Results

Achievements at
orienteering events

November Classic (UKOL), 07/11/2021

The results for this event, which may include additional race analysis can be found at socweb.org/event/2021/11/07/november-classic/results

If there are errors in the results, please contact the Club that hosted the event.

UKOL Short Blue (M65,W18,W20,W45,W50) (length: 6.925km, climb: 80m, 15 controls)
Point calculations
1,060.59 + (83.75 x (4,507.43 - T)) / 819.51
Other courses: UKOL Black (M21) | UKOL Blue (M16,M55,M60,W35,W40) | UKOL Brown (M35,M40) | UKOL Green (M70,W16,W55,W60) | UKOL Light Green (M14,W14) | UKOL Orange (M12,W12) | UKOL Short Brown (M18,M20,M45,M50,W21) | UKOL Short Green (M75,M80,M85,M90,W65,W70) | UKOL Very Short Green (W75,W80,W85,W90) | White | UKOL Yellow (M10,W10)


 Name Club Gender Year of Birth Time Event Points
1 Axel Blomquist SN M 1952 00:50:06 1214
2 Peter Jones SN M 1956 00:51:14 1207
3 Ian Ditchfield MV M 1956 00:53:27 1193
4 James Crawford GO M 1955 00:53:34 1193
5 David Harper DEVON M 1954 00:55:05 1183
6 Philip Eeles SOC M 1955 00:55:13 1183
7 Elizabeth Horsler WIM F 2003 00:56:17 1176
8 Gavin Clegg WSX M 1955 00:56:50 1173
9 Pete Couldery GO M 1959 00:57:36 1168
10 Anne Straube OD F 1975 00:57:38 1168
11 Vladimir Kuznetsov TVOC M 1956 00:57:52 1166
12 Alan Rosen HH M 1955 00:58:09 1165
13 Alison Howe SAX F 1972 01:00:11 1152
14 Mike Christopher WIM M 1955 01:00:36 1150
15 Alun Jones TVOC M 1954 01:00:50 1148
16 Jocie Hilton SN F 2006 01:00:54
17 Colin Dickson BAOC M 1955 01:01:44 1143
18 Kevin Pickering WIM M 1953 01:03:39 1131
19 Alison Simmons BOK F 1955 01:03:41 1131
20 Rachel Collins DFOK F 1993 01:04:59 1123
21 Sally Calland DVO F 1975 01:04:59 1123
22 Ray Collins WCH M 1955 01:05:02 1122
23 Mikhail Gryaznevich TVOC M 1954 01:05:05 1122
24 Matthew Haines UBOC M 01:05:11
25 Freya Askham SMOC F 1974 01:05:24 1120
26 John Simmons BOK M 1951 01:05:37 1119
27 Julia Jarvis SO F 1968 01:06:11 1115
28 Tamsin Horsler WIM F 1967 01:06:20 1114
29 Joe House SO M 1954 01:06:22 1114
30 Adrian Lovell WIM M 1954 01:06:45 1112
31 Andrew Parkinson SO M 1952 01:07:35 1107
32 Charles Daniel BOK M 1956 01:07:52 1105
33 Gabi Shanahan BAOC F 1961 01:08:03 1104
34 Sophie Jones UBOC F 2002 01:08:07 1104
35 Roger Lott AIRE M 1950 01:08:11 1103
36 Ffion Bricknell SAX F 2004 01:08:17 1103
37 Katherine Bett SN F 1995 01:08:40 1100
38 Bob Dredge WCOC M 1951 01:09:00 1098
39 Cat Edwardes DEVON F 1970 01:09:58 1092
40 Robin Smith SO M 1952 01:10:00 1092
41 Graham Louth WAOC M 1962 01:10:27 1089
42 Mike Jones SMOC M 1954 01:11:21 1084
43 Vesela Chokoeva SLOW F 1973 01:11:36 1082
44 Karen French WIM F 1967 01:11:37 1082
45 Alice Bedwell BOK F 1960 01:11:40 1082
46 Simon Greenwood SAX M 1955 01:12:16 1078
47 Dave Chapman SN M 1953 01:12:28 1077
48 Sue Bett SN F 1967 01:12:35 1076
49 Neil Bricknell SAX M 1967 01:13:18 1072
50 Brian Hodge WIM M 1961 01:13:35 1070
51 Don McKerrow SLOW M 1952 01:13:47 1069
52 Dorte Torpe Hansen SLOW F 1966 01:13:59 1068
53 Anna Chapman SO F 1973 01:14:23 1065
54 Karen Crawford BOK F 1969 01:14:59 1061
55 Alan Leakey SLOW M 1953 01:15:16 1060
56 Susan Skinner WCOC F 1964 01:15:23 1059
57 Kevin Bracher SOC M 1955 01:15:44 1057
58 Martin Wilson BKO M 1947 01:15:46 1057
59 Stefan Stasiuk BKO M 1951 01:15:58 1055
60 Alison Reynolds DEVON F 1966 01:16:58 1049
61 Edward Lines SO M 1998 01:17:51 1044
62 Roger Stein SBOC M 1953 01:18:00 1043
63 Annika Greenwood SOC F 1971 01:18:05 1042
64 Dave Marr OD M 1951 01:18:10 1042
65 David Potter BOK M 1962 01:18:20 1041
66 Alastair Moir SOC M 1954 01:19:24 1034
67 David Hargreaves SROC M 1951 01:19:43 1032
68 Alan Wallis SN M 1956 01:20:16 1029
69 John Harrison BADO M 1947 01:20:50 1026
70 Iain Robinson SOC M 1954 01:20:54 1025
71 Katie Clarke SN F 1971 01:22:01 1018
72 Phil Conway GO M 1963 01:22:20 1016
73 Steve Pullen SOC M 1953 01:23:06 1012
74 Nigel Bush MV M 1955 01:23:31 1009
75 Lisa Methven BKO F 1969 01:24:56 1000
76 David Hanstock BOK M 1956 01:25:57 994
77 Veronica Barette SOC F 1973 01:26:06 993
78 Chris Johnson BOK M 1953 01:26:21 992
79 Camilla Darwin WAOC F 1969 01:26:35 990
80 Caroline Potter BOK F 1962 01:26:47 989
81 Eddie Speak MDOC M 1954 01:27:01 988
82 Roger Moore WIM M 1955 01:27:07 987
83 Anne Tynegate BADO F 1961 01:28:32 978
84 David Mitchell SBOC M 1958 01:29:03 975
85 John Orton NWO M 1954 01:30:28 967
86 Bronwen Doyle SYO F 1967 01:30:59 963
87 Phil Warry BOK M 1953 01:31:02 963
88 Sarah Darley GO F 2005 01:32:02 957
89 Fiona Clough BKO F 1962 01:32:31 954
90 Ann Mitchell SBOC F 1970 01:33:19 949
91 Jane Lambert SO F 1960 01:33:21 949
92 Louise Tonge BOK F 1969 01:33:22 949
93 Martin Lewis QO M 1968 01:33:22 949
94 Naomi Drewitt DFOK F 1975 01:35:52 933
95 Agnes Brooke WSX F 2003 01:38:54 915
96 Barbara Griessner SLOW F 1971 01:39:04 914
97 Peter Riches TVOC M 1950 01:39:46 909
98 Mike Bray SN M 1955 01:41:35 898
99 Kevin Ross OD M 1963 01:43:35 886
100 Glyn Williams WIGHTO M 1953 01:45:34 874
101 Kathie Knell IND F 01:46:00
102 Rebecca Medlock WSX F 1974 01:46:40 867
103 Tina Stratford WSX F 1971 01:48:54 853
104 Carolyn Dent BOK F 1962 01:50:52 841
105 Mark Poole IND M 01:54:03
106 Rosie Wych QO F 1955 01:56:29 807
Showing results 1 - 106 of 106