Results

Achievements at
orienteering events

CompassSport Cup Final, 17/10/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.southyorkshireorienteers.org.uk/events/event/825-compasssport-cup-final

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

2 Short Brown (length: 8km, climb: 210m, 33 controls)
Point calculations
1,215.51 + (105.49 x (4,497.76 - T)) / 1,196.77
Other courses: 1 Brown | 3 Blue Women | 4 Blue Men | 5 Green Women | 6 Green Men | 7 Veterans Short Gre | 8A Green Junior Men | 8B Short Green Junio | 9A Orange Men | 9B Orange Women | 10 Supervets Short G | Light Green | Yellow

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Oliver Johnson SYO M 1978 00:46:11 1368
2 Finlay Johnson SROC M 2002 00:47:43 1360
3 Richard Robinson NOC M 1981 00:47:57 1358
4 Nick Barrable SYO M 1974 00:49:09 1352
5 Will Hensman FVO M 1979 00:50:24 1345
6 Alistair Landels OD M 1968 00:51:46 1338
7 Andrew Preston SYO M 1977 00:52:22 1335
8 Adam Conway GO M 2003 00:53:48 1327
9 Steve Feltbower FVO M 1980 00:54:21 1325
10 David Godfree FVO M 1974 00:54:25 1324
11 Paul Couldridge SLOW M 1974 00:54:36 1323
12 Joe Hudd WCOC M 2003 00:54:41 1323
13 Anthony Squire NOC M 1977 00:55:11 1320
14 Charlie Rennie WCOC M 2003 00:57:34 1308
15 Daniel Campbell MOR M 2002 00:57:56 1306
16 David Alcock AIRE M 1976 00:59:10 1299
17 Alex Rothman SYO M 1979 00:59:30 1297
18 Alistair Powell OD M 1978 01:00:03 1294
19 Martin Pigott POTOC M 1975 01:02:46 1280
20 Matthew Hall AIRE M 2001 01:03:12 1278
21 Adrian Hall AIRE M 1973 01:03:35 1276
22 Graham Pigott POTOC M 1981 01:04:11 1273
23 Angus Lund SLOW M 1972 01:05:07 1268
24 Richard Hunt SYO M 1973 01:06:26 1261
25 Paul Hammond FVO M 1976 01:06:39 1259
26 Paul Caban INT M 1964 01:08:07 1252
27 Ian Cumpstey WCOC M 1977 01:08:18 1251
28 David Bowman AIRE M 1973 01:08:51 1248
29 William Ivory INT M 1972 01:09:55 1242
30 Geoffrey Ellis RAFO M 1976 01:10:14 1241
31 Andrew Rowe POTOC M 1976 01:10:18 1240
32 Dan Findlay-Robinson WCH M 1981 01:10:50 1237
33 David Aldridge HOC M 1978 01:12:52 1227
34 Walter Clark ESOC M 1976 01:13:02 1226
35 Colin Smith SYO M 1965 01:13:06 1225
36 Oliver O'Brien SLOW M 1980 01:13:56 1221
37 Scott Bailey BOK M 1972 01:17:57 1200
38 Mark Villiers AIRE M 1977 01:19:44 1190
39 Matthew Tinker EPOC M 1979 01:20:00 1189
40 David Bennett DVO M 1975 01:20:30 1186
41 Darren Cook DVO M 1971 01:20:52 1184
42 Gavin Smith SROC M 1958 01:21:43 1180
43 Max Carcas INT M 1968 01:22:02 1178
44 Ben Carter EPOC M 1977 01:23:13 1172
45 Kristian Groom SYO M 1977 01:23:33 1170
46 Robert Gatenby AIRE M 1978 01:26:11 1156
47 Simon Webb WCH M 1974 01:26:47 1153
48 Robert Rose HOC M 1980 01:28:58 1141
49 Roger Lewis SYO M 1973 01:29:24 1139
50 David Brown WCH M 1973 01:32:06 1125
51 Tom Hartland DVO M 1975 01:32:45 1121
52 Roger Phillips LEI M 1976 01:32:56 1120
53 Andy Nicholls LEI M 1975 01:33:00 1120
54 Ian Moran SOC M 1958 01:35:39 1106
55 Sam White SOC M 2002 01:38:12 1093
56 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:40:01 1083
57 David Howsam SYO M 1979 01:40:58 1078
58 Mark Edwards SROC M 1965 01:42:49 1068
59 Paul Gregson OD M 1979 01:43:39 1064
60 Chris Atkins BOK M 1978 01:44:26 1060
61 Simon Branford WIM M 1979 01:52:51 1015
62 David Sissons NOC M 1973 01:55:36 1001
63 Adam Waller-Toyne SOS M 1967 02:00:40 974
64 Andy Parry DVO M 1977 02:01:31 969
65 Tsz Chun Jason Wong SLOW M 2001 02:05:23 949
66 David Cladingboel LEI M 1966 02:19:36 874
67 Carl Humphreys WCOC M 1980 02:37:41 778
68 Duncan Jennings GO M 1972 04:23:26 219
- Iain Stamp WCH M 1980 01:00:37
- Nicolas ROUX SLOW M 1975 01:50:01
- Jonty Goodwin WCOC M 2003 02:05:47
- Roger Goddard FVO M 1974 00:58:05
- Ben O'Donnell DVO M 2004 01:33:00
Showing results 1 - 73 of 73