Results

Achievements at
orienteering events

WIM South West Orienteering League event, 10/11/2019

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.wimborne-orienteers.org.uk/19%20SWOL%20N%20Ringwood/SWOL%20Results/index.html?fbclid=IwAR2MXyzfDDf1acECAw7o6bELIkfzIDZOpq-toIxXjk14Q4QCnN2RdJRmPVA

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 7.125km, climb: 85m, 17 controls)
Point calculations
1,072.79 + (92.71 x (5,391.29 - T)) / 954.87
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow | White


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Charles Bromley Gardner BAOC M 1960 01:03:09 1228
2 Gavin Clegg WSX M 1955 01:08:19 1198
3 Andrew Howard WIM M 1974 01:08:39 1196
4 Nick Nourse NWO M 1962 01:08:44 1196
5 Jon Brooke WSX M 1966 01:10:14 1187
6 David Harper DEVON M 1954 01:12:40 1173
7 Julian Hartwell SOC M 1955 01:13:38 1167
8 Elizabeth Horsler WIM F 2003 01:14:50 1160
9 Richard Hudson BOK M 1963 01:15:16 1158
10 Veronica Barette SOC F 1973 01:19:17 1134
11 Michael Cooke BAOC M 1975 01:20:02 1130
12 John Simmons BOK M 1951 01:20:31 1127
13 Sam White SOC M 2002 01:21:21 1122
14 Peter Smith SOC M 1965 01:22:24 1116
15 Tamsin Horsler WIM F 1967 01:23:07 1112
16 Dale Lloyd IND M 1969 01:23:39
17 Mike Wimpenny DEVON M 1948 01:25:38 1097
18 Sandy Burgon BOK M 1956 01:26:21 1093
19 Marcus White SOC M 1967 01:26:45 1091
20 Mark Light SOC M 1968 01:26:49 1090
21 Mike Jones SMOC M 1954 01:26:51 1090
22 Alison Simmons BOK F 1955 01:27:23 1087
23 Philip Sorrell QO M 1977 01:27:27 1087
24 Robin Smith SO M 1952 01:27:50 1085
25 BRIAN JOHNSON WIM M 1951 01:29:44 1073
26 Kevin Bracher SOC M 1955 01:30:01 1072
27 Colin Swallow SN M 1957 01:30:03 1072
28 David Isaacson WIM M 1963 01:30:55 1067
29 Bernie Newitt SOC F 1965 01:33:23 1052
30 Joe House SO M 1954 01:33:46 1050
31 Robert Hick WSX M 1960 01:35:54 1038
32 Peter Davis SOC M 1955 01:36:16 1035
33 DAVID FAULKNER BOK M 1962 01:39:26 1017
34 Martin Lewis QO M 1968 01:40:49 1009
35 Gavin Robinson BAOC M 1967 01:43:30 993
36 Annika Greenwood BKO F 1971 01:44:32 987
37 Karen French WIM F 1967 01:45:47 980
38 Tina Stratford WSX F 1971 01:48:38 963
39 Cat Edwardes DEVON F 1970 01:53:48 933
40 Philip Fawkner-Corbett BOK M 1952 01:59:19 901
41 Matthew Knipe QO M 1963 02:00:12 896
42 Philip Cooper WIM M 1947 02:07:44 852
43 Michelle Ward NGOC F 1970 02:08:48 846
- David Mullins SARUM M 1949 00:39:13
Showing results 1 - 44 of 44