Results

Achievements at
orienteering events

HH Regional, 13/10/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.herts-orienteering.club/hh_results/ashridge-13th-october-2019/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 5.3km, climb: 100m, 18 controls)
Point calculations
974.66 + (78.99 x (4,587.73 - T)) / 820.75
Other courses: Brown | Blue | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Mark Glaisher SAX M 1951 00:55:01 1098
2 Tadas Lukosevicius IND M 1984 00:55:14
3 Mick Smith HH M 1948 00:55:53 1093
4 Richard Freeman HH M 1962 00:56:07 1092
5 Sarah Howes SAX F 1959 00:59:01 1075
6 Martin Ricketts TVOC M 1948 00:59:05 1075
7 Elisabeth Dickson BAOC F 1958 01:01:08 1063
8 David Saunders HH M 1959 01:01:25 1062
9 Ian Prowse NGOC M 1952 01:02:33 1055
10 Richard Steptoe TVOC M 1947 01:02:54 1053
11 Tina Mills-Hicks GO F 2005 01:03:00
12 Lucy Paton SN F 1961 01:03:42 1048
13 Rory Percival HH M 1964 01:04:12 1045
14 John Chappell TVOC M 1948 01:04:21 1045
15 Andrew Welsh HAVOC M 1953 01:04:44 1042
16 Pete Inness BKO M 1967 01:05:49 1036
17 Anthony Brown HH M 1983 01:06:02 1035
18 Suzanne Harding NGOC F 1964 01:07:53 1024
19 Vesela CHOKOEVA SLOW F 1973 01:07:54 1024
20 Ellie Mills-hicks GO F 2005 01:09:17
21 Philippa Allen CHIG F 1979 01:09:36 1014
22 Andrew Cummings HH M 1952 01:09:41 1014
23 David Kingdon SAX M 1951 01:10:33 1009
24 Simon Greenwood SAX M 1955 01:11:50 1001
25 Geoff Goodwin DFOK M 1951 01:12:14 999
26 Théophane Roux SLOW M 2003 01:12:31 997
27 Philip Gristwood MV M 1949 01:13:48 990
28 John Collyer SOS M 1945 01:14:17 987
29 Karen Jones SLOW F 1961 01:14:44 985
30 Garry Parmenter HAVOC M 1946 01:14:58 983
31 Paul Kilpin TVOC M 1949 01:15:56 978
32 Gillian Hanson SMOC F 1967 01:16:15 976
33 Colin Jackson HAVOC M 1959 01:16:51 972
34 Nicolas ROUX SLOW M 1975 01:18:20 964
35 Nicola Trotman HH F 1966 01:18:45 961
36 Simon Poole TVOC M 1987 01:20:54 949
37 David Harrison SLOW M 1966 01:21:26 946
38 Janet Cronk WAOC F 1957 01:21:27 946
39 Phil M'Caw HH M 1962 01:24:24 929
40 Mike Baggott OD M 1951 01:25:01 925
41 Clive Hillier LOK M 1964 01:25:02 925
42 Barbara Beckett HAVOC F 1955 01:25:06 925
43 Sue Woods WAOC F 1957 01:26:32 917
44 Sandra Mather SMOC F 1966 01:27:51 909
45 Colin Webster HH M 1950 01:28:55 903
46 Thomas Elgood CHIG M 1964 01:29:11 901
47 Philip Hague WAOC M 1969 01:29:56 897
48 Tim Pribul CHIG M 1949 01:30:34 893
49 Catherine Galvin LOK F 1962 01:32:15 883
50 Gavin Avey-Hebditch WSX M 1959 01:32:43 881
51 Kate Hawks HH F 1973 01:33:38 876
52 Mélanie ROUX SLOW F 1975 01:34:07 873
53 Viv Hodson HH F 1964 01:35:04 867
54 Chris McDonald MV M 1942 01:35:47 863
55 Mike Elliot MV M 1951 01:40:20 837
56 Helen Hague WAOC F 1969 01:43:02 821
57 Axel Landras IND M 2006 01:55:12
58 Janet Biggs HAVOC F 1953 01:55:26 750
59 Helene Landras IND F 1979 01:56:14
60 Bruce Landras IND M 1979 01:57:06
61 William Chandler LOK M 2003 01:57:17 739
62 Michael White MV M 1937 02:32:44 534
- Geoff Trewin HOC M 1951 01:14:51
- Barry Breed HH M 1946 01:18:45
- Ben Casserley HH M 2006 01:43:49
- Julie Collins DFOK F 1960 01:53:41
- Rod Hewson IND M 1949 03:03:52
Showing results 1 - 67 of 67