Results

Achievements at
orienteering events

BMOC weekend - Saturday event (UKOL) , 05/03/2022

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.waoc.org.uk/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Short Green (M75,M80,M85,W65,W70,W75,W80,W85) (length: 3.4km, 12 controls)
Point calculations
879.62 + (118.57 x (3,288.23 - T)) / 838.67
Other courses: UKOL Brown (M21,M35,M40) | UKOL Short Brown (M18,M45,M50,W21) | UKOL Blue (M16,M55,M60,W35,W40) | UKOL Short Blue (M65,W18,W20,W45,W50) | UKOL Green (M70,W16,W55,W60) | Light Green | Orange | Yellow | White

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Jackie Hallett BOK F 1957 00:31:28 1078
2 Alison Simmons BOK F 1955 00:33:37 1059
3 David Battison SARUM M 1946 00:38:15 1020
4 Alan Leakey SLOW M 1953 00:38:51 1015
5 Sue Hartley WAOC F 1956 00:39:34 1009
6 Karen Clark EBOR F 1955 00:40:33 1001
7 Brian Jackson SROC M 1946 00:40:54 998
8 Greg Birdseye TVOC M 1945 00:41:38 991
9 Chris Rostron MDOC M 1947 00:42:28 984
10 Diana McClure SBOC F 1950 00:43:42 974
11 jill smith EBOR F 1954 00:44:44 965
12 Keith Henderson WIM M 1942 00:44:44 965
13 Eric Brown HOC M 1948 00:44:45 965
14 Robert Verity DEE M 1942 00:45:11 961
15 Diane Leakey SLOW F 1956 00:45:35 958
16 Jenny Thompson TVOC F 1938 00:46:05 954
17 David Ball NOR M 1944 00:46:55 947
18 Clive Allen SN M 1942 00:47:25 942
19 Jillyan Dobby MDOC F 1951 00:47:39 940
20 Peter Chick LEI M 1944 00:47:57 938
21 Simon Cane LOC M 1947 00:48:21 934
22 Liz Godfree DVO F 1948 00:48:42 931
23 Doug Dickinson DVO M 1945 00:48:45 931
24 Marcia Bradbury SYO F 1957 00:49:08 928
25 George Normand LEI M 1945 00:50:03 920
26 John Russell SOS M 1941 00:50:07 919
27 Lesley Brown HOC F 1950 00:50:34 916
28 Trevor Simpson OD M 1939 00:52:04 903
29 Jane Campbell DEE F 1957 00:53:28 891
30 Sheila Strain ELO F 1948 00:54:15 884
31 David Rosen SROC M 1953 00:54:36 881
32 Noreen Ives WAOC F 1953 00:54:40 881
33 Geraldine Russell SOS F 1944 00:55:22 875
34 Miriam Rosen SROC F 1949 00:55:46 871
35 Christine King BOK F 1949 00:57:00 861
36 John Thompson TVOC M 1935 00:57:04 860
37 David Jenkinson LEI M 1961 00:57:11 859
38 Anthony Barrable RAFO M 1944 00:57:29 857
39 Barbara Verity DEE F 1949 00:58:46 846
40 Sue Bicknell OD F 1944 00:59:03 844
41 Alain Wilkes BKO M 1948 00:59:26 840
42 Thelma Spalton OD F 1948 01:05:41 787
43 Ruth Rhodes SO F 1942 01:05:50 786
44 John Harris WAOC M 1946 01:06:32 780
45 Sue Hallett OD F 1946 01:09:13 757
46 Alison Sloman HOC F 1936 01:09:36 754
47 Hazel Bickle WAOC F 1951 01:09:37 754
48 Rebecca Lloyd EPOC F 1964 01:10:40 745
49 Susan Roberts HOC F 1949 01:10:44 744
50 Denise Harper BKO F 1950 01:10:55 743
51 Susan Wilkes BKO F 1954 01:13:55 717
52 Janet Cronk WAOC F 1957 01:14:27 713
53 Toria Wimpenny DEVON F 1956 01:16:44 694
54 Karen Clark EBOR F 1955 01:17:39 686
55 Jean Rostron POTOC F 1942 01:21:52 650
56 Ernie Williams LEI M 1942 01:22:01 649
57 Hilary Simpson OD F 1939 01:24:37 627
58 Ros James SMOC F 1961 01:29:38 584
59 Amanda Bailey SN F 1963 01:30:21 578
60 Tricia Neal NOC F 1946 02:02:57 302
- Lesley Norton WRE F 1942 01:11:22
- Greta Greenall OD F 1947 01:13:18
- DAVID ANDERSON LEI M 1939 01:26:07
Showing results 1 - 63 of 63