Results

Achievements at
orienteering events

British Middle Championships (UKOL), 06/03/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.suffoc.co.uk/resources/results-2022

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Course 06 (M60,W40) (length: 5km, climb: 170m, 21 controls)
Point calculations
1,106.57 + (103.91 x (3,242.69 - T)) / 775.66
Other courses: Orange | Yellow | White | UKOL Course 01 (M21) | UKOL Course 02 (W21) | UKOL Course 03 (M35,M40) | UKOL Course 04 (M45,M50) | UKOL Course 05 (M18,M20,M55,W35) | UKOL Course 07 (M16,M65,W45) | UKOL Course 08 (M70,W18,W20,W50) | UKOL Course 09A (M75,M80,M85,W55) | UKOL Course 09B (W16,W60,W65) | UKOL Course 10 (W70,W75,W80,W85) | Course 11 | Course 12 | Course 13

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Quentin Harding CLARO M 1962 00:30:45 1294
2 Tim Tett SYO M 1960 00:33:55 1268
3 Jonathan Emberton EPOC M 1961 00:35:14 1258
4 Neil Crickmore SO M 1962 00:37:20 1241
5 James Clemence SWOC M 1960 00:37:23 1240
6 Keith Masson MV M 1960 00:39:22 1225
7 Mark Seddon SELOC M 1962 00:39:55 1220
8 Toni O'Donovan LEI F 1978 00:40:43 1214
9 Roger Thetford TVOC M 1962 00:41:25 1208
10 Rachel Sullivan RAFO F 1978 00:41:32 1207
11 Jenny Johnson SYO F 1978 00:41:33 1207
12 Michael Muggeridge HAVOC M 1961 00:41:36 1207
13 Richard Pownall SMOC M 1959 00:42:28 1200
14 Steve Bailey SN M 1959 00:43:02 1195
15 Mike Johnson SROC M 1960 00:43:16 1193
16 Kevin Harding HH M 1959 00:43:58 1188
17 Andy Jones SLOW M 1958 00:45:44 1173
18 Phil Newall KERNO M 1962 00:45:54 1172
19 Mike Frizzell BADO M 1958 00:45:56 1172
20 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 00:46:05 1171
21 Paul Fox SN M 1962 00:46:23 1168
22 Ian Maxwell RR M 1960 00:46:58 1163
23 Jonathan Gilbert NOR M 1959 00:47:47 1157
24 Nick Green GO M 1962 00:48:00 1155
25 Sian Mitchell HH F 1978 00:48:23 1152
26 Roger Thomas WCOC M 1960 00:48:29 1151
27 Hanne Bown CLOK F 1982 00:48:49 1149
28 Steve Blount SO M 1960 00:51:16 1129
29 Chris Poole TVOC M 1961 00:53:57 1107
30 Sue Carter SLOW F 1967 00:54:02 1107
31 Adrian Wise SN M 1961 00:54:45 1101
32 Dorien James SMOC M 1961 00:54:47 1101
33 David Saunders HH M 1959 00:55:11 1097
34 Paul Norman SYO M 1962 00:55:17 1097
35 Ronan Cleary LOK M 1960 00:55:49 1092
36 Rob Hick WSX M 1960 00:56:16 1089
37 Andrew Yeates WCH M 1960 00:56:19 1088
38 Graham Lloyd EPOC M 1962 00:56:57 1083
39 Graham Louth WAOC M 1962 00:57:28 1079
40 Stephen Martin LEI M 1959 00:58:08 1074
41 David Cronk WAOC M 1960 00:59:06 1066
42 Liz Heaton LOC F 1981 00:59:38 1062
43 Peter Harris HALO M 1958 01:00:52 1052
44 Neil Gostick HH M 1962 01:01:00 1051
45 Rini Hoogkamer NOR M 1959 01:03:33 1030
46 Robin Mellors-Bourne WAOC M 1962 01:03:48 1028
47 Helen Bickle WAOC F 1982 01:04:28 1023
48 Lulu Williams SLOW F 1969 01:05:12 1017
49 Colin Swallow SN M 1957 01:06:07 1010
50 Zbig Gebka HAVOC M 1960 01:06:54 1003
51 Kevin Parkes HH M 1958 01:07:31 998
52 Graham Batty HAVOC M 1958 01:08:38 989
53 David Potter BOK M 1962 01:13:27 951
54 BARRY BREED HH M 1946 01:14:41 941
55 Susan Guy SYO F 1978 01:15:50 931
56 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:16:09 929
57 Colin Jackson HAVOC M 1959 01:16:48 924
58 Caroline Louth WAOC F 1961 01:20:31 894
59 Claire Stamp WCH F 1980 01:21:17 888
60 Mike Dallaway LEI M 1962 01:31:33 805
61 Karen Ransley SAX F 1979 01:56:20 606
- Christian Saxtoft BOK M 1962 00:49:36
- Mark Feltham MV M 1962 00:55:36
- Ian Byford HH M 1958 01:02:30
Showing results 1 - 64 of 64