Results

Achievements at
orienteering events

SCOL1 and TVOC Regional Event, 27/09/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at tvoc.org.uk/results/penn-woods/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6.1km, climb: 50m, 27 controls)
Point calculations
1,086.53 + (77.97 x (4,992.03 - T)) / 1,041.49
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Tommy Heap SO M 2005 00:57:29
2 Alun Jones TVOC M 1954 00:58:29 1198
3 Ian Ditchfield MV M 1956 01:01:09 1186
4 Nadine Wright OD F 1988 01:01:16 1185
5 Colin Dickson BAOC M 1955 01:02:09 1181
6 Melanie Slade SN F 1968 01:02:32 1179
7 Julia Jarvis SO F 1968 01:03:40 1174
8 Paul Taylor TVOC M 1976 01:04:06 1172
9 Steve Bailey SN M 1959 01:05:21 1167
10 Vladimir Kuznetsov TVOC M 1956 01:05:50 1165
11 Axel Blomquist BAOC M 1952 01:06:13 1163
12 Mark Collins DFOK M 1960 01:06:46 1160
13 Mike Frizzell BADO M 1958 01:07:02 1159
14 Steve Jarvis SO M 1963 01:08:00 1155
15 Don McKerrow SLOW M 1952 01:08:11 1154
16 Woo Allen BAOC F 1965 01:08:54 1151
17 Robert Lines SO M 1965 01:08:55 1151
18 Bruce Bryant OD M 1957 01:10:00 1146
19 Chris Penny AIRE M 1962 01:11:20 1140
20 Scarlet Heap SO F 2003 01:11:25 1139
21 Robin Smith SO M 1952 01:12:27 1135
22 Stephen McKinley SN M 1964 01:12:49 1133
23 Richard Pay WRE M 1963 01:12:53 1133
24 Aini Vuorinen TVOC F 1989 01:13:09 1132
25 Trish Monks BKO F 1975 01:13:56 1128
26 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 01:14:27 1126
27 Maxime Pesenti DFOK M 2004 01:14:57 1124
28 Dave Kingham TVOC M 1956 01:17:32 1112
29 David Frampton HH M 1970 01:17:53 1110
30 Adam Leaf HH M 1962 01:19:11 1105
31 Juliette Soulard OD F 1971 01:19:14 1104
32 Jon Steed BADO M 1963 01:20:00 1101
33 Derick Mercer BKO M 1964 01:20:58 1097
34 David Saunders HH M 1959 01:20:59 1096
35 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:21:00 1096
36 Luke Woodward TVOC M 1980 01:21:12 1096
37 Ronan Cleary LOK M 1960 01:21:41 1093
38 Joel Taylor TVOC M 2005 01:24:25
39 Jon Darley GO M 1966 01:25:23 1077
40 Rob Hick WSX M 1960 01:25:52 1075
41 Karen French WIM F 1967 01:28:06 1065
42 Helen Errington HH F 1961 01:28:28 1063
43 Martin Ricketts TVOC M 1948 01:28:57 1061
44 Aimee Darley SN F 2003 01:30:24 1054
45 Gary Mills TVOC M 1955 01:31:24 1050
46 Serena Ludford BADO F 1964 01:32:13 1046
47 Jeremy Hill TVOC M 1954 01:32:47 1043
48 Chris Evans SLOW M 1967 01:33:32 1040
49 Ali Kempson TVOC F 1965 01:33:42 1039
50 Tim Keogh MV M 1963 01:35:23 1032
51 Robert Brandon OD M 1949 01:38:58 1016
52 Jill Blount SO F 1960 01:39:58 1011
53 Jon Chandler LOK M 1967 01:43:48 994
54 Alison Smith TVOC F 1964 01:43:58 993
55 Daniel Roth OD M 1971 01:44:54 989
56 Tim Hughes TVOC M 1952 01:48:47 972
57 Kevin Ross OD M 1963 01:49:47 967
58 Kevin Parkes HH M 1958 01:51:51 958
59 Jon Vaughan BKO M 1975 01:53:21 951
60 Jennifer Thomas TVOC F 1968 01:54:46 945
61 Roger Cliffe TVOC M 1971 01:55:55 940
62 Carolyn Dent BOK F 1962 01:58:41 927
63 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:58:52 926
64 Ruth Rhodes SO F 1942 02:09:14 880
- Matthew Dixon HH M 2002 00:59:01
- Andrew Southwood BKO M 1964 01:10:53
- Heidi Lloyd TVOC F 1977 01:47:07
- Doug Greenwood BKO M 1973 01:53:06
Showing results 1 - 68 of 68