Results

Achievements at
orienteering events

November Classic (UKOL), 07/11/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at socweb.org/event/2021/11/07/november-classic/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Blue (M16,M55,M60,W35,W40) (length: 7.95km, climb: 110m, 19 controls)
Point calculations
1,125.91 + (82.20 x (4,419.41 - T)) / 838.34
Other courses: UKOL Black (M21) | UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Green (M70,W16,W55,W60) | UKOL Light Green (M14,W14) | UKOL Orange (M12,W12) | UKOL Short Blue (M65,W18,W20,W45,W50) | UKOL Short Brown (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,M90,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80,W85,W90) | White | UKOL Yellow (M10,W10)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Oliver Prince SOS M 2006 00:48:24
2 Ben Perry DEVON M 2007 00:51:59
3 Tim Tett SYO M 1960 00:53:20 1245
4 Thomas Rollins SN M 2007 00:53:31
5 James Clemence SWOC M 1960 00:54:09 1241
6 Dil Wetherill WAOC M 1964 00:54:25 1239
7 William Thomas DEVON M 2005 00:56:27 1227
8 Tim Griffin GRAMP M 1966 00:57:09 1223
9 Clive Hallett BOK M 1963 00:57:13 1223
10 Freddie Lake SBOC M 2006 00:57:54
11 Harry Bratcher-Howard WIM M 2007 00:58:27
12 John Embrey SROC M 1958 01:00:00 1206
13 Simon Errington HH M 1963 01:00:22 1204
14 Mark Saunders BOK M 1959 01:00:32 1203
15 Neil Crickmore SO M 1962 01:00:45 1202
16 Barry Elkington OD M 1956 01:00:45 1202
17 Austin Howe SAX M 2006 01:01:09
18 Adrian Pickles WRE M 1957 01:02:00 1194
19 Christopher Kelsey BOK M 1957 01:02:04 1194
20 Charles Spence LOK M 1958 01:02:15 1193
21 Mike Brett BAOC M 1964 01:02:23 1192
22 Mike Frizzell BADO M 1958 01:02:35 1191
23 John Horton SOC M 1957 01:02:47 1190
24 Robin Mills WIM M 1965 01:02:49 1190
25 Nick Green GO M 1962 01:03:22 1186
26 Roger Thetford TVOC M 1962 01:03:53 1183
27 Chris Pritchett WIGHTO M 1959 01:04:05 1182
28 Aleksei Dnestrovskii TVOC M 1965 01:04:09 1182
29 Sam Landrigan BOK M 1986 01:04:18 1181
30 Sarah Scarbrough MV F 1982 01:04:54 1177
31 Matthew Owen BOK M 1966 01:04:59 1177
32 Steve Blount SO M 1960 01:05:06 1176
33 Simon Moore BKO M 1960 01:05:06 1176
34 Peter Haynes WAOC M 1958 01:05:39 1173
35 Michelle Spillar WIM F 1979 01:05:49 1172
36 Andrew French WIM M 1965 01:06:21 1169
37 Steve Jarvis SO M 1963 01:06:50 1166
38 Richard Sharp TVOC M 01:06:51 1166
39 Andy Jones SLOW M 1958 01:06:57 1165
40 Roger Crickmore WSX M 1963 01:08:20 1157
41 Andy Rimes QO M 1963 01:08:26 1157
42 Andrew Evans DFOK M 1955 01:08:40 1155
43 Finlay Anderson BOK M 2006 01:08:46
44 Nick Shanahan BAOC M 1972 01:09:14 1152
45 Kerina Lake SBOC F 1978 01:10:05 1147
46 Andy Emmerson OD M 1956 01:10:27 1145
47 Rebecca Ellis WIM F 1986 01:10:39 1144
48 Helen Chiswell DVO F 1977 01:11:42 1137
49 Melanie Slade SN F 1968 01:11:53 1136
50 Lesley Ross OD F 1966 01:12:23 1133
51 Brian Pearson QO M 1960 01:12:25 1133
52 Mark Collins DFOK M 1960 01:12:30 1133
53 Steve Bailey SN M 1959 01:12:44 1131
54 Duncan Innes SWOC M 1962 01:13:08 1129
55 Jon Paton SN M 1960 01:13:15 1128
56 Stefan Peykov SLOW M 1965 01:13:43 1126
57 Christine Currie SOC F 1977 01:13:59 1124
58 Mike Goldthorpe SOC M 1958 01:14:10 1123
59 Steve Jones SBOC M 1958 01:14:14 1123
60 Andrew Pitcher DFOK M 1964 01:14:15 1122
61 Tim Hulley SO M 1961 01:15:00 1118
62 Ian Buxton TVOC M 1965 01:15:04 1118
63 Megan Ashton RNOC F 1985 01:15:28 1115
64 David Hodson HH M 1964 01:16:23 1110
65 Peter Smith SOC M 1965 01:16:30 1109
66 Ian Moran SOC M 1958 01:16:32 1109
67 Dorien James SMOC M 1961 01:16:51 1107
68 Robert Lines SO M 1965 01:17:08 1105
69 Adrian Wise SN M 1961 01:18:25 1098
70 Clive Wilkinson SUFFOC M 1962 01:18:46 1096
71 Peter Foster BOK M 1957 01:19:27 1092
72 Tim Houlder WSX M 1957 01:20:17 1087
73 Christopher Ashenden SN M 1964 01:20:19 1087
74 Mykyta Chubynsky OD M 1976 01:21:28 1080
75 DAVID FAULKNER BOK M 1962 01:21:34 1079
76 fern ault WSX F 1985 01:21:46 1078
77 Colin Swallow SN M 1957 01:22:27 1074
78 David Marsh SO M 1963 01:22:30 1074
79 Mark White SARUM M 1958 01:23:27 1068
80 Derick Mercer BKO M 1964 01:23:40 1067
81 Christine Farr SWOC F 1975 01:23:56 1065
82 Michael Merritt SO M 1957 01:24:22 1063
83 Hugh Risebrow SOC M 1962 01:24:26 1063
84 Nick Dennis BOK M 1960 01:24:59 1059
85 Stuart Hanstock BOK M 1994 01:25:33 1056
86 Simon Dunkley SN M 1965 01:26:32 1050
87 Ian Byrne SMOC M 1957 01:26:40 1049
88 Robert Norley SOC M 1959 01:29:12 1034
89 Paul Wilson SO M 1962 01:35:24 998
90 Rob Hick WSX M 1960 01:37:07 988
91 Michael Wagstaff UBOC M 01:37:52
92 Brian Hughes HOC M 1947 01:38:07 982
93 Jes Dickin SOC M 1960 01:39:47 972
94 Janusz Holender TVOC M 1959 01:41:11 964
95 Timothy Spink IND M 01:41:16
96 Michael Roe IND M 01:42:35 956
97 Rod Mansel SUFFOC M 1959 01:48:25 921
98 Matthew Knipe QO M 1963 02:00:11 852
99 Thomas Elgood CHIG M 1964 02:10:23 792
100 Lap On Leung COBOC M 1966 02:20:50 731
101 Heidi Lloyd TVOC F 1977 02:25:02 706
102 Vicky Fieldhouse IND F 02:51:34
Showing results 1 - 102 of 102