Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6Days - Strathearn 2019 - UKUL Sprint incorporating bto SOUL8, 31/07/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.scottish6days.com/results/2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Course 5 (length: 2.2km, 16 controls)
Point calculations
845.23 + (133.82 x (1,264.33 - T)) / 277.01
Other courses: Course 1 | Course 2 | Course 3 | Course 4 | Course 6 | Course 7

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Peter Carey OD M 1944 00:14:43 1029
2 Janice Nisbet ESOC F 1953 00:14:47 1028
3 Ian Pyrah ESOC M 1944 00:14:50 1026
4 Judy Johnson SYO F 1951 00:14:54 1024
5 Christine Kiddier BL F 1952 00:15:15 1014
6 Sarah Brown SLOW F 1952 00:15:20 1012
7 Michael Pearson WCOC M 1944 00:15:46 999
8 Margaret Dalgleish ESOC F 1952 00:16:08 988
9 Sheila Carey OD F 1946 00:16:15 985
10 Keith Henderson WIM M 1942 00:16:21 982
11 Anna-Karin Johansson Vandrarringen F 1954 00:16:26
12 Sheila Strain ELO F 1948 00:16:52 967
13 Sue Hands WIM F 1948 00:16:56 965
14 Tim Sowood INVOC M 1944 00:16:59 964
15 Bill Melville TAY M 1940 00:17:18 955
16 Margaret Willdig OD F 1953 00:17:38 945
17 Lyn West SOS F 1954 00:17:48 940
18 Heather Smithard KFO F 1949 00:17:48 940
19 Derek Gale DVO M 1944 00:17:51 939
20 Richard McCourt LVO M 1943 00:18:40 915
21 Astrid Ormberg FANA IL F 1949 00:19:01
22 Eleanor Pyrah ESOC F 1944 00:19:20 896
23 Rhona Fraser ESOC F 1954 00:19:45
24 Mary Nixon SOC F 1949 00:20:01 876
25 Ted McDonald BOK M 1943 00:20:10 871
26 Christine Middleton DVO F 1946 00:20:13 870
27 Beryl Pring SAX F 1946 00:20:13 870
28 Arthur Boyt DEVON M 1939 00:20:23 865
29 Marcella McLennan TINTO F 1947 00:20:59 848
30 Janet Tryson EMPO F 1954 00:21:01
31 Guy Goodair EPOC M 1936 00:21:38 829
32 Judith Goodair EPOC F 1941 00:21:41 828
33 Judith Hay TFQ F 1949 00:21:51
34 Leila Henderson Yalanga F 1954 00:22:01
35 John Pearson COTE66 M 1939 00:22:07
36 Brenda Hynes GEN F 1954 00:22:08
37 Sue Bicknell OD F 1944 00:22:11 813
38 Ruth Rhodes SO F 1942 00:22:13 812
39 Sheila Smith EBOR F 1948 00:22:17 810
40 David Ball NOR M 1944 00:22:24 807
41 Sue Hallett OD F 1946 00:22:40 799
42 Christine King BOK F 1949 00:22:48 795
43 Kathleen Lessells ESOC F 1948 00:22:56 791
44 Sally Collins BKO F 1951 00:23:10 785
45 Rod Shaw EPOC M 1938 00:23:25 777
46 Anne Palmer BOK F 1950 00:23:34 773
47 Vibeke Vogelius Silkeborg OK F 1949 00:23:44
48 Margaret Murphy DEE F 1947 00:23:45 768
49 Richard Moss BL M 1942 00:23:52 764
50 Fiona Findlay ESOC F 1949 00:24:28 747
51 Linda Whitehead EBOR F 1951 00:25:03 730
52 Jen Gale DVO F 1946 00:25:04 729
53 Lynne Walker BASOC F 1953 00:25:36 714
54 Hazel Bickle WAOC F 1951 00:25:47 709
55 Katharine Melville TAY F 1943 00:26:14 696
56 Clarissa Napier CLOK F 1938 00:26:18 694
57 Rowan Purkis LOC F 1954 00:27:59 645
58 Julia Robertson QO F 1953 00:28:17 636
59 Ilze Yeates Dandenong Ranges Ori F 1949 00:28:41
60 Jane Payne EPOC F 1952 00:28:48 621
61 Brian Yates ESOC M 1944 00:28:53 619
62 Kirsteen Kershaw ESOC F 1947 00:29:20 606
63 Lucile MacLeod FVO F 1941 00:30:14 580
64 Alison Doyle MDOC F 1949 00:30:24 575
65 David Nixon SOC M 1944 00:30:44 565
66 Shirley Moss BL F 1943 00:31:43 537
67 Nina Stimson NWO F 1946 00:36:04 411
68 Hilary Stuttard Pearson COTE66 F 1939 00:39:50
69 Lindsey Esson GRAMP F 1950 00:42:39 220
70 Richard Thornton SARUM M 1943 00:48:29 51
- Mary Williams ESOC F 1951 00:16:04
- Peter Leake LEI M 1939 00:21:34
- Robin Campbell CHIG M 1937 00:31:00
- Adrienne Sowood INVOC F 1944 00:32:38
- Ruby Campbell CHIG F 1937 00:46:25
Showing results 1 - 75 of 75