Results

Achievements at
orienteering events

NWO South West Orienteering League Event, 12/01/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.northwilts.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 5.6km, climb: 175m, 17 controls)
Point calculations
1,075.12 + (91.39 x (3,669.65 - T)) / 735.39
Other courses: White | Yellow | Orange | Light Green | Short Green | Green | Brown

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Phil Murray BOK M 1964 00:38:57 1241
2 Nick Nourse NWO M 1962 00:39:42 1235
3 Adam Methven BKO M 2005 00:40:29
4 Chris McCartney OD M 1969 00:41:10 1224
5 Andrew Howard BOF M 1974 00:48:03 1173
6 Jane Morgan SOC F 1960 00:48:22 1171
7 Paul Lane BAOC M 1957 00:48:40 1168
8 Vladimir Kuznetsov TVOC M 1956 00:48:49 1167
9 Julian Hartwell SOC M 1955 00:49:51 1159
10 Richard Sharp TVOC M 1964 00:50:19 1156
11 John Simmons BOK M 1951 00:50:48 1152
12 Robin Smith SO M 1952 00:51:25 1148
13 Chris Evans SLOW M 1967 00:52:11 1142
14 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 00:52:32 1139
15 Peter Smith SOC M 1965 00:52:44 1138
16 Sam Landrigan BOK M 1986 00:53:08 1135
17 Jackie Hallett BOK F 1957 00:54:07 1128
18 Steve Robertson QO M 1953 00:54:18 1126
19 Adam Hampshire BOK M 1973 00:55:28 1118
20 Martin Goddard SARUM M 1958 00:56:30 1110
21 BRIAN JOHNSON WIM M 1951 00:56:31 1110
22 Mike Goldthorpe SOC M 1958 00:57:16 1104
23 Paul Oldfield BAOC M 1956 00:58:06 1098
24 Amelia Wing BKO F 2006 00:58:21
25 Alison Simmons BOK F 1955 00:58:24 1096
26 Rob Taylor NGOC M 1969 00:58:35 1094
27 Brian Hughes HOC M 1947 00:59:06 1090
28 Megan Ashton RNRMOC F 1985 00:59:14 1089
29 Ali Kempson TVOC F 1965 00:59:27 1088
30 Simon Farrington BAOC M 00:59:45
31 Andrew French WIM M 1965 00:59:49 1085
32 Tom Birthwright NGOC M 1979 01:00:28 1080
33 Rob Hick WSX M 1960 01:00:30 1080
34 Richard Tiley LOC M 1958 01:00:43 1078
35 Philip Fawkner-Corbett BOK M 1952 01:00:44 1078
36 Allan Darwell BOK M 1951 01:01:17 1074
37 Gary Mills TVOC M 1955 01:03:00 1061
38 Charles Gook BADO M 1967 01:03:13 1060
39 Rachel Dennis BOK F 1967 01:03:21 1059
40 Ian Byrne SMOC M 1957 01:04:37 1049
41 Stuart Fisher NWO M 1977 01:04:54 1047
42 Martin Lewis QO M 1968 01:04:54 1047
43 Ian Sayer WSX M 1951 01:05:21 1044
44 Tim Hughes TVOC M 1952 01:05:48 1041
45 Lisa Methven BKO F 1969 01:06:13 1037
46 Bernie Newitt SOC F 1965 01:08:53 1018
47 Laurence Gossage BOK M 1950 01:09:12 1015
48 Phil Warry BOK M 1953 01:09:21 1014
49 Trevor Griffiths BOK M 1948 01:10:47 1003
50 Chris Johnson BOK M 1953 01:11:30 998
51 Scott Vardy TVOC M 1972 01:12:27 991
52 Ruth Landrigan BOK F 1980 01:13:12 985
53 Alex Hollingsworth TVOC M 1969 01:14:13 978
54 Nick Watson IND M 01:15:10
55 Michelle Ward NGOC F 1970 01:22:19 917
56 Rebecca Medlock WSX F 1974 01:25:41 892
57 Richard Rossington BOK M 1961 01:34:12 829
58 Matthew Knipe QO M 1963 01:43:52 757
59 Ian Phillips NGOC M 1959 01:53:17 686
60 Nicole Mawdsley IND F 01:53:27
61 Richard Stanhope SLOW M 1957 01:57:58 652
Showing results 1 - 61 of 61