Results

Achievements at
orienteering events

Cumbrian Galoppen - High Rigg, 08/03/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.wcoc.co.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

Blue (length: 6.49km, climb: 410m, 17 controls)
Point calculations
1,125.13 + (91.93 x (4,619.24 - T)) / 886.30
Other courses: Brown | Green | Short Green | Light Green | Orange | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Charlie Rennie WCOC M 2003 00:47:35 1308
2 Euan Tryner SYO M 2004 00:51:57 1281
3 David Spencer WCOC M 1969 00:55:16 1260
4 Mike Pedley EPOC M 1960 00:57:42 1245
5 Dai Bedwell DVO M 1967 01:00:00 1231
6 Nick Howlett LOC M 1967 01:00:36 1227
7 Heather Heppenstall W 1985 01:00:40
8 Keith Tonkin BL M 1958 01:02:20 1216
9 Peter Haines AIRE M 1954 01:04:00 1206
10 Alan Irving WCOC M 1967 01:05:40 1196
11 Nicholas Evans WCOC M 1960 01:05:52 1194
12 Jake Powell AIRE M 2004 01:06:16 1192
13 Dan Parker BL M 1962 01:07:16 1186
14 George Hare NATO M 1964 01:07:30 1184
15 Alex Elliot SYO F 2003 01:09:34 1171
16 Chris Heppenstall LOC M 1979 01:10:43 1164
17 Steve Holmes WCOC M 1969 01:11:00 1162
18 David Todd SYO M 1966 01:11:52 1157
19 Conrad Reuber SYO M 2006 01:12:15
20 Howard Leslie WCOC M 1962 01:12:44 1152
21 Isabelle Hodgson SYO F 2002 01:12:57 1150
22 Colin Valentine WCOC M 1960 01:13:13 1149
23 Stuart Crawford WCOC M 1968 01:13:29 1147
24 Paul Jennings WCOC M 1966 01:15:24 1135
25 Alex Matthew SROC M 2004 01:15:29 1134
26 Andrew Clough WRE M 1957 01:16:27 1128
27 John Taylor WCOC M 1963 01:16:48 1126
28 Richard Tiley LOC M 1958 01:16:50 1126
29 Andy Sykes DVO M 1965 01:17:21 1123
30 Julia Preston SROC F 1982 01:17:23 1123
31 Julian Lailey SROC M 1946 01:17:32 1122
32 Joyce Marshall AIRE F 1960 01:17:34 1122
33 Andy Robinson LOC M 1954 01:17:42 1121
34 Simon Filmore LOC M 1956 01:18:30 1116
35 Raymond Wren BL M 1946 01:18:31 1116
36 Claudine Hodgson SYO F 2003 01:19:54 1107
37 Julian Warren NN M 1963 01:20:33 1103
38 Ange Jackson WCOC F 1975 01:21:17 1098
39 Duncan Bayliss WRE M 1967 01:21:22 1098
40 David Downes WCOC M 1954 01:21:26 1097
41 Isabel Berry BL F 1981 01:24:04 1081
42 Mike Hind CLARO M 1951 01:26:44 1064
43 Graham Watson WCOC M 1962 01:27:47 1058
44 Roy McGregor SROC M 1966 01:29:41 1046
45 Stephen Eastley BL M 1954 01:32:32 1028
46 Joanne Taylor SROC F 1963 01:32:34 1028
47 Ian Murgatroyd SOLWAY M 1962 01:32:40 1028
48 Joanne Larty LOC F 1973 01:37:00 1001
49 Owain Rice BL M 1990 01:38:42 990
50 Nicola Hart DVO F 1962 01:45:16 949
51 Rebecca McCreadie DEE F 1976 01:49:47 921
52 Laura Evans KERNO F 1984 02:05:49 821
53 Alain Kyd MDOC M 1970 02:08:33 804
- Jamie Lightfoot SYO M 2005 00:57:54
- Nicholas Lightfoot SYO M 1961 01:20:31
- Alexandra Crawshaw SYO F 2005 01:23:36
- Amanda Crawshaw SYO F 1970 01:24:59
- JUDITH SMITH W 1985 02:06:07
Showing results 1 - 58 of 58