Results

Achievements at
orienteering events

British Middle Championships (UKOL), 06/03/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.suffoc.co.uk/resources/results-2022

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 05 (M18,M20,M55,W35) (length: 5.1km, climb: 150m, 23 controls)
Point calculations
1,165.99 + (115.03 x (2,830.76 - T)) / 939.29
Other courses: Orange | Yellow | White | UKOL Course 01 (M21) | UKOL Course 02 (W21) | UKOL Course 03 (M35,M40) | UKOL Course 04 (M45,M50) | UKOL Course 06 (M60,W40) | UKOL Course 07 (M16,M65,W45) | UKOL Course 08 (M70,W18,W20,W50) | UKOL Course 09A (M75,M80,M85,W55) | UKOL Course 09B (W16,W60,W65) | UKOL Course 10 (W70,W75,W80,W85) | Course 11 | Course 12 | Course 13

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Peter Molloy FVO M 2002 00:26:27 1318
2 Oliver Tonge BOK M 2003 00:27:01 1314
3 Finlay Johnson SROC M 2002 00:28:31 1303
4 Benjamin Squire NOC M 2004 00:28:49 1301
5 Euan Tryner SYO M 2004 00:29:09 1298
6 Adam Methven BKO M 2005 00:29:28 1296
7 Emils Ummers SO M 2004 00:30:52 1286
8 Ben Gostick HH M 2005 00:31:03 1285
9 Max Mobus SYO M 2004 00:32:20 1275
10 Clive Hallett BOK M 1963 00:32:57 1271
11 Charlie Adams SYO M 1964 00:33:05 1270
12 Barney Steventon-Barnes SUFFOC M 2004 00:33:20 1268
13 Jamie Lightfoot SYO M 2005 00:34:33 1259
14 John Duckworth DVO M 1966 00:35:15 1254
15 Robert Campbell LOC M 1966 00:35:40 1251
16 Simon Martland EPOC M 1965 00:36:09 1247
17 Martin Ward SYO M 1967 00:36:23 1245
18 Alex Matthew SROC M 2004 00:36:24 1245
19 Simon Errington HH M 1963 00:36:40 1243
20 Nigel Bunn TVOC M 1964 00:36:44 1243
21 Laura Goy SYO F 1983 00:37:01 1241
22 Kirsten Strain AROS F 1986 00:37:11 1239
23 David Eades INT M 1967 00:37:44 1235
24 Tony Burton MV M 1964 00:38:02 1233
25 Tommy Heap SO M 2005 00:38:19 1231
26 Maxime Pesenti DFOK M 2004 00:38:24 1230
27 Alan Irving WCOC M 1967 00:38:54 1227
28 David Lawson OD M 1963 00:40:08 1218
29 Peter Scott LOC M 2005 00:40:09 1218
30 William Garnett SYO M 2004 00:40:25 1216
31 Duncan Harris DEE M 1966 00:41:11 1210
32 Steve Hinshelwood WAOC M 1964 00:41:50 1205
33 Jenny Carlsson WAOC F 1984 00:41:54 1205
34 Paul Taylor SYO M 1965 00:42:12 1203
35 Alan Hickling SAX M 1964 00:42:15 1202
36 Ruth Beale SN F 1987 00:42:21 1201
37 Toby Williams LOG M 2004 00:42:24 1201
38 David Leadley OD M 1964 00:42:36 1200
39 Jon Hateley DEE M 1963 00:42:45 1199
40 Mark Adams HH M 1963 00:43:03 1196
41 Sarah Scarbrough MV F 1982 00:44:43 1184
42 Peter Chapman SO M 1964 00:45:26 1179
43 Dave Chaffey DVO M 1963 00:45:41 1177
44 Jon Chandler LOK M 1967 00:46:06 1174
45 Ben Clarke SUFFOC M 2005 00:46:29 1171
46 Richard Sharp TVOC M 1964 00:46:32 1171
47 Gary Walford TVOC M 1965 00:46:36 1170
48 David Todd SYO M 1966 00:46:56 1168
49 Ben Dempsey SYO M 2002 00:47:27 1164
50 Chris Rampton WAOC M 1965 00:48:01 1160
51 Andrew Henderson WAOC M 1964 00:49:03 1152
52 Duncan Bayliss WRE M 1967 00:49:13 1151
53 Stefan Peykov SLOW M 1965 00:49:28 1149
54 Steve Chafer LEI M 1967 00:49:46 1147
55 Stephen McKinley SN M 1964 00:50:09 1144
56 Tim Wiegand SYO M 1967 00:51:06 1137
57 David Hodson HH M 1964 00:51:29 1134
58 David Cladingboel LEI M 1966 00:53:00 1123
59 Nathan Nesbit HH M 2005 00:53:37 1119
60 Andrew Lewis WCH M 1966 00:54:58 1109
61 Aleksei Dnestrovskii TVOC M 1965 00:55:46 1103
62 Alastair Paterson LEI M 1967 00:56:09 1100
63 Paul Rushmer SMOC M 1964 00:57:02 1094
64 Tom Inness BKO M 2004 00:57:06 1093
65 Iain Stemp WAOC M 1965 00:59:31 1075
66 John Tzanetis SN M 1967 01:01:13 1063
67 David Heale HH M 1967 01:01:24 1061
68 Mark Webster NOC M 1965 01:01:50 1058
69 GEORGI GOSPODINOV BKO M 1965 01:03:30 1046
70 Derick Mercer BKO M 1964 01:04:38 1038
71 Stephen Lee-Jones BOK M 1967 01:07:04 1020
72 William Martland EPOC M 2004 01:12:19 981
73 Tony Grover HH M 1966 01:13:04 976
74 Jon Darley GO M 1966 01:13:19 974
75 Charlotte Coles HH F 1983 01:13:56 969
76 Lap On Leung COBOC M 1966 01:16:25 951
77 Pete Inness BKO M 1967 01:18:18 937
78 Nikolay Kolev SLOW M 1965 01:24:53 889
79 TC Rae SMOC M 1964 01:38:55 786
80 Clare Skidmore TVOC F 1984 01:41:45 765
81 Emma Cochrane HH F 1984 01:48:44 714
82 Charlie Dixon HH M 2005 01:51:56 690
- Mark Chapman SYO M 1965 00:42:29
Showing results 1 - 83 of 83