Results

Achievements at
orienteering events

GO Middle Distance Event (UKOL), 26/01/2020

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.guildfordorienteers.co.uk/results/go-event-2020-results/fairly-far-farley-260120/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Blue (M16,M55,M60,W18,W20,W35,W40) (length: 4.9km, climb: 110m, 24 controls)
Point calculations
1,075.77 + (100.07 x (3,486.33 - T)) / 722.79
Other courses: UKOL Black (M21,M35,M40) | UKOL Brown (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL Green (M65,M70,W16,W45,W50,W55,W60) | UKOL Short Green (M75,W65,W70) | UKOL Very Short Green (M80,M85,W75,W80,W85) | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Neil Crickmore SO M 1962 00:37:47 1245
2 Troy Southall SO M 2004 00:39:07 1234
3 Andrew Evans DFOK M 1955 00:41:38 1213
4 Maxime Pesenti DFOK M 2004 00:42:11 1208
5 Tommy Heap SO M 2005 00:42:18
6 Ian Ditchfield MV M 1956 00:42:36 1205
7 Colin Dickson BAOC M 1955 00:42:41 1204
8 Peter Chapman SO M 1964 00:42:58 1202
9 Simon Errington HH M 1963 00:43:20 1198
10 Axel Blomquist BAOC M 1952 00:43:28 1197
11 Roger Thetford TVOC M 1962 00:44:04 1192
12 Robin Smith SO M 1952 00:44:58 1185
13 Andy Jones SLOW M 1958 00:45:09 1183
14 James Clemence SWOC M 1960 00:45:23 1181
15 Dave Kingham TVOC M 1956 00:46:08 1175
16 Nick Green GO M 1962 00:46:37 1171
17 Steve Blount SO M 1960 00:46:46 1170
18 Helen Marsden HH F 1976 00:46:47 1170
19 Charles Spence LOK M 1958 00:46:50 1169
20 Alun Jones TVOC M 1954 00:47:15 1166
21 Julian Hartwell SOC M 1955 00:47:17 1166
22 Alan Rosen HH M 1955 00:47:24 1165
23 Sarah Scarbrough MV F 1982 00:47:31 1164
24 Bruce Bryant OD M 1957 00:48:51 1153
25 Paul Lane BAOC M 1957 00:49:06 1151
26 Mike Frizzell BADO M 1958 00:49:12 1150
27 Jane Morgan SOC F 1960 00:49:53 1144
28 Amelia Bartlett SO F 2003 00:50:59 1135
29 Rob Hick WSX M 1960 00:51:05 1134
30 Scarlet Heap SO F 2003 00:51:11 1133
31 Tim Bartlett SO M 1963 00:52:01 1126
32 Steve Robertson QO M 1953 00:52:01 1126
33 David Hodson HH M 1964 00:52:49 1120
34 Malcolm Lyon SLOW M 1956 00:53:20 1115
35 Stephen McKinley SN M 1964 00:53:31 1114
36 Carol Lovegrove SN F 1972 00:53:35 1113
37 Helen Le Page SN F 1976 00:53:53 1111
38 Martin Wilson BKO M 1947 00:54:14 1108
39 Dave Chapman SN M 1953 00:54:16 1108
40 Ronan Cleary LOK M 1960 00:54:19 1107
41 Mike Goldthorpe SOC M 1958 00:54:21 1107
42 Sue Bett SN F 1967 00:54:22 1107
43 Doug Greenwood BKO M 1973 00:55:07 1101
44 Derick Mercer BKO M 1964 00:55:18 1099
45 Peter Carlill NOR M 1958 00:55:29 1098
46 Christopher Ashenden SN M 1964 00:55:47 1095
47 Robert Lines SO M 1965 00:55:53 1094
48 Aimee Darley SN F 2003 00:55:55 1094
49 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 00:56:01 1093
50 Carys Morgan SLOW F 1976 00:56:20 1090
51 Trish Monks BKO F 1975 00:56:39 1088
52 Andrew Ridgway NOC M 1962 00:56:44 1087
53 Mark Feltham MV M 1962 00:56:53 1086
54 Andrew Pitcher DFOK M 1964 00:57:00 1085
55 Helen Bickle WAOC F 1982 00:57:05 1084
56 Mark Collins DFOK M 1960 00:57:39 1080
57 Mark Chapman SO M 1961 00:58:44 1071
58 Ian Byford HH M 1958 00:58:53 1069
59 Debra Robinson SN F 1966 00:58:57 1069
60 Jon Steed BADO M 1963 00:59:13 1067
61 Alan Wallis SN M 1956 00:59:18 1066
62 Edward Cox SO M 1959 00:59:22 1065
63 David Saunders HH M 1959 01:00:30 1056
64 Lulu Williams SLOW F 1969 01:00:59 1052
65 Mark Webster NOC M 1965 01:01:08 1051
66 Tim Sands BOK M 1949 01:01:24 1048
67 Neil Gostick HH M 1962 01:01:37 1047
68 Lisa James SOC F 1968 01:01:38 1046
69 John van Rooyen SAX M 1949 01:01:46 1045
70 Jon Vaughan BKO M 1975 01:01:49 1045
71 Mike Jones SMOC M 1954 01:02:00 1043
72 David Dawson DFOK M 1958 01:02:31 1039
73 Michael Merritt SO M 1957 01:03:31 1031
74 Mike Turner SO M 1950 01:03:41 1029
75 Garry Greenstreet SO M 1973 01:03:51 1028
76 Mark Thompson TVOC M 1955 01:06:12 1009
77 Alistair Lovegrove SN M 1972 01:06:16 1008
78 Colin Swallow SN M 1957 01:07:02 1002
79 Kevin Bracher SOC M 1955 01:07:28 998
80 Thomas Elgood CHIG M 1964 01:07:41 996
81 Adam Leaf HH M 1962 01:07:43 996
82 Adriana Stankova SLOW F 1984 01:08:08 992
83 Roger Moulding HH M 1946 01:09:39 980
84 Peter Martin MV M 1961 01:10:47 970
85 Colin Hicks SOC M 1952 01:11:19 966
86 Dale Bennett HAVOC M 1964 01:12:59 952
87 Jean-Pierre Carraud SOS M 1969 01:14:09 942
88 Chris Shaw HAVOC M 1949 01:14:28 940
89 Ian Byrne SMOC M 1957 01:15:01 935
90 Paul Duley GRAMP M 1954 01:15:06 935
91 Peter Riches TVOC M 1950 01:15:07 934
92 Natalia de Martin Garrido SLOW F 1994 01:16:19 924
93 Tim Denton GO M 1960 01:18:22 907
94 Roger Cliffe TVOC M 1971 01:21:21 883
95 Barry Breed HH M 1946 01:21:33 881
96 Heidi Lloyd TVOC F 1977 01:21:43 880
97 Colin Jackson HAVOC M 1959 01:26:06 843
98 Chris McDonald MV M 1942 01:29:36 814
99 Mike Bray SN M 1955 01:30:47 804
100 Rebecca Medlock WSX F 1974 01:35:05 769
101 karen Ransley SAX F 1979 01:36:04 760
- Martin Cook SMOC M 1956 00:57:36
- Michael Lord NOC M 1962 01:05:47
- Antony Schofield MV M 1961 01:07:43
- Ian Hylton BKO M 1969 01:09:57
- Nigel Bush MV M 1955 01:14:21
- MARIA IGLESIA LOK F 1995 01:20:47
Showing results 1 - 107 of 107