Results

Achievements at
orienteering events

Jan Kjellström Orienteering Festival - Long (UKOL), 17/04/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.sportident.co.uk/results/JK/2022/JK/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL 7 (M40) (length: 10.6km, climb: 380m, 25 controls)
Point calculations
1,215.46 + (89.21 x (7,433.62 - T)) / 1,756.63
Other courses: UKOL 1 (M21) | UKOL 2 (W21) | UKOL 3 (M18,M20) | UKOL 4 (W18,W20) | 5 | UKOL 6 (M35) | 8 | UKOL 9 (W35,W40) | 10 | UKOL 11 (M45) | UKOL 12 (M50) | UKOL 13 (M55) | UKOL 14 (M60) | UKOL 15 (W45) | UKOL 16 (M16) | UKOL 17 (M65) | UKOL 18 (W50) | UKOL 19 (M70,W55) | UKOL 20 (W16,W60) | UKOL 21 (M75,W65) | UKOL 22 (W70) | UKOL 23 (M80,W75) | UKOL 24 (M85,W80) | UKOL 25 (W85) | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Richard Robinson NOC M 1981 01:17:33 1357
2 Rhys Manning SWOC M 1982 01:24:20 1336
3 Krzysztof Nowicki WRE M 1981 01:24:25 1336
4 Ben Chesters DEVON M 1978 01:25:58 1331
5 David Roome SROC M 1982 01:27:42 1326
6 Iain Stamp WCH M 1980 01:35:18 1303
7 Andrew Powell DVO M 1982 01:38:23 1293
8 Mark Bown CLOK M 1980 01:38:40 1292
9 Jeff Powell Davies BL M 1980 01:42:24 1281
10 Christopher Rhodes BADO M 1980 01:45:21 1272
11 Thomas Foord SWOC M 1978 01:49:09 1260
12 Nicholas Morgan Malvik IL M 1982 01:51:14
13 Tim Holt SYO M 1978 01:56:06 1239
14 Graeme Ambler BOK M 1978 01:56:22 1238
15 Terence Desmond Dickinson BAOC M 1982 01:58:56 1231
16 Daniel Cowley NOR M 1981 02:00:35 1226
17 Chris Heppenstall LOC M 1979 02:01:06 1224
18 Simon Evans SAX M 1980 02:01:45 1222
19 Doug Stimson NWO M 1982 02:03:06 1218
20 Ben Bethell NOR M 1979 02:04:33 1213
21 Graham Pigott POTOC M 1981 02:06:30 1208
22 Thomas Raftery HH M 1980 02:06:31 1207
23 Robert Rose HOC M 1980 02:07:24 1205
24 Andy Glover LEI M 1978 02:07:55 1203
25 Alan O'Donnell Fingal M 1982 02:08:27
26 Greg May PFO M 1980 02:09:45 1198
27 David Roy BOK M 1982 02:10:25 1196
28 Russell Finch OD M 1965 02:12:03 1191
29 James Todhunter SROC M 1979 02:17:37 1174
30 Robert Atkins HOC M 1980 02:22:43 1158
31 Will Drewe CLARO M 1981 02:30:57 1133
32 Lewis Balfour NATO M 1980 02:31:26 1132
33 Stuart Hatfield WAOC M 1981 02:32:34 1128
34 Kevin Francis CLARO M 1982 02:35:23 1120
35 Chaitanya Ijam BAOC M 1982 02:43:17 1095
36 David Howsam SYO M 1979 02:53:39 1064
37 Paul Gregson OD M 1979 03:42:57 914
- Will Hensman FVO M 1979 00:16:54
- David Masterson CNOC M 1982 01:30:48
- Chris Atkins BOK M 1978 01:41:06
- Gareth Radcliffe SUFFOC M 1980 01:58:00
- Maciej Jablonski WAOC M 1979 03:45:25
Showing results 1 - 42 of 42