Results

Achievements at
orienteering events

CompassSport Cup Final, 17/10/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southyorkshireorienteers.org.uk/events/event/825-compasssport-cup-final

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

1 Brown (length: 9.2km, climb: 245m, 36 controls)
Point calculations
1,286.74 + (89.68 x (4,423.42 - T)) / 1,068.30
Other courses: 2 Short Brown | 3 Blue Women | 4 Blue Men | 5 Green Women | 6 Green Men | 7 Veterans Short Gre | 8A Green Junior Men | 8B Short Green Junio | 9A Orange Men | 9B Orange Women | 10 Supervets Short G | Light Green | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Mihaly Ormay SLOW M 1999 00:48:26 1414
2 Jonathan Crickmore SYO M 1993 00:48:31 1414
3 Peter Molloy FVO M 2002 00:49:07 1411
4 Nathan Lawson OD M 1997 00:50:10 1405
5 Alasdair Pedley EUOC M 1999 00:51:00 1401
6 Graham Gristwood FVO M 1984 00:51:34 1398
7 William Gardner OD M 1993 00:51:34 1398
8 Alasdair McLeod FVO M 1990 00:52:25 1394
9 Chris Smithard FVO M 1989 00:53:25 1389
10 Alastair Thomas EUOC M 2000 00:53:32 1388
11 Alex Carcas EUOC M 1998 00:53:51 1387
12 Ben Stevens AIRE M 1987 00:57:25 1369
13 Andrew Stemp AIRE M 1997 00:59:28 1359
14 James Ackland INT M 1999 00:59:38 1358
15 Krzysztof Nowicki WRE M 1981 01:00:35 1353
16 Alistair Masson INT M 1997 01:02:16 1344
17 kieran watts FVO M 1999 01:04:11 1335
18 Joe Taunton SYO M 1987 01:04:16 1334
19 Tim Patterson AIRE M 1981 01:07:07 1320
20 Romualdas Stupelis HOC M 1986 01:07:18 1319
21 William Rigg INT M 1996 01:08:14 1314
22 Michael Crone SLOW M 1990 01:08:24 1314
23 Chris Williamson SYO M 1987 01:08:52 1311
24 Matthew Pickering SYO M 1994 01:10:38 1302
25 Ben Breeze WCOC M 2000 01:11:29 1298
26 Thomas Entwistle SYO M 1995 01:13:06 1290
27 Richard Collyer GO M 1974 01:14:25 1283
28 Michael Hallett BOK M 1997 01:16:04 1275
29 Robert Holdway POTOC M 1983 01:16:20 1274
30 Steven Clelland SLOW M 1982 01:16:29 1273
31 Matthew Leitch INT M 1998 01:17:12 1269
32 Ian Furlong AIRE M 1983 01:17:30 1268
33 Harry Holmes SYO M 1991 01:18:08 1265
34 Alastair Flynn NOC M 1999 01:18:46 1261
35 Henry Webb WCH M 2002 01:20:15 1254
36 Connor Smith EPOC M 1999 01:21:55 1245
37 Rich Pigott POTOC M 1978 01:23:06 1240
38 Kevin Lomas NOC M 1956 01:23:46 1236
39 Joseph Goodwin WCOC M 2000 01:25:59 1225
40 Simon Gregersen BOF M 1994 01:26:55 1220
41 Philip Eeles SOC M 1955 01:27:26 1218
42 Andrew Ward LEI M 1988 01:31:13 1199
43 Andrew Sadler COBOC M 1989 01:32:01 1195
44 Himmy Lau SLOW M 1998 01:32:02 1195
45 Jonathan Luke Gelston AIRE M 1995 01:32:41 1191
46 Thomas Lewis WRE M 1985 01:34:06 1184
47 Daniel Sutcliffe EPOC M 1989 01:35:24 1178
48 William Parkinson NOC M 1996 01:40:08 1154
49 James Thomas HOC M 1988 01:41:08 1149
50 Philip Ainsley OD M 1990 01:42:42 1141
51 Rob Groves AIRE M 1989 01:48:02 1114
52 Stephen Elkington OD M 1997 01:51:26 1097
53 Julian Hartwell SOC M 1955 01:51:34 1096
54 Alex Edelsten GO M 1982 01:56:26 1072
55 Richard Foster AIRE M 1982 02:21:37 945
- Yordan Kolev SLOW M 1987 01:10:26
- Vicente Lopez Sanchez ESOC M 1992 01:13:04
Showing results 1 - 57 of 57