Results

Achievements at
orienteering events

Scottish 6 Days - Day 1, 01/08/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at results.scottish6days.com/2021/

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

C8 (length: 4.8km, climb: 220m, 15 controls)
Point calculations
1,098.47 + (71.53 x (3,626.04 - T)) / 750.00
Other courses: C1 | C2 | C3 | C4 | C5 | C6 | C7 | C9 | C10 | C11 | C12 | C13 | C14 | C15 | C16 | C17 | C18 | C19 | C20 | C21 | C22

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Jeff Powell Davies BL M 1980 00:37:31 1230
2 Eddie Harwood MOR M 1952 00:43:12 1197
3 Callum Scott BASOC M 1956 00:43:46 1194
4 Peter Haines AIRE M 1954 00:44:32 1189
5 Dan Findlay-Robinson WCH M 1981 00:46:59 1175
6 Lucy Wiegand SYO F 1968 00:48:18 1168
7 Heather Hartman INT F 1970 00:48:49 1165
8 Alistair Duguid TAY M 1975 00:49:00 1164
9 Jenny Peel SYO F 1968 00:50:29 1155
10 Juliette Soulard OD F 1971 00:51:46 1148
11 Amanda Crawshaw SYO F 1970 00:51:55 1147
12 Ruth Ker CLARO F 1967 00:52:16 1145
13 Susannah Macmillan ECKO F 1968 00:52:24 1144
14 Richard Wilson AIRE M 1953 00:52:28 1144
15 Paul Duley GRAMP M 1954 00:53:01 1141
16 Vanessa Lawson NGOC F 1971 00:53:16 1139
17 Steve Robertson QO M 1953 00:54:46 1131
18 Graham Johnson DVO M 1955 00:55:39 1126
19 Alastair Dunlop CLYDE M 1973 00:55:46 1125
20 Lee Beavers AIRE M 1979 00:56:30 1121
21 Don McKerrow SLOW M 1952 00:56:34 1121
22 Grant Carstairs TAY M 1954 00:56:41 1120
23 Melanie Slade SN F 1968 00:58:03 1112
24 Sean O'Sullivan MAROC M 1980 00:58:44 1108
25 Gareth Evans M 1981 01:00:35
26 Natasha Conway AIRE F 1971 01:00:47 1096
27 Charlie Woodward AYROC M 1954 01:01:08 1094
28 Lynne Thomas WCOC F 1970 01:01:17 1094
29 Alexander Soulsby HH M 1977 01:01:21 1093
30 Jenny Lightfoot SYO F 1970 01:01:43 1091
31 Graham Pring KERNO M 1955 01:02:53 1084
32 Ianka Evans POTOC F 1967 01:03:01 1084
33 Adrian Taylor DEVON M 1955 01:03:54 1079
34 Mike Capper WAOC M 1955 01:06:05 1066
35 David Esson GRAMP M 1979 01:06:17 1065
36 Adrian Lovell WIM M 1954 01:06:32 1064
37 Maire Convery TAY F 1967 01:06:39 1063
38 Bronwen Doyle SYO F 1967 01:08:45 1051
39 Moira Chapman SYO F 1971 01:10:16 1042
40 Nicola Melville FVO F 1969 01:11:03 1038
41 Karen French WIM F 1967 01:12:12 1031
42 Matthew Cochrane SROC M 1954 01:13:00 1027
43 Diane Jacks WRE F 1968 01:15:34 1012
44 Sandra Rathjen ELO F 1971 01:18:31
45 Sarah Bayliss WRE F 1968 01:20:26 984
46 Stephen Eastley BL M 1954 01:22:10 974
47 Denis Murphy LVO M 1956 01:23:41 965
48 Katja Neumann MAROC F 1969 01:27:57 941
49 David Rosen SROC M 1953 01:38:01 883
50 Bryan Greener EBOR M 1972 01:39:45 873
51 Tom Woodham AIRE M 1974 01:53:53 793
52 Paul Watson MDOC M 1974 01:57:53 770
53 Diane Mailer ECKO F 1971 02:07:35
Showing results 1 - 53 of 53