Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - UKUL Sprint incorporating bto SOUL8, 31/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 3 (length: 2.8km, 19 controls)
Point calculations
1,086.45 + (116.31 x (1,164.54 - T)) / 223.73
Other courses: Course 1 | Course 2 | Course 4 | Course 5 | Course 6 | Course 7

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Roger Thetford TVOC M 1962 00:13:20 1276
2 Ian Maxwell RR M 1960 00:13:46 1262
3 Paul Caban INT M 1964 00:14:16 1247
4 Donald Petrie CLYDE M 1957 00:14:16 1247
5 John Embrey DEE M 1958 00:14:36 1236
6 David Leadley OD M 1964 00:14:53 1228
7 Keith Tonkin BL M 1958 00:15:01 1223
8 Jim Trueman MDOC M 1964 00:15:15 1216
9 Mike Brett BAOC M 1964 00:15:21 1213
10 Simon Errington HH M 1963 00:15:21 1213
11 Andrew Ridgway NOC M 1962 00:15:25 1211
12 Barry Elkington OD M 1956 00:15:29 1209
13 Ian Ditchfield MV M 1956 00:15:42 1202
14 Rachel Sullivan RAFO F 1978 00:15:51 1197
15 Robin Bryson FERMO M 1962 00:15:53 1196
16 Gary Longhurst FVO M 1959 00:15:58 1194
17 Mike Snell OD M 1956 00:16:06 1190
18 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 00:16:11 1187
19 Graham McIntyre INT M 1958 00:16:12 1187
20 Tereza Maria Rush BOK F 1979 00:16:17 1184
21 Lyle Fleming LVO M 1963 00:16:25 1180
22 Dave Chaffey DVO M 1963 00:16:27 1179
23 Dennis Mcdonald GRAMP M 1964 00:16:29 1178
24 Charles Bromley Gardner BAOC M 1960 00:16:31 1177
25 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 00:16:41 1171
26 Keith Brown ESOC M 1962 00:16:44 1170
27 Diane Mitson POTOC F 1975 00:16:44 1170
28 Mike Greenwood GRAMP M 1961 00:16:49 1167
29 Phil Newall KERNO M 1962 00:16:55 1164
30 Ruth Ker CLARO F 1967 00:16:59 1162
31 Paul Bradbury SYO M 1957 00:17:01 1161
32 Cathy Tilbrook FVO F 1967 00:17:02 1161
33 Martin Skinner WCOC M 1964 00:17:11 1156
34 Graham Capper LOC M 1958 00:17:12 1155
35 Sam Gomersall GRAMP M 1961 00:17:15 1154
36 Russell Blatchford IKO M 1959 00:17:23
37 Morag McLuckie MOR F 1972 00:17:26 1148
38 Jim Wood ERYRI M 1960 00:17:29 1147
39 Lesley Ross OD F 1966 00:17:32 1145
40 Heather Fellbaum FVO F 1963 00:17:34 1144
41 Duncan Innes SWOC M 1962 00:17:34 1144
42 Jonathan Gilbert NOR M 1959 00:17:38 1142
43 Ruth Moser OLC Winterthur F 1974 00:17:42
44 Sal Chaffey DVO F 1965 00:17:43 1139
45 Steve Jarvis SO M 1963 00:17:53 1134
46 Keith Roberts MAROC M 1959 00:17:56 1132
47 Ian Hamilton GRAMP M 1960 00:17:56 1132
48 Stephen Gilmore LVO M 1961 00:17:58 1131
49 Jennifer Atkinson ELO F 1979 00:18:02 1129
50 Robert Hick WSX M 1960 00:18:04 1128
51 Richard Zeiner-Gundersen Aker Brygge Orienter M 1959 00:18:06
52 Colin Blackburn INT M 1961 00:18:07 1127
53 Alison Matheson INVOC F 1970 00:18:11 1125
54 Steve Bailey SN M 1959 00:18:12 1124
55 Hugo Barker FVO M 1961 00:18:13 1124
56 Christine Farr SWOC F 1975 00:18:18 1121
57 Robert Neil FVO M 1957 00:18:19 1121
58 Sabine Marques BROS F 1979 00:18:28
59 Peter Woods WAOC M 1957 00:18:30 1115
60 Andy Ellis PFO M 1960 00:18:34 1113
61 Kate Darlow RR F 1978 00:18:38 1111
62 Colin West SOS M 1955 00:18:38 1111
63 Mirjam Gründler OLG Pfäffikon F 1974 00:18:39
64 Karen French WIM F 1967 00:18:40 1110
65 Ian Marshall AIRE M 1962 00:18:40 1110
66 Christopher Wright CLOK M 1958 00:18:42 1109
67 Nigel Dobson Yalanga M 1964 00:18:53
68 David Marsh SO M 1963 00:19:03 1098
69 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 00:19:12 1093
70 Julia Jarvis SO F 1968 00:19:15 1091
71 Hanne Robertson ESOC F 1970 00:19:17 1090
72 Hanna Franssila Angelniemen Ankkuri F 1969 00:19:18
73 Kate Hawks HH F 1973 00:19:26 1086
74 Beccy Osborn FVO F 1972 00:19:27 1085
75 Steve Blount SO M 1960 00:19:34 1082
76 Trevor Hoey FVO M 1964 00:19:43 1077
77 Rudolf Hochwarter HSV Pinkafeld M 1959 00:19:55
78 Andy Johnson HOC M 1963 00:19:57 1070
79 Joe Parkinson NGOC M 1962 00:19:58 1069
80 David Vincent DVO M 1961 00:19:59 1069
81 Simon Hunt Auckland M 1964 00:20:03
82 Helen Rennie WCOC F 1973 00:20:05 1065
83 Josie Stansfield FVO F 1969 00:20:07 1064
84 Jenny Hammond FVO F 1975 00:20:10 1063
85 Robert King AIRE M 1959 00:20:12 1062
86 Mike Capper WAOC M 1955 00:20:12 1062
87 Helen Ellis PFO F 1972 00:20:17 1059
88 Ian Pickering HOC M 1957 00:20:18 1059
89 Neil Gostick HH M 1962 00:20:25 1055
90 Patrick Murphy BOC M 1959 00:20:30
91 Anette Pind SILKEBORG OK F 1969 00:20:32
92 Markus Gründler OLG Pfäffikon M 1964 00:20:36
93 Eric Heritage LEI M 1959 00:20:50 1042
94 Christel Tessier GUC CO F 1974 00:21:09
95 Liv Ormberg Gneist F 1979 00:21:17
96 Judith Bell ESOC F 1969 00:21:23 1025
97 Ursula Odermatt OLG Basel F 1974 00:21:30
98 Kevin Ross OD M 1963 00:21:32 1020
99 Peter Martin MV M 1961 00:21:35 1019
100 Alan Bothwell M 1959 00:21:42
101 Helene Lecomte EBOR F 1978 00:21:43 1014
102 Heather Phipps OD F 1969 00:22:01 1005
103 Kate Brett BAOC F 1965 00:22:02 1005
104 James Purves RR M 1957 00:22:03 1004
105 Nicola O'Donnell DVO F 1970 00:22:13 999
106 Eric Lovie GRAMP M 1959 00:22:16 997
107 Paul Frost BASOC M 1957 00:22:26 992
108 Alison Reynolds DEVON F 1966 00:22:28 991
109 Laura Farquharson GRAMP F 1967 00:22:31 990
110 Zoe Mackenzie INVOC F 1975 00:22:31 990
111 Kim Sanderson NATO F 1975 00:23:26 961
112 Trond Ivar Tømmervold Hamar orienteringskl M 1964 00:23:41
113 Catherine Rooney RR F 1960 00:23:43 952
114 David Roach SLOW M 1956 00:23:44 952
115 Richard Edwards PFO M 1963 00:24:00 943
116 Ken Horne RR M 1963 00:24:07 940
117 Dougie Nisbet NN M 1963 00:24:11 938
118 Sarah Mansel SUFFOC F 1965 00:24:20 933
119 Jamie Wilson ELO M 1960 00:24:28 929
120 Vera Slezácková KOB Kamenický Šenov F 1969 00:25:07
121 Henri Shepherd INVOC F 1968 00:25:13 905
122 Bridget Khursheed RR F 1965 00:25:17 903
123 Elizabeth Campbell MOR F 1965 00:25:25 899
124 Amy Curtis BOK F 1970 00:25:43 890
125 Donald Grassie MOR M 1956 00:25:56 883
126 Judith Purves RR F 1971 00:26:11 875
127 Sandra Mather SMOC F 1966 00:26:35 863
128 Jeni Pim WATO F 1974 00:26:43
129 Aileen McCarron LVO F 1965 00:27:55 821
130 Gillian Hanson HH F 1967 00:28:08 814
131 Madeline Slaven F 1969 00:28:14
132 Nicola Morris BOK F 1976 00:28:30 803
133 Amanda Hassell BAOC F 1968 00:28:32 802
134 Cecilia Fenerty MDOC F 1964 00:28:49 793
135 Dianne Wright CLOK F 1966 00:29:24 775
136 Mark Kassyk ESOC M 1957 00:29:41 766
137 Ali White KERNO F 1964 00:34:09 627
138 Stephen Hobson Marlborough M 1959 00:38:22
139 Joachim Menn OLG Siegerland M 1959 00:41:42
140 Nina Williams F 1974 00:41:45
141 Jessica Fredsberg OK Roxen F 1974 00:43:03
- Rod Mansel SUFFOC M 1959 00:11:31
- Ian Teasdale WCOC M 1960 00:20:02
- Ianka Petrova Evans POTOC F 1967 00:20:55
- James Morrison ESOC M 1955 00:21:35
- John McCullough 3ROC M 1954 00:22:14
- Karen Styles BAOC F 1974 00:24:40
Showing results 1 - 147 of 147