Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 1, 01/08/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at results.scottish6days.com/2021/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C7 (length: 5.775km, climb: 255m, 14 controls)
Point calculations
1,115.75 + (87.28 x (4,670.42 - T)) / 1,005.10
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C8 | C9 | C10 | C11 | C12 | C13 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 John Tullie RR M 1957 00:50:45 1257
2 Roger Coombs MAROC M 1957 00:53:05 1245
3 John Embrey SROC M 1958 00:55:42 1231
4 Tim Tett SYO M 1960 00:56:15 1228
5 Kim Baxter SYO F 1976 00:57:07 1224
6 Jenny Johnson SYO F 1978 00:58:04 1219
7 Robert Daly GRAMP M 1957 00:58:49 1215
8 Adrian Moir SWOC M 1961 00:58:59 1214
9 Catherine Wilson PFO F 1977 00:59:32 1211
10 Mike Pedley EPOC M 1960 00:59:34 1211
11 Duncan Francis BASOC M 1959 00:59:38 1211
12 Andrew Stott NGOC M 1959 01:00:00 1209
13 Mike Greenwood GRAMP M 1961 01:02:12 1197
14 David Vincent DVO M 1961 01:04:34 1185
15 Steve Corrigan EBOR M 1958 01:06:12 1176
16 Sam Gomersall GRAMP M 1961 01:07:34 1169
17 Alex Finch SROC M 1959 01:07:55 1167
18 Iain Mennie CLYDE M 1961 01:08:17 1166
19 Keith Roberts MAROC M 1959 01:08:37 1164
20 Mary Ross INT F 1972 01:10:23 1155
21 Maria MacKenzie EBOR F 1976 01:10:41 1153
22 Nicholas Lightfoot SYO M 1961 01:11:11 1150
23 Paul Bradbury SYO M 1957 01:11:18 1150
24 Kate Darlow RR F 1978 01:12:13 1145
25 Stephen Gilmore LVO M 1961 01:12:54 1141
26 Fran Daley ESOC F 1975 01:13:13 1140
27 Edmund Rooney RR M 1961 01:13:27 1139
28 Anne Murgatroyd AIRE F 1980 01:14:38 1132
29 Robert King AIRE M 1959 01:15:01 1130
30 Ian Maxwell RR M 1960 01:15:55 1126
31 Helen Meredith EBOR F 1979 01:16:03 1125
32 Chris Low MAROC M 1960 01:16:29 1123
33 Nick Hale MAROC M 1958 01:16:38 1122
34 Nigel Hulley AIRE M 1959 01:17:10 1119
35 Ange Jackson WCOC F 1975 01:17:28 1118
36 Peter Woods WAOC M 1957 01:18:39 1112
37 Dorien James SMOC M 1961 01:19:31 1107
38 Alex Edelsten M 1986 01:20:49
39 Helen Chiswell DVO F 1977 01:21:40 1096
40 Rob Hick WSX M 1960 01:22:11 1093
41 Brian Pearson QO M 1960 01:23:04 1089
42 Jonathan Gilbert NOR M 1959 01:24:05 1083
43 Freya Askham SMOC F 1974 01:25:15 1077
44 Andrew Quickfall SROC M 1957 01:25:53 1074
45 Jo Matthew SROC F 1974 01:26:58 1068
46 Joseph Bartlett INT M 2001 01:27:28 1066
47 Isabel Berry BL F 1981 01:29:07 1057
48 Alexander Campbell MAROC M 1960 01:29:21 1056
49 Ian Byrne SMOC M 1957 01:29:46 1054
50 James Purves RR M 1957 01:32:01 1042
51 Tony Rutter SROC M 1960 01:34:02 1031
52 Helen Ashton PFO F 1979 01:34:08 1031
53 Peter Carter AIRE M 1957 01:38:25 1009
54 Elanor McNamara AYROC F 1975 01:39:36 1002
55 Christopher Bayliss WRE M 2001 01:39:43 1002
56 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:39:45 1002
57 David Thomas SYO M 1958 01:40:49 996
58 Michael Beadel KERNO M 1959 01:44:16 978
59 Joanne Field NATO F 1974 01:45:44 970
60 Hannah Woods SYO F 1977 01:47:22 962
61 Katherine Ivory INT F 1973 01:49:12 952
62 Rebecca Medlock WSX F 1974 02:05:28 868
63 Emily Pieters SYO F 1972 02:22:57 777
64 Donal O'Kane LVO M 1961 02:36:38 705
- Donald Petrie CLYDE M 1957 00:58:23
- Pauline Tryner SYO F 1972 01:27:17
- Ian Martin F 1986 02:02:49
Showing results 1 - 67 of 67