Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 03/04/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.newcastleorienteering.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 2 (M20, M18, M35, M40, W21) (length: 7.1km, climb: 230m, 29 controls)
Point calculations
1,268.18 + (75.50 x (4,038.00 - T)) / 887.37
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 10 (W65, W70) | UKOL Course 11 (M80, W75) | UKOL Course 12 (M85, M90, W80) | UKOL Course 13 (W85, W90) | UKOL Course 14 (M16) | Course 15 | Course 16 | Course 17 | UKOL Course 3 (M45, M50) | UKOL Course 4 (M55) | UKOL Course 5 (M60, M16) | UKOL Course 6 (W20, W18, W35, W40) | UKOL Course 7 (M65, M45, W50) | UKOL Course 8 (M70, W55, W16) | UKOL Course 9 (M75, W60)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Peter Molloy FVO M 2002 00:46:30 1374
2 Flurry Grierson DEVON M 2002 00:49:07 1361
3 Matthew Gooch EUOC M 2002 00:49:25 1359
4 Jim Bailey BOK M 2003 00:49:29 1359
5 Oliver Tonge BOK M 2003 00:50:01 1356
6 Ewan Musgrave MAROC M 2004 00:52:08 1346
7 Euan Tryner SYO M 2004 00:52:22 1344
8 Finlay Johnson SROC M 2002 00:52:27 1344
9 Sam Griffin GRAMP M 2004 00:55:03 1331
10 Joe Sunley WCOC M 2003 00:55:05 1331
11 Joe Hudd WCOC M 2003 00:55:34 1328
12 Emils Ummers SO M 2004 00:57:21 1319
13 Benjamin Squire NOC M 2004 00:57:26 1319
14 Adam Barrie MAROC M 2005 00:57:40 1317
15 Oscar Shepherd INVOC M 2004 00:58:08 1315
16 Angus Ivory INT M 2004 00:58:23 1314
17 Adam Methven BKO M 2005 00:59:03 1310
18 Roger Goddard FVO M 1974 00:59:37 1307
19 Ben Gostick HH M 2005 00:59:52 1306
20 Zoe Harding INT F 1994 01:01:06 1300
21 Sam New NWO M 1997 01:01:42 1297
22 Jamie Goddard FVO M 2004 01:02:31 1293
23 Matthew Morris SYO M 2004 01:03:27 1288
24 Jamie Lightfoot SYO M 2005 01:04:29 1283
25 Tommy Heap SO M 2005 01:04:46 1281
26 Christopher MacKenzie CLOK M 1993 01:05:07 1279
27 Dominic Green CLOK M 2003 01:06:04 1274
28 Sarah Rollins SN F 1976 01:06:48 1271
29 Chris Williamson SYO M 1987 01:06:51 1270
30 Finlay Raynor INVOC M 2004 01:07:23 1268
31 Jonas Newey MAROC M 2005 01:11:33 1246
32 Fay Walsh AIRE F 1997 01:12:51 1240
33 Peter Scott LOC M 2005 01:13:47 1235
34 Ben Bethell NOR M 1979 01:14:16 1233
35 Ewan Bennett MAROC M 2005 01:15:40 1225
36 Nick Green NATO M 1975 01:16:52 1219
37 Lucy Tonge BOK F 2000 01:17:15 1217
38 William Lake SBOC M 2005 01:17:46 1215
39 Elizabeth Bedwell NN F 1998 01:18:39 1210
40 Alex Matthew SROC M 2004 01:18:53 1209
41 Liam Green CLOK M 2005 01:21:19 1197
42 Thomas Dutton NN M 2001 01:21:42
43 Thomas Brownsort ELO M 2001 01:23:45 1184
44 Iain Cattermole STAG M 1997 01:24:08 1182
45 Joseph Green NATO M 2001 01:37:11 1116
46 Andrew Stimson NN M 1981 01:37:32 1114
47 Roger Sillito M 1977 01:44:58
48 James Todhunter SROC M 1979 01:46:26 1068
49 Alexander Harding CLARO M 1993 01:46:58 1066
50 Urszula Bronkowska DFOK F 1991 01:49:46 1051
51 Tom Devine SAX M 1987 02:14:51
- Alex Wetherill WAOC M 2003 01:03:29
- Lewis Balfour NATO M 1980 01:30:45
- Daniel Murphy NN M 1997 01:37:02
Showing results 1 - 54 of 54