Results

Achievements at
orienteering events

Regional Event, 05/01/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.aire.org.uk/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 4.1km, climb: 175m, 25 controls)
Point calculations
1,112.55 + (77.14 x (3,900.39 - T)) / 575.75
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Red | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Andrew Stemp AIRE M 1997 00:40:32 1309
2 George Stevens AIRE M 1991 00:44:10 1280
3 Jeffrey Green AIRE M 1968 00:48:16 1247
4 Andy Thorpe EPOC M 1969 00:48:18 1247
5 Colin Lynch SYO M 1968 00:51:04 1225
6 Heather Roome SROC F 1983 00:52:42 1211
7 Steve Corrigan EBOR M 1958 00:53:54 1202
8 Tara Schwarze-Chintapatla EUOC F 2000 00:53:56 1202
9 Amicia Lee AIRE F 1991 00:54:40 1196
10 Matthew Morris SYO M 2004 00:54:43 1195
11 Dean Field HALO M 1963 00:55:45 1187
12 Emma Harrison EPOC F 1972 00:58:11 1167
13 Magnus Graham AIRE M 1968 00:59:24 1158
14 Andrew Kelly AIRE M 1958 00:59:40 1155
15 Mike Winter AIRE M 1970 01:02:06 1136
16 Stuart Fraser EBOR M 1990 01:02:21 1134
17 Bruce Bryant OD M 1957 01:02:52 1130
18 Robert Bumstead AIRE M 1969 01:03:41 1123
19 Laura Harrison EPOC F 2001 01:03:50 1122
20 Peter Jones AIRE M 1957 01:03:56 1121
21 Robert King AIRE M 1959 01:03:56 1121
22 Mark Selby AIRE M 1961 01:04:15 1119
23 Andy Ellis PFO M 1960 01:04:36 1116
24 Richard Spendlove EPOC M 1946 01:05:01 1112
25 Chris Littler SYO M 1968 01:05:15 1111
26 Alex Elliot SYO F 2003 01:05:25 1109
27 Ian Marshall AIRE M 1962 01:07:36 1092
28 Karen Quickfall SROC F 1963 01:08:39 1083
29 Matt Richards HALO M 1999 01:10:34
30 Liz Heaton LOC F 1981 01:10:38 1067
31 Nigel Owens SYO M 1966 01:10:46 1066
32 John Hayes AIRE M 1968 01:11:10 1063
33 Judith Wood PFO F 1962 01:11:40 1059
34 Michael Duffield IND M 1970 01:12:10
35 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:12:40 1051
36 Paul Wright PFO M 1961 01:13:16 1046
37 Bryan Greener EBOR M 1972 01:13:31 1044
38 Angela Hulley AIRE F 1962 01:13:49 1042
39 Julie Mair AIRE F 1982 01:14:03 1040
40 Allen Banister CLARO M 1956 01:14:30 1036
41 Helene Lecomte EBOR F 1978 01:15:13 1030
42 JOHN BIRTWISTLE CLARO M 1956 01:16:12 1023
43 Richard Wilson LOC M 1953 01:17:29 1012
44 John Kewley MDOC M 1963 01:18:41 1003
45 Allen Barnes CLARO M 1942 01:19:37 995
46 David Dann MDOC M 1956 01:23:20 965
47 David Clarke IND M 1970 01:23:48
48 Chris Taylor SO F 1950 01:26:58 936
49 Linda Hayles EPOC F 1954 01:49:51 752
- Carmen Elphick EBOR F 1974 01:05:38
- Amanda Cooper EBOR F 1966 01:30:05
Showing results 1 - 51 of 51