Results

Achievements at
orienteering events

Northern Championships (UKOL), 03/04/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.newcastleorienteering.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 7 (M65, M45, W50) (length: 4.6km, climb: 145m, 16 controls)
Point calculations
1,086.37 + (82.11 x (3,785.07 - T)) / 812.25
Other courses: UKOL Course 1 (M21) | UKOL Course 10 (W65, W70) | UKOL Course 11 (M80, W75) | UKOL Course 12 (M85, M90, W80) | UKOL Course 13 (W85, W90) | UKOL Course 14 (M16) | Course 15 | Course 16 | Course 17 | UKOL Course 2 (M20, M18, M35, M40, W21) | UKOL Course 3 (M45, M50) | UKOL Course 4 (M55) | UKOL Course 5 (M60, M16) | UKOL Course 6 (W20, W18, W35, W40) | UKOL Course 8 (M70, W55, W16) | UKOL Course 9 (M75, W60)

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Tullie RR M 1957 00:42:06 1214
2 Paul Addison DVO M 1957 00:44:14 1201
3 Ian Ditchfield MV M 1956 00:44:25 1200
4 Peter Haines AIRE M 1954 00:46:35 1186
5 Sarah Dunn MAROC F 1968 00:47:13 1183
6 Rona Molloy FVO F 1968 00:47:37 1180
7 Alison Howe SAX F 1972 00:49:09 1171
8 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:50:23 1163
9 Emma Harrison EPOC F 1972 00:50:46 1161
10 Patrick Smyth M 1957 00:50:46
11 Paul Bradbury SYO M 1957 00:51:21 1158
12 Morag McLuckie MOR F 1972 00:52:05 1153
13 Vanessa Lawson NGOC F 1971 00:52:13 1152
14 david downes WCOC M 1954 00:52:49 1149
15 Derek Fryer LOC M 1954 00:53:17 1146
16 Robert Daly GRAMP M 1957 00:54:00 1141
17 Andrew Quickfall SROC M 1957 00:55:00 1135
18 Beccy Osborn FVO F 1972 00:55:03 1135
19 Alexander Soulsby HH M 1977 00:55:20 1133
20 Nikki Howard MOR F 1974 00:59:00 1111
21 Natasha Conway AIRE F 1971 01:02:36 1089
22 Andy Lewsley BL M 1955 01:02:37 1089
23 Andy Robinson LOC M 1954 01:03:01 1087
24 Fiona Forrest RR F 1974 01:05:26 1072
25 Josie Stansfield FVO F 1969 01:05:27 1072
26 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:05:53 1069
27 Mike Turner SO M 1950 01:06:24 1066
28 Pauline Tryner SYO F 1972 01:07:45 1058
29 Lorraine Reuber SYO F 1968 01:09:12 1049
30 Kate Turner SO F 1973 01:10:00 1044
31 Hannah Woods SYO F 1977 01:11:00 1038
32 Angela Jackson WCOC F 1975 01:11:01 1038
33 Helen Rennie WCOC F 1973 01:11:06 1038
34 Todd Woods SYO M 1974 01:12:10 1031
35 Hanne Robertson ESOC F 1970 01:13:07 1026
36 Judith Cudden SYO F 1975 01:13:48 1021
37 Jo Matthew SROC F 1974 01:14:27 1017
38 Natalie Hawkrigg BL F 1972 01:14:56 1015
39 Allen Banister NN M 1956 01:16:55 1002
40 Jacquie Laird INVOC F 1972 01:17:28 999
41 Jenny Hammond FVO F 1975 01:18:15 994
42 Chris Roberts SROC M 1956 01:18:39 992
43 Alex Crawford WCOC F 1971 01:19:21 988
44 Dave McQuillen SOLWAY M 1943 01:21:29 975
45 Emma Moody WCOC F 1969 01:27:30 938
46 Ruth Harris DEE F 1969 01:45:15 831
47 Sally Heppell WCOC F 1977 02:01:02 735
- Jenny Peel SYO F 1968 00:44:52
- Susannah Macmillan ECKO F 1968 01:15:16
Showing results 1 - 49 of 49