Results

Achievements at
orienteering events

White Rose Urban -York City Race, 29/08/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at www.eborienteers.org.uk

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

B (length: 5.3km, climb: 30m, 20 controls)
Point calculations
1,125.04 + (116.79 x (2,714.43 - T)) / 441.94
Other courses: A | C | D | E | F | G

 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Phillip Winskill WCOC M 1976 00:33:56 1304
2 Victoria Stevens DRONGO F 00:36:15
3 Andrew Preston SYO M 1977 00:36:45 1260
4 Richard Parkin DVO M 1968 00:37:04 1255
5 Andy Simpson LEI M 1973 00:37:06 1254
6 Mike Byron HALO M 1975 00:37:28 1248
7 David Bowman AIRE M 1973 00:37:32 1247
8 Rob Baker CLOK M 1978 00:37:54 1241
9 Jolyon Medlock WSX M 1974 00:38:20 1235
10 Richard Collyer GO M 1974 00:38:35 1231
11 Graeme Ambler BOK M 1978 00:38:59 1224
12 James Meredith EBOR M 1978 00:39:23 1218
13 Lois Parker CLARO F 2003 00:39:29 1216
14 Wayne Byrne RAFO M 1980 00:39:44 1212
15 David Aspin CLOK M 1969 00:39:53 1210
16 Jim Trueman MDOC M 1964 00:40:10 1205
17 Rob Woods RAFO M 1969 00:40:15 1204
18 Stephen Borrill WAOC M 1971 00:40:30 1200
19 Simon Hodgson SYO M 1974 00:40:44 1197
20 David Todd SYO M 1966 00:41:00 1192
21 Toni O'Donovan LEI F 1978 00:41:00 1192
22 Ben Carter EPOC M 1977 00:41:10 1190
23 Richard Vasey LVO M 1971 00:41:48 1180
24 Rebecca Aspin CLOK F 2000 00:42:01 1176
25 Victoria Bailey CLARO F 1991 00:42:08 1174
26 Michele Dawson MDOC F 1994 00:42:08 1174
27 John Mather LOG M 1970 00:42:12 1173
28 Kay Hawke PFO F 1983 00:42:17 1172
29 Tom Matthew SROC M 1971 00:42:19 1171
30 Francis Shillitoe NATO M 1974 00:42:44 1165
31 Kerria Lines WAOC F 1994 00:43:35 1151
32 Rebecca Gray AIRE F 1989 00:43:50 1147
33 Jessica Dring-Morris LEI F 2000 00:43:59 1145
34 Becky Carlyle IND F 1986 00:44:10
35 Hannah Hateley DEE F 2000 00:44:16 1140
36 Brendan Bolland WAROC M 1968 00:44:17 1140
37 Emma Taylor PFO F 1988 00:44:27 1138
38 Egg Cameron BOF F 1984 00:44:55 1130
39 Ben Mather LOG M 2003 00:45:19 1124
40 Alastair Mackenzie CLOK M 1958 00:45:42 1118
41 Kirsten Strain AROS F 1986 00:45:49 1116
42 Megan Harrison EPOC F 1999 00:46:32 1105
43 Ruth Beresford MDOC F 1988 00:46:39 1103
44 Rob Hick WSX M 1960 00:47:09 1095
45 Erin Anglim CLOK F 2002 00:47:31 1089
46 Aly Brook EPOC F 1985 00:47:53 1083
47 Peter Moseley SROC M 1977 00:48:01 1081
48 James Garnett SYO M 1968 00:48:04 1080
49 Simon Gale DVO M 1970 00:48:48 1069
50 Jon Cundill DVO M 1964 00:48:52 1068
51 Nick Martin CLOK M 1970 00:49:02 1065
52 Andrew Selby DVO M 1975 00:49:31 1057
53 Martyn Broadest AIRE M 1970 00:49:59 1050
54 Paul Gregson OD M 1979 00:51:30 1026
55 Andy Barker-Pilsworth RAFO M 1970 00:52:04 1017
56 Cassie Read EBOR F 00:53:22
57 Steve Lowe EPOC M 1976 00:54:04 985
58 Todd Woods SYO M 1974 00:55:22 964
59 Dougie Cochran TVOC M 1971 00:55:26
60 Matthew Smithson IND M 1971 00:55:47
61 David Harrison EPOC M 1971 00:56:54 940
62 Isabelle Hodgson SYO F 2002 00:56:55 940
63 Ian Farrell MDOC M 1981 00:57:08 936
64 David Howsam SYO M 1979 00:57:21 933
65 Natalie Martin CLOK F 2003 00:57:24 932
66 Becky Shelford LOC F 1994 00:58:04 922
67 Alison Wright LOG F 1984 01:00:00 891
68 Marie-Anne Fischer TVOC F 1961 01:00:22 885
69 Claudine Hodgson SYO F 2003 01:01:19 870
70 Mark Albert Davis BAOC M 1970 01:05:53 798
71 Elizabeth Ambler BOK F 2003 01:14:01 669
72 Elizabeth Dean IND F 01:17:18
- Jamie Rennie WCOC M 1970 00:41:37
- John Green CLOK M 1972 00:48:03
- Simon Brister DVO M 1949 00:48:11
- Frances Moseley SROC F 1982 00:53:29
- Karen Abbatuan RSOC F 1986 01:00:11
Showing results 1 - 77 of 77