottom IND M 1974 00:39:48
6 Peter Hudd WCOC M 1960 00:39:56 1154
7 Peter Scott LOC M 2005 00:41:19
8 David Wathey MDOC M 1965 00:42:33 1128
9 Graham Capper LOC M 1958 00:43:50 1116
10 Dylan Kenny LOC M 2005 00:44:18
11 Issy Sunley WCOC F 2005 00:44:19
12 David Rawle BL M 1968 00:44:29 1109
13 Louise Dunn LOC F 1960 00:45:39 1098
14 Natalie Hawkrigg BL F 1972 00:45:58 1095
15 Stuart Crawford WCOC M 1968 00:46:23 1091
16 Cliff Etherden LOC M 1948 00:46:29 1090
17 Emma Crawford WCOC F 2005 00:47:12
18 Joanne Taylor SROC F 1963 00:47:15 1082
19 Richard Cummings WCOC M 1959 00:47:17 1082
20 John Taylor SROC M 1949 00:48:33 1069
21 Bob Barnby WCOC M 1949 00:48:42 1068
22 Norman French LOC M 1947 00:48:53 1066
23 Elizabeth Hampshire LOC F 2004 00:49:06
24 Dave McQuillen SOLWAY M 1943 00:49:16 1062
25 Scott Ashworth WCOC M 1977 00:49:50 1057
26 Tracey Barker SOS F 1968 00:49:51 1057
27 William Ellis PFO M 2005 00:50:20
28 Jackie Chapman LOC F 1958 00:50:37 1049
29 Chris Heaton LOC M 1980 00:52:14 1033
30 Margaret Dalgleish ESOC F 1952 00:52:42 1029
31 Patricia Davies NATO F 1955 00:52:44 1028
32 Tony Duncan WCOC M 1943 00:52:54 1027
33 Paul Ferguson SROC M 1951 00:53:14 1024
34 Janet Evans WCOC F 1961 00:53:16 1023
35 Judy Burge LOC F 1957 00:53:29 1021
36 Dominic Wathey MDOC M 2005 00:53:38
37 Jane Lusardi SROC F 1966 00:55:07 1005
38 Jonathan Eaton WCOC M 1958 00:55:08 1005
39 Richard Southward WCOC M 1971 00:55:39 1000
40 Liz Heaton LOC F 1981 00:55:45 999
41 Ian Sumler-Hutchinson IND M 1969 00:55:46
42 Anna Taylor-Brown WCOC F 1982 00:56:13 994
43 Sarah Taylor-Brown WCOC F 1976 00:56:24 993
44 Becky Bailey CLOK F 1995 00:56:36 991
45 Rosie Law LOC F 1952 00:56:40 990
46 Carolyn Rigby CLOK F 1966 00:57:50 979
47 Richard Evans BL M 1953 00:58:01 977
48 Debby Warren NN F 1963 00:59:01 967
49 Philip Nichols BL M 1957 00:59:57 958
50 Ian Barker WCOC M 1970 01:00:00 957
51 Jo Matthew SROC F 1974 01:00:08 956
52 Simon Cane LOC M 1947 01:00:39 951
53 Jessica Breeze WCOC F 2002 01:04:23 914
54 Carys Thomas WCOC F 2003 01:04:35 912
55 Joan Cumpstey BL F 1948 01:05:35 903
56 Ann Smith LOC F 1948 01:06:20 895
57 Clare Rodger WCOC F 2004 01:08:03
58 Mike Cumpstey BL M 1946 01:09:13 867
59 Jenny Wren BL F 1950 01:09:27 865
60 Sarah Hiscoke IND F 1964 01:10:39
61 Judith Filmore LOC F 1958 01:10:51 851
62 Dick Whitworth BL M 1939 01:12:21 836
63 Dave Fenwick WCOC M 1944 01:16:54 792
64 Deborah Goodwin WCOC F 1961 01:17:32 786
65 Jeanette Sumler-Hutchinson IND F 1964 01:19:39
66 Richard Goodwin WCOC M 1957 01:19:56 762
Showing results 1 - 66 of 66