Results

Achievements at
orienteering events

NWO South West Orienteering League Event, 12/01/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.northwilts.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Green (length: 3.5km, climb: 80m, 10 controls)
Point calculations
915.66 + (86.41 x (2,857.72 - T)) / 519.42
Other courses: White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Blue | Brown

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Orton NWO M 1954 00:28:45 1104
2 Christopher Branford WIM M 1946 00:33:42 1055
3 Andrew Graham SARUM M 00:33:56 1052
4 Emily Elms BOK F 2005 00:34:50
5 David Potter BOK M 1962 00:36:25 1028
6 Gwyn Davies SARUM M 1953 00:36:40 1025
7 Mike Christopher WIM M 1955 00:37:19 1019
8 Carys Sharp TVOC F 2005 00:37:24
9 Adrian Lovell WIM M 1954 00:37:56 1012
10 James Waite BKO M 2002 00:37:57 1012
11 Tim Sands BOK M 1949 00:38:00 1012
12 Howard Thomas BOK M 1945 00:38:05 1011
13 Rose Taylor NGOC F 2006 00:38:15
14 Magnus Davidson TVOC M 1966 00:38:17 1009
15 Tony Hext QO M 1948 00:39:29 997
16 Ted McDonald BOK M 1943 00:40:04 991
17 Mark Courtier IND M 00:40:16
18 John Chesters DEVON M 1951 00:40:42 985
19 Pete Inness BKO M 1967 00:41:16 979
20 Keith Henderson WIM M 1942 00:41:37 976
21 Amy Curtis BOK F 1970 00:42:39 965
22 Annika Greenwood BKO F 1971 00:42:43 965
23 Stephen Jackson NWO M 1954 00:42:54 963
24 alan jones BKO M 1967 00:43:32 957
25 Sue Hands WIM F 1948 00:43:37 956
26 Neil Fraser NWO M 1961 00:44:06 951
27 David Oxenham SARUM M 1955 00:45:18 939
28 Caroline Potter BOK F 1962 00:45:36 936
29 Greg Birdseye TVOC M 1945 00:45:55 933
30 Martin SELBY NWO M 1951 00:46:13 930
31 Christopher Moon BOK M 1950 00:46:32 927
32 Robin Baker NWO M 1949 00:47:09 920
33 Frances Moseley MDOC F 1982 00:48:04 911
34 Judith Taylor NGOC F 1965 00:48:12 910
35 Andy MacGregor BADO M 1940 00:48:37 906
36 Jon Wheatcroft TVOC M 1952 00:48:40 905
37 Roy Heselden BADO M 1947 00:48:50 904
38 James Morris BOK M 1970 00:48:53 903
39 Mike Forrest BOK M 1954 00:49:11 900
40 Martin Cross WIM M 1945 00:49:18 899
41 Sue Parker BKO F 1960 00:49:42 895
42 Robert Corbin NWO M 1953 00:50:38 886
43 John Trayler QO M 1944 00:51:09 881
44 Roger Craddock QO M 1941 00:52:16 869
45 Nigel Britton JOK M 1949 00:53:13 860
46 Nicola Morris BOK F 1976 00:55:22 838
47 Denise Mullins SARUM F 1951 00:55:32 837
48 Julie Astin WSX F 1953 00:56:39 826
49 Brian Sewell BKO M 1957 00:56:56 823
50 Stephen Waite BKO M 1966 00:57:07 821
51 Carolyn Dent BOK F 1962 00:57:16 819
52 Fiona Hanstock BOK F 1956 00:58:03 812
53 Carol Sands BOK F 1951 00:58:37 806
54 Graham Horrocks NWO M 1961 00:59:01 802
55 Glyn Thomas BKO M 1959 00:59:33 797
56 Pete Akers QO M 1953 01:00:26 788
57 Helen Wheelwright SOC F 1958 01:00:31 787
58 Karen Lewis QO F 1966 01:03:42 755
59 Lesley Innes BKO F 1958 01:03:45 755
60 Duncan Liddle NWO M 1958 01:11:24 678
61 Martin Light NWO M 1958 01:12:21 669
62 Issac Tarrant SARUM M 01:15:32
63 Tim Jones NWO M 2003 01:17:24 618
64 David Battison SARUM M 1946 01:27:30 518
65 Anne Saunders NWO F 1951 01:35:49 435
66 Debbie Ewing WIM F 1979 01:42:18 370
67 Joe & Michelle Vincent & Bowe IND F 01:51:54
Showing results 1 - 67 of 67