Results

Achievements at
orienteering events

CompassPoint Scottish Orienteering League incorporating Senior Home Internationals Relay, 04/09/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sportident.co.uk/results/GRAMP/2021/SOL2021Balmedie/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 2 Short Brown/Blue (length: 4.45km, climb: 120m, 14 controls)
Point calculations
1,165.24 + (89.23 x (2,866.79 - T)) / 731.89
Other courses: Course 1 Black/Brown | Course 3 Short Blue/Green | Course 4 Short Green | Course 5 Light green | Course 6 Orange | Course 7 Yellow | Course 8 White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Adam Barrie MAROC M 2005 00:31:04 1287
2 James Hammond FVO M 2006 00:31:22
3 Jason Inman FVO M 1970 00:31:55 1281
4 Phil Murray INT M 1964 00:31:58 1281
5 Daniel Gooch MAROC M 1971 00:33:29 1270
6 Charlie Adams SYO M 1964 00:36:30 1248
7 Jonas Newey MAROC M 2005 00:36:46 1246
8 Kenneth Milton STAG M 1969 00:36:59 1244
9 Jon Hollingdale MOR M 1963 00:37:05 1243
10 Andrew Campbell MOR M 1967 00:37:18 1242
11 Dominykas Kardokas GRAMP M 1983 00:37:37 1240
12 Rachel Brown EUOC F 2003 00:37:42 1239
13 Eddie Harwood MOR M 1952 00:37:47 1238
14 David Eades INT M 1967 00:39:18 1227
15 Donald Petrie CLYDE M 1957 00:39:45 1224
16 Robert Lee INT M 1962 00:39:53 1223
17 Janine Inman FVO F 1977 00:40:06 1221
18 Paul Duley GRAMP M 1954 00:40:14 1220
19 Drew Tivendale MAROC M 1973 00:40:17 1220
20 Alice Wilson CLYDE F 2002 00:40:41 1217
21 Mark Wood ESOC M 1968 00:41:32 1211
22 Peter McLuckie MOR M 1970 00:41:33 1211
23 Chris Dibben INT M 1969 00:41:34 1211
24 Richard Oxlade ESOC M 1958 00:42:09 1206
25 Steve Wilson CLYDE M 1965 00:42:53 1201
26 Jon Shepherd INVOC M 1966 00:43:15 1198
27 Chloƫ Cracknell MAROC F 2001 00:43:23 1197
28 Hazel Dean FVO F 1963 00:44:18 1191
29 Robert Daly GRAMP M 1957 00:44:39 1188
30 Trevor Ricketts MAROC M 1960 00:45:35 1181
31 Sam Gomersall GRAMP M 1961 00:46:06 1178
32 Paul Chapman MAROC M 1971 00:46:39 1174
33 Iain Shepherd INVOC M 1963 00:47:08 1170
34 Helena Nolan ESOC F 1966 00:47:24 1168
35 Pauly-D Jones DEE M 1965 00:47:52 1165
36 Keith Roberts MAROC M 1959 00:48:20 1161
37 Iain McLeod GRAMP M 1960 00:48:31 1160
38 Alistair Duguid TAY M 1975 00:48:53 1157
39 Nick Hale MAROC M 1958 00:49:02 1156
40 Janette Macleod BASOC F 1981 00:49:03 1156
41 Colin Salisbury INVOC M 1965 00:49:23 1154
42 Michael Bishenden MOR M 2006 00:49:40
43 Vicky Thornton FVO F 1961 00:49:57 1149
44 Ian McIntyre INT M 1963 00:51:08 1141
45 Keith Brown ESOC M 1962 00:51:32 1138
46 Paul Hammond FVO M 1976 00:51:39 1137
47 Dennis McDonald GRAMP M 1964 00:52:20 1132
48 Kevin Reynard GRAMP M 1965 00:52:44 1129
49 Fiona Eades INT F 2004 00:54:03 1119
50 Jonathan Molloy FVO M 1968 00:54:25 1117
51 Julian Robinson GRAMP M 1971 00:55:28
52 Ilze Puzule F 1981 00:56:06 1104
53 Peter O'Hara ESOC M 1971 00:57:17 1096
54 Charlie Woodward AYROC M 1954 00:57:25 1095
55 David Esson GRAMP M 1979 00:59:16 1081
56 John McKendrick STAG M 1969 01:00:00 1076
57 Sarah McAdam RR F 1984 01:01:12 1067
58 Eric Lovie GRAMP M 1959 01:01:34 1064
59 Steve Smirthwaite MOR M 1958 01:01:57 1062
60 David Robertson ESOC M 1962 01:08:13 1016
61 David Summers INVOC M 1961 01:10:38 998
62 Finlay Ross ESOC M 1966 01:13:06 980
63 PASCAL LARDET FVO M 1967 01:19:28 933
64 Alexander Campbell MAROC M 1960 01:23:30 904
65 Kora Holschbach EUOC F 2001 01:27:10 877
Showing results 1 - 65 of 65