Results

Achievements at
orienteering events

SCOL2 and SOC regional event, 12/10/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at socweb.org/event/2019/10/12/fritham-new-forest/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 5km, climb: 75m, 13 controls)
Point calculations
974.47 + (111.97 x (3,873.93 - T)) / 1,051.92
Other courses: White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Blue | Brown


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Phil Conway GO M 1963 00:44:02 1106
2 Jon Steed BADO M 1963 00:44:02 1106
3 Chris Huthwaite SARUM M 1968 00:44:39 1102
4 Emily Pearson TAY F 1991 00:45:00 1099
5 BRIAN JOHNSON WIM M 1951 00:45:46 1095
6 Jane Morgan SOC F 1960 00:46:41 1089
7 Jim Prowting TVOC M 1946 00:47:40 1082
8 Terry Smith SOC M 1950 00:48:21 1078
9 Carol Iddles BOK F 1956 00:48:22 1078
10 Mike Christopher WIM M 1955 00:49:27 1071
11 Peter Jones SN M 1956 00:49:29 1071
12 Cliff Thorne BKO M 1954 00:50:04 1067
13 David Saunders HH M 1959 00:51:45 1056
14 Roger Moore WIM M 1955 00:52:39 1051
15 Jessica Stanfield SOC F 1964 00:52:55 1049
16 Mike Jones SMOC M 1954 00:53:27 1045
17 Karen Baker BAOC F 1970 00:54:47 1037
18 Ian Prosser BAOC M 1957 00:54:50 1037
19 David Hanstock BOK M 1956 00:56:14 1028
20 Lucy Paton SN F 1961 00:57:03 1022
21 Alison Saunders HH F 1959 00:57:15 1021
22 alan jones BKO M 1967 00:57:23 1020
23 Carol Prosser BAOC F 1961 00:57:38 1019
24 Toby Huthwaite IND M 01:00:17
25 Annika Greenwood BKO F 1971 01:00:37 1000
26 Joel Taylor TVOC M 2005 01:01:07
27 Colin Holcombe BAOC M 1957 01:01:10 996
28 Sue Hands WIM F 1948 01:03:12 983
29 Julia Loring SOC F 1960 01:06:17 964
30 Richard Rae BKO M 1946 01:06:54 960
31 Clare Lines SO F 1965 01:07:55 953
32 Barny Huthaite & Hermione Toomey IND M 01:09:21
33 Kasia Nichols SO F 1984 01:10:28 937
34 Elisabeth Dickson BAOC F 1958 01:10:29 937
35 Noel Smith WIM M 1964 01:11:11 932
36 Ian Wall IND M 01:15:03 908
37 Mike Elliot MV M 1951 01:15:57 902
38 Martin Cross WIM M 1945 01:16:39 897
39 John Morris SO M 1945 01:16:47 896
40 Tina Stratford WSX F 1971 01:17:15 893
41 Jenny Bray SN F 1955 01:18:33 885
42 Laura Wilcox WSX F 1963 01:18:34 885
43 Robert Corbin NWO M 1953 01:20:57 870
44 Gill Sharp SN F 1958 01:27:02 831
45 Helen Wheelwright SOC F 1958 01:32:16 798
46 Julie Collins DFOK F 1960 01:32:54 794
47 Benjamin Jacobs SARUM M 2008 01:35:38
48 Peter Smith SN M 1962 01:38:38 757
49 SARAH HOULDER WSX F 1959 01:39:58 748
50 Fiona Hanstock BOK F 1956 01:44:59 716
51 L-J Evans WIM F 1977 01:46:36 706
Showing results 1 - 51 of 51